BTK'dan "Superonline ve Memorex"e idari para cezası

  • Yazı boyutu
BTK'dan "Superonline ve Memorex"e idari para cezası

BTK'dan "Superonline ve Memorex"e idari para cezası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, "Tellcom İletişim Hizmetleri AŞ (Tellcom/Superonline) ve MTCTR Memorex Telekomünikasyon'a (Memorex)" idari para cezası verdi.
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) internet sitesinde yayımlanan Kurul kararında, Grid Telekomünikasyon Hizmetleri AŞ'nin (Grid Telekom) BTK'ya başvurarak, şirketleri tarafından İŞNET Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım AŞ'ye (İşNet) hizmet vermek üzere İkitelli-Küçükçekmece güzergahında gerekli izinler alınarak döşenmiş olduğu ifade edilen 3 bin 197 metre fiber optik kablonun 25 Haziran 2008 tarihinde Superonline ve Memorex çalışanları tarafından söküldüğünü belirttiği ve ilgili işletmeciler hakkında denetim başlatılmasını talep ettiği şikayet dilekçesi üzerine inceleme başlatıldığı belirtildi.
     Bu bağlamda, Grid Telekom'un İşNet ile yaptığı sözleşmenin gereğini yerine getirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) gerekli izinleri alarak döşediği fiber optik kabloları söktüğü tespit edilen Superonline ve Memorex hakkında, ilgili mevzuat gereği gerçekleştirilen fiilin rekabeti engelleyici niteliği haiz olması ve hizmetin geç sunularak tüketici mağduriyetine yol açmasıyla Memorex ve Superonline'ın, denetim başlamadan önce İBB'nin kablo sökme konusuna ilişkin uyarı ve zararın tazminine yönelik gereğinin yapılması isteğini içeren yazısı üzerine, ihlal sonuçlarını gidermek için girişimde bulunduğu bildirildi.
     Bununla birlikte Grid Telekom yetkilileri tarafından söz konusu girişimlerin, şirketin zararını gidermediğinin ifade edilmesi, sökülen kabloların henüz hizmet verecek şekilde aktif halde bulunmaması hususları da gözetilerek, her bir şirket için ayrı ayrı olmak üzere Memorex'in 8 milyon 365 bin 109,08 lira ve Tellcom'un (Superonline) 108 milyon 407 bin 736,48 lira olan 2007 yılı net satış tutarlarının on binde biri oranında idari para cezası uygulanmasına karar verildiği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir