BSH'ın Türkiye'ye 2015'e kadar yatırımı 1 milyar avroyu bulacak -BSH Ev Aletleri'nin Üst…

  • Yazı boyutu
BSH'ın Türkiye'ye 2015'e kadar yatırımı 1 milyar avroyu bulacak
     -BSH Ev Aletleri'nin Üst…

BSH'ın Türkiye'ye 2015'e kadar yatırımı 1 milyar avroyu bulacak -BSH Ev Aletleri'nin Üst Yöneticisi (CEO) Norbert Klein: "Türkiye'ye şimdiye kadar 700 milyon avro yatırım yaptık. 2015 yılına kadar bu rakam 1 milyar avroyu geçecek" -"Türkiye lojistik alanında çok gelişmiş durumda" -"BSH Grup olarak Türkiye'ye çok pozitif bakıyoruz"

Ahmet Hacıfazlıoğlu - BSH Ev Aletlerinin, Türkiye'ye yaptığı ve yapacağı yatırım miktarının 2015 yılına kadar toplam 1 milyar avroya ulaşacak.
     Avrupa pazarının lider, tüm dünyada ise 3. en büyük beyaz eşya üreticisi olan BSH Grubun Türkiye'de Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarıyla bilinen temsilcisi Türk beyaz eşya şirketlerinden BSH Ev Aletleri Üst Yöneticisi (CEO) Norbert Klein, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BSH Grubu'nun S&P gibi derecelendirme kuruluşların notuna bakmadan faaliyette oldukları ülkelere verdikleri nota göre yatırım yaptıklarını ve Türkiye'nin notunun kendilerine göre çok iyi ve yatırım yapılabilir olduğunu belirtti.
     Klein, Türkiye'nin siyasi, lojistik, gümrük mevzuatı, yabancı yatırımcılara sağladığı kolaylıklar, potansiyeli olan çevre ülkelere yakınlığı gibi etkenlerin kendilerini bu ülkeye yatırım yapmaya, güvenli bir liman olarak tüm diğer satış bölgelerinin; yakın doğu, Ortadoğu, Rusya hariç Orta Asya, Kuzey Afrika gibi satış üssü olmasına hak kazandırdığını ifade etti.
     Türkiye'nin siyasi ve ekonomik anlamda sahip olduğu durumun 350 milyon insanın yaşadığı bahsedilen ülkelere örnek teşkil ettiğini belirten Klein, "Bu ülkeler Türkiye'yi takip etmekte. Bu bize Türkiye üzerinden satış yapmak için büyük avantaj sağladı. Bu yüzden yatırımlarımıza hız verdik ve BSH Türkiye'nin satış sorumluluğunu genişlettik" dedi.
     Türkiye'deki lojistik sektörüne de değinen Klein, THY ile her yere uçuş olduğunu, potansiyeli olan ve Türkiye'nin etki alanındaki ülkelere de olan ulaşım kolaylıklarının yatırım kararlarında çok etkin olduğunu vurguladı. Klein, gümrük mevzuatının da çok iyi işlediğini belirtti.
     BSH Türkiye satışları doğrultusunda Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya- Kafkasya ülkelerine yönelik beyaz eşya satışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Klein, "Mısır, Libya, Lübnan, Cezayir'de iyi bir potansiyel var. Libya çok çabuk geri geliyor. Neredeyse savaş öncesi duruma geldi gibi. Libya'da çok iyi gidiyoruz. Suriye savaştan dolayı tamamen durdu. İran'a ise ambargodan dolayı satış yapılamıyor. Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan da satışlarımızın çok iyi olduğu ülkeler" diye konuştu.
    
     -"Türkiye, Çin'e kıyasla çok ideal bir yer"-
    
     Küçük ev aletlerini neden Çin'de değil de Türkiye'de ürettiklerine de değinen Klein, şunları kaydetti:
     "Çin istenilen kalitenin oluşturulmasında şüpheli ve taşıma maliyetleri ve ürünlerin geç gelmesi gibi etkenler başlıca sorunlar... Çin'e kıyasla Türkiye bizim istediğimiz inovasyonlu, kaliteli, lojistik ve gecikme sorunlarını yaşamadığımız, ürünleri üretmek için çok ideal bir yer. En önemlisi de ürettiğimiz ürünler ucuz değil. Kaliteli bu ürünler Avrupa ve daha gelişmiş ülkelere rahat satılabiliyor. Ayrıca daha önce bahsettiğim lojistik ulaşım imkanların kolaylığı, kanunların uygunluğu ve BSH Türkiye olarak etki alanımızdaki ülkelere yakın bir konumda olunması, Türkiye'nin içinde bulunduğu yüksek potansiyel gibi durumlar bizi Türkiye üzerinden üretim yapmaya iten diğer etkenler."
    
     -" İspanya'da beyaz eşya sektörü yüzde 50 oranında daraldı"
    
     2012 için Türkiye'deki beyaz eşya sektörü hakkında değerlendirmelerde bulunan Klein, beyaz eşya sektörünün 2012'de önceki yıllara göre durağan geçeceği, sektördeki büyümenin yüzde sıfırlar seviyesinde gerçekleşeceği öngörülerinde bulundu.
     Türkiye ekonomisinin biraz yavaşladığını ve başat sektörlerden biri olan otomotivin yüzde 20 daraldığına da değinen Klein, Ramazan ayından sonra genel olarak biraz hareketlenme beklediklerini söyledi. Bu durumun başlıca nedenlerinden birinin Avrupa'daki belirsizlikler olduğuna işaret eden Klein, verilerin, İspanya'da beyaz eşya pazarının da yaklaşık yüzde 50 daraldığını gösterdiğini, bunun da çok önemli bir sorun olduğunu ifade etti.
    
     -"Türkiye uzun vadeli stratejimiz için çok iyi bir pazar"-
    
     Türkiye'deki beyaz eşya sektörün gelişimi hakkında bilgi veren Klein, "Türkiye genç bir nüfusa sahip ve hala genç nüfus artıyor. Çok fazla konut inşaatı var, bu konutlar satıldıkça biz bundan pozitif etkileniyoruz. Çok büyük bir satış hacmi oluşacak bir pazar. Türkiye uzun vadeli stratejimiz için gelişen ve potansiyeli yükselen çok iyi bir pazar" dedi.
    
     -'Türkiye'ye çok pozitif bakıyoruz"-
    
     Türkiye'deki siyasi istikrar hakkındaki görüşleri için Klein, "Siyasiler 7-8 yıldır iyi bir politika ortaya koydular. Yabancı yatırımcıları desteklediler, önlerindeki engelleri kaldırdılar. Bu da yeni yatırımcıları çekiyor. Biz çok memnunuz. Bu yüzden Türkiye'ye şimdiye kadar 700 milyon avro yatırım yaptık. 2015 yılına kadar bu rakam 1 milyar avroyu geçecek. Biz BSH Grup'un Türkiye'deki temsilcisi olarak Türkiye'ye çok pozitif bakıyoruz" diye konuştu.
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir