Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota: -"Türkiye ile çifte vergilendirme ön anlaşmasını…

  • Yazı boyutu
Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota:
  -"Türkiye ile çifte vergilendirme ön anlaşmasını…

Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota: -"Türkiye ile çifte vergilendirme ön anlaşmasını yaptık ki, bu Brezilya'nın çok az ülkeyle yaptığı bir anlaşmadır. Bu anlaşmayla ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum" -TUSKON Başkanı Rızanur Meral: -"Havacılık, savunma sanayi, petrol, yenilenebilir enerji, gıda, tarım ve endüstrinin pek çok dalında Brezilya ile Türkiye iş adamlarının ortak iş yapacağına inanıyoruz"

Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota, "Türkiye ile çifte vergilendirme ön anlaşmasını yaptık ki, bu Brezilya'nın çok az ülkeyle yaptığı bir anlaşmadır. Bu anlaşmayla ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum"
     Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota'yı TUSKON Genel Merkezi'nde konuk etti.
     TUSKON Başkanı Meral, 2,5 trilyon dolar milli geliri, 195 milyon nüfusu, zengin doğal kaynakları ve güçlü endüstrisiyle dünyanın en büyük 6. ekonomisi olan Brezilya'nın, 260 milyar dolar ihracat 250 milyar dolar ithalat olmak üzere 510 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi olduğunu anlattı.
     Türkiye'nin de dış ticaret hacminin bu yıl yaklaşık 400 milyar dolara yaklaşacağını, iki ülke arasındaki toplam ticaret hacminin 3 milyar dolar civarında gerçekleşeceğini belirten Meral, rakamın iki ülkenin kapasitesi açısından çok düşük olduğunu, daha yüksek seviyelere çıkmasını amaçladıklarını kaydetti.
     Brezilya'yı Latin Amerika'ya giriş kapısı olarak gördüklerini, Brezilya'nın da Türkiye'yi Orta Doğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika'ya bir sıçrama tahtası olarak görmesini istediklerini dile getiren Meral, Türk iş adamlarının ve TUSKON üyelerinin bu coğrafyalardaki etkinliği ve tecrübesinin, Brezilyalı partnerler için önemli olduğunu, Türk iş dünyası ve TUSKON olarak Brezilya'yı çok önemsediklerini ve ilişkilerin gelişmesi için çok yoğun çaba sarf ettiklerini bildirdi.
     "Şu ana kadar Brezilya'ya 5 ticaret ve yatırım heyeti gönderdik. Brezilya'dan 8 heyeti Türkiye'de ağırladık" diyen Meral, Brezilya'da özel sektör tarafından yapılmış okul ve eğitim kurumlarını da çok önemsediklerini, bu okullarda yetişecek gençlerin iki ülkenin yatırımlarında çok önemli bir çekim gücü olacağını belirterek, Brezilya hükümetinin bu konudaki desteğine teşekkür etti.
     Meral, Brezilya'nın dünya futbol kupası ve olimpiyatlara da ev sahipliği yapacak olmasının iki ülke arasındaki turizmi de artıracağını, havacılık, savunma sanayi, petrol, yenilenebilir enerji, gıda, tarım ve endüstrinin pek çok dalında da iki ülke iş adamlarının ortak iş yapacaklarına inandığını kaydetti.
    
     -Brezilya'da 40 milyon kişi fakirlik seviyesinden normal seviye çıktı"-
    
     Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota da 2013'ün iki ülke için çok iyi geçeceğini belirterek, "Türkiye'ye 8. kez geliyorum. İki ülke Başbakanı yılda en az bir kez buluşuyor. Bu sıcak ilişkilerin meyvesini daha da çok göreceğimize inanıyorum" dedi.
     Patriota, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğine dair en önemli göstergelerden birinin de THY'nin iki ülke arasındaki direkt uçuşlarının haftada 4 kez gerçekleşmesi olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:
     "Türkiye ile çifte vergilendirme ön anlaşmasını yaptık ki bu Brezilya'nın çok az ülkeyle yaptığı bir anlaşmadır. Bu anlamda büyük önem arz ediyor. Bu anlaşmayla ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum. Brezilya ile Türkiye arasında benzerlikler olduğu gibi farklılıklar da var. Benzerliklere gelince, iki ülke de kendi bölgelerinde lider ülke. Her iki ülkedeki fakirlik oranın azalması. İki ülkenin de Afrika'da çok sayıda elçilik açması.
     Farklılıklar ise Brezilya'nın çok zengin doğal kaynakları var. Petrol ve gaz,enerji konusunda önemli bir gelişme gösterdi. Dünyanın 6. en büyük ekonomisine sahip olan Brezilya'da 40 milyon kişi fakirlik seviyesinden normal seviye çıktı bu da ülkedeki potansiyeli ciddi şekilde artıracak.
     Dünya futbol kupası ve olimpiyatlar Brezilya'da yapılacak görüyorum ki Türkiye'de önümüzdeki süreçte bu etkinliklere aday. Tecrübelerimizden karşılıklı olarak faydalanabiliriz."
    
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir