Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış: -"Kış lastiği kullanımı ile kış…

  • Yazı boyutu
Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış:
     -"Kış lastiği kullanımı ile kış…

Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış: -"Kış lastiği kullanımı ile kış aylarında yüzde 20 artış gösteren trafik kazalarının azalacağına inanıyoruz" -"Değişen hava koşullarına uygun lastik seçimi, son kullanıcıya hem can güvenliği hem de maliyet avantajı getiriyor"

Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış, kış lastiği kullanımı ile kış aylarında yüzde 20 artış gösteren trafik kazalarının azalacağını belirtti.
     Kış lastiği kullanımı ve trafiğe etkisi konusunda AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Atış, kış lastiğinin ticari araçlara zorunlu hale getirilmesinin pazarı yüzde kaç büyüteceği sorusuna şöyle cevap verdi:
     "Kış lastiği zorunluluğunun tüm araç grupları için yürürlüğe girmesi durumunda, Türkiye kış lastiği pazarının potansiyelini tahmin etmek amacıyla, ülkemize hem coğrafi hem de iklim şartları olarak benzer olan İtalya'yı referans aldık. Ayrıca, İtalya'da da kış lastiği zorunluluğu çok yakın bir zamanda hayata geçti. Bu regülasyon ile geçen sürede kış lastiği kullanımının yüzde 20'lerden yüzde 40'lara kadar ulaştığını görüyoruz. Kış lastiği regülasyonun tüm araçları kapsayacak bir hale gelmesiyle, Türkiye'de şu an yüzde 18'lerde olan kış lastiği penetrasyonunun yüzde 25'lere ulaşacağını öngörüyoruz."
     Kış lastiğini zorunlu kılan yönetmeliğin, araç kullanıcılarının farkındalığının arttırılması ve konuya dikkati çekmesi açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Atış, "Farklı iklim koşullarında performans göstermek üzere geliştirilmiş lastik kullanımının teşvik edilmesinin sonucu olarak, kış lastiği kullanımı ile kış aylarında yüzde 20 artış gösteren trafik kazalarının da azalacağına inanıyoruz. Diğer taraftan ise, kış lastiği zorunluluğunun tüm binek araçlar için de yaygınlaştırılmasının sürüş emniyeti açısından öneminin bilincindeyiz ve bunu öncelikli sosyal sorumluluğumuz olarak görüyoruz" dedi.
    
     -"Değişen hava koşullarına uygun lastik seçimi, can güvenliği ve maliyet avantajı getiriyor"
    
     Atış, tüketiciler açısından kış lastiği kullanmanın avantajlarına değinerek, "Öncelikle, kış lastiği zorunluluğu mevsim koşullarına uygun lastik seçimini beraberinde getirir. Koşullara uygun doğru lastik seçimi yapılmadığı takdirde, en büyük risk 'can güvenliği' ile ilgilidir. Çünkü kış lastikleri, özel karışımı sayesinde kış şartlarında, yani 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, yumuşaklığını ve tutunma özelliğini koruyan yapıda geliştirilir. Özel deseni ile karlı zeminde ilave çekiş sağlarken, içeriğindeki silika oranları ile de ıslak zeminde arttırılmış yol tutuşu sağlar. Sonuçta, yaz lastikleri ile 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleri ile bu mesafe 36 metreye kadar düşer, bu da yaklaşık olarak iki binek araç boyuna denk gelir" şeklinde konuştu.
     Yılın her ayında sadece yaz lastiği veya kış lastiği kullanıldığında, lastiklerin performanslarını gösterecekleri koşulların dışına çıkılacağına dikkati çeken Atış, şöyle konuştu:
     "Bu da yapısına uygun olmayan hava ve yol koşullarında kullanılan lastiklerin hızla aşınması anlamına gelir. Oysa ki sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü dönemlerde kış lastikleri; hava sıcaklığının artmaya başladığı dönemlerde de yaz lastikleri kullanıldığı takdirde, lastiklerin kullanım ömrü uzar. Bu açıdan bakıldığında, değişen hava koşullarına uygun lastik seçimi, son kullanıcıya hem can güvenliği hem de maliyet avantajı getiriyor.
     Ticari araç kullanıcıları içinse durum biraz daha farklıdır. Ticari araş lastikleri ile otomobil lastikleri arasındaki en önemli farklardan biri taşıdıkları yükle ilgilidir. Bu farkın sonucunu, ticari araçların toplam ağırlıklarının daha fazla olması, dolayısıyla lastik başına daha fazla yük oluşturmaları ve bunun neticesinde de yola uyguladıkları basıncın daha fazla olması şeklinde görüyoruz. Bu ağırlığın getirdiği avantajı kullandıkları için ticari araçlarda kullanılan kış lastikleri genellikle binek araçlarda kullanılan kış lastikleri kadar agresif desenli ve aşırı dişli olmazlar. Ancak aynen otomobil lastiklerinde olduğu gibi, ticari lastiklerde de kış lastikleri, yaz lastiklerinden farklı olarak içeriği ve tasarımıyla kış aylarında daha iyi tutunma ve fren mesafesi sağlamak üzere geliştirilmektedir. Ticari araçlarda kış lastiklerinde de binek lastiklerdeki gibi lamelli yapı ve zorlu kış koşullarına uygun olan karışımlar yapısal farklılıklar olarak ön plana çıkmaktadır."
     Araç kullanıcıları açısından kış lastiklerinin ek bir maliyet olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Atış, "Çünkü tek setle tüm yılı geçirdiklerinde lastikleri normalde olması gerekenden çok daha fazla yıpranıyor. Oysa yaz ve kış şartlarına uygun özelliklerdeki 2 set lastikle bu süreyi birkaç katına çıkartabilirler. Öte yandan aynı ebattaki kış lastiği ile yaz lastiği arasında çok az bir fiyat farkı bulunduğunu belirtmek isterim. Bu da kış şartlarına uygun emniyetli sürüş için geliştirilen lastiğin özel yapısından kaynaklanıyor. Bu fiyat farkının karşılığında elde edilen kış koşullarındaki emniyetli sürüş rahatlığı ise tartışmasız çok önemlidir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir