BTK kurul kararları

  • Yazı boyutu
BTK kurul kararları

BTK kurul kararları

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ hakkında, otomatik yenilenen dönemsel hizmetler kapsamında sunulan 423 abonelik paketine ilişkin bilgilendirme mesajlarını göndermemesi nedeniyle idari para cezası uygulanmasına karar verdi.
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) internet sitesinde yayımlanan kurul kararına göre, Ağustos 2011 ile Ağustos 2012 ayları arasında otomatik yenilenen dönemsel hizmetler kapsamında sunulan 423 abonelik paketine ilişkin yenilenen aboneliklerin yüzde 75,50'sine yenilenme öncesi, yüzde 78,03'üne yenilenme sonrası, iptal olan aboneliklerin ise yüzde 15,76'sına dair 2010/DK-10/683 sayılı Kurul Kararında öngörülen bilgilendirme mesajlarını göndermediği tespit edilen Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ hakkında, ihlalin oransal niteliği dikkate alınarak 2011 yılı net satış tutarının (8.332.040.983,17 lira) onbinde 2'si oranında idari para cezası uygulanmasına karar verildi.
     İletix İletişim Hizmetleri AŞ ve Arise İletişim Teknolojileri Ltd Şti bünyesinde yapılan faturalama işlemleriyle ilgili gerçekleştirilen ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen inceleme çalışması neticesinde, 24 Temmuz 2012 tarihli ve 45125/19962 sayılı yazıyla inceleme kapsamında değerlendirilmek üzere seçilen abonelere ilişkin düzenlenen tüm faturaların, abonelik başlangıç tarihinden itibaren elektronik ortamda olacak şekilde 3 Ağustos 2012 tarihine kadar Kuruma gönderilmesi hususu İletix İletişim Hizmetleri AŞ'ye bildirilmesine rağmen 3 Ağustos 2012 tarihli yazıyla Kuruma teslim edilmek üzere gönderildiği ifade edilen bilgilerin (abone fatura suretleri) süresinden sonra Kuruma gönderilmesi nedeniyle söz konusu işletmeciye aynı ihlalden dolayı daha önce idari yaptırım uygulanmamış olması dikkate alınarak, İletix İletişim Hizmetleri AŞ'nin uyarılmasına karar verildi.
     Kurul, Mart 2007 tarihi ile Temmuz 2012 tarihleri arasında yetkisiz elektronik haberleşme hizmeti sunması nedeniyle Arise İletişim Teknolojileri Ltd Şti hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
     Kurum tarafından yetkilendirilen İletix İletişim Hizmetleri AŞ'nin ve Kurumca yetkilendirilmemiş olan Arise İletişim Teknolojileri Ltd Şti'nin sundukları elektronik faks hizmeti neticesinde abonelerine ÖİV içermeyen şekilde fatura düzenlediklerini tespit eden Kurul, bu kapsamda, konuyla ilgili Arise İletişim Teknolojileri Ltd Şti ve İletix İletişim Hizmetleri AŞ hakkında geriye dönük olarak faturaların incelenmesini teminen Maliye Bakanlığı'na denetim raporunun gönderilmesi ve bilgi verilmesine karar verdi.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir