Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman: -"Sektörde 2013'te yüzde 7 civarında büyüme bekliyoruz"…

  • Yazı boyutu
Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman:
     -"Sektörde 2013'te yüzde 7 civarında büyüme bekliyoruz"…

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman: -"Sektörde 2013'te yüzde 7 civarında büyüme bekliyoruz" -"Pazar yüzde 1,6 büyürken Brisa çift haneli büyüme yakaladı"

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, sektörde 2013'te yüzde 7 civarında büyüme beklediklerini kaydetti.
     Brisa'nın 2012'ye ilişkin değerlendirmeleri ve 2013'e yönelik öngörülerinin paylaşıldığı toplantıda Bayman, dünya lastik pazarının geçtiğimiz beş yıl yüzde 15-16 büyümüşken, gelecek 5-6 sene için yüzde 30'lar civarında büyüme beklentisi olduğunu söyledi.
     Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki gelir dağılımın orta sınıfların lehine gelişmesi ve araç sahipliğinin artmasının, büyüme beklentilerini desteklediğini belirten Bayman, Türkiye'de ise geçtiğimiz 5 yılda yüzde 30'lar seviyesinde büyüme sağlandığını, gelecek 5 senede ise yüzde 37-38 civarı olacağını dile getirdi.
     Türkiye'nin 2013 yılındaki pazar büyüklüğünün 2011 yılını yakalayacağını düşündüklerini söyleyen Bayman, şunları kaydetti:
     "Bu sene lastik pazarının Türkiye'de yüzde 1,6 büyüdüğünü tahmin ediyoruz. Pazarın ivmesini yukarıda tutan binek araç lastikleri oldu. 2013'te ise yüzde 7 civarında sektörde bir büyüme bekliyoruz. İç pazar bizim büyük bir ivmeye sahip. Ciromuzun yüzde 60'ını iç pazardan sağladık. Ayrıca yaklaşık 250 milyon dolarlık ihracatımız var.
     "Brisa olarak temkinli büyümemize devam edeceğiz. Bunu da yeni pazarlara odaklanarak ve markalaşma politikamızı sürdürerek sağlayacağız. Lassa ile son olarak Avustralya pazarına girdik ve bundan sonra da Çin, Güney Amerika ve Güney Afrika gibi farklı coğrafyalardaki girişimlerimizle ihracatımızı önümüzdeki yıllarda yüzde 10 civarında arttırmayı amaçlıyoruz. 25. yılımızı kutlayacağımız 2013 yılına ise kuruluşumuzdan bu yana gerçekleştirmiş olduğumuz 800 milyon dolar yatırımımızı tamamlayarak giriyor olacağız.
     Pazar yüzde 1,6 büyürken Brisa çift haneli bir büyüme yakaladı. Pazarda ciddi bir pazar payı kazandık ve bu performansımızı gelecek senede devam ettirmeyi düşünüyoruz. Yatırımlara baktığımızda 2015 yılında toplam yatırım tutarı 1 milyar dolara geliyor. Bu sene ve gelecek sene yapacağımız yatırımlar bizim adet olarak yaklaşık yüzde 20 civarında 2015'e kadar büyümemizi sağlayacak."
    
     -İlk 9 ayda yüzde 9 büyüme-
    
     Brisa, Ocak-Eylül 2012 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre toplam satışlarında yüzde 9 oranında artış sağlayarak 1 milyar 24 milyon liralık satış geliri elde etti.
     Ocak-Kasım 2012 döneminde ise sektör ortalamasının üzerinde büyüme kaydeden Brisa, yılı çift haneli büyümeyle tamamlamayı hedefliyor.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir