Brent petrolün fiyatı 107 dolar seviyelerinde... -Ekonomist Arda Tunca: -"Petrol fiyatları…

  • Yazı boyutu
Brent petrolün fiyatı 107 dolar seviyelerinde...
  -Ekonomist Arda Tunca:
  -"Petrol fiyatları…

Brent petrolün fiyatı 107 dolar seviyelerinde... -Ekonomist Arda Tunca: -"Petrol fiyatları bundan sonraki süreçte 105-110 dolar seviyelerinde seyredebilir" -"Bundan sonraki siyasi atmosferde petrol fiyatlarının pek düşme şansı kalmadı gibi"

Brent petrolün varil fiyatının yükselişi 100 dolar sınırının aşılmasıyla birlikte ivme kazandı. Brent petrolün fiyatı, 107 dolara kadar yükseldi.
     Böylece Brent petrolün varil fiyatının 1 Mart 2012 tarihinde gördüğü en yüksek 128,40 dolar seviyesinden başlayan ve 22 Haziran 2012'de gördüğü en düşük 88,47 dolara kadar devam eden düşüşün neredeyse yüzde 50'lik kısmı geri alındı.
     Teknik analistler yorumlarında, Brent petrolün varil fiyatında yüzde 50'lik düzeltme seviyesi olan 108,43 doların kırılması durumunda 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların geçtiği 111 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyorlar.
     Son dönemde petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmalara ilişkin değerlendirmede bulunan Ekonomist Arda Tunca, Petrol fiyatların düşük seviyede kalıcı olarak seyrediyor olmasının Türkiye'nin cari açığı anlamında olumlu bir gösterge olduğunu belirterek, Türkiye'nin dış ticaret açığının hemen hemen yarısının petrole bağlı ürünlerin ithalatından kaynaklandığını söyledi.
     Petrol fiyatlarındaki değişmenin Türkiye'nin inisiyatifi dışında gerçekleştiğini belirten Tunca, "Ekonomiyi soğutmaya çalıştığımız bir dönemde fiyatlardaki gerileme bize katkı sağlayacak bir faktör" dedi.
     Nisan-mayıs aylarında İran ile ilgili sıkıntıların zirvede olduğu dönemde fiyatların 120 dolar civarında seyrettiğini kaydeden Tunca şunları kaydetti:
     "Bu 120 doların üzerinde bir köpük vardı. Çin ve Hindistan'ın İran'a karşı tavır almaması durumunda İran konusu, petrolün arzını etkileyecek bir durum değil. Dolayısıyla İran ile ilgili bir durum bir arz sıkıntısı yaşatmayacaktı. Çünkü Avrupa toplam petrol alımının sadece yüzde 5,8'ini İran'dan gerçekleştiriyor. Bu şartlar altında İran, Avrupa'ya petrol satmış satmamış çok da fiyatları etkileyecek bir durum yoktu aslında."
     Dolayısıyla 120 doların üzerinde, spekülasyonun yarattığı bir köpük olduğunu ifade eden Tunca, o köpüğün alındığını ve şu an Ortadoğu'da İran ile birlikte birtakım başka kaygıların da gündeme gelmesinin yatırımcıları harekete geçirdiğini yatırımcıların fiyatların artacağı düşüncesiyle bir miktar alıma geçtiğini, bu alımlarla birlikte petrol fiyatlarının geçtiğimiz haftalardan itibaren yukarı yükselmeye başladığını söyledi.
     Petrol fiyatlarındaki seyrin tehlikeli seviyeler olmadığını, kaldırılabilir seviyeler olduğunu kaydeden Tunca, "Petrol fiyatları bundan sonraki süreçte 105-110 dolar seviyelerinde seyredebilir. Bundan sonraki siyasi atmosferde petrol fiyatlarının pek düşme şansı kalmadı gibi" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir