BPW Adana buluşması -Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Dünya Başkanı Freda…

  • Yazı boyutu
BPW Adana buluşması
  -Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar 
  Federasyonu Dünya Başkanı Freda…

BPW Adana buluşması -Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Dünya Başkanı Freda Miriklis: -"Kadının toplumsal hayata katılımını engelleyen her türlü ekonomik, sosyal, kültürel ve yasal engellerin ortadan kaldırılması için çalışma yapıyoruz" -AK Parti Adana Milletvekili Gürkan: -"Sağlıklı toplum istiyorsak, kadınlarımızın güçlü, eğitimli ve kültürlü olmaları gerekiyor"

Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu (BPW) Dünya Başkanı Freda Miriklis, "Kadının toplumsal hayata katılımını engelleyen her türlü ekonomik, sosyal, kültürel ve yasal engellerin ortadan kaldırılması için çalışma yapıyoruz" dedi.
     Miriklis, BPW Adana Başkanlığı tarafından Seyhan Otel'de düzenlenen toplantıda, BPW'nin, Dr. Lena Maddison Philips tarafından 1919 yılında ABD'de, mesleği, işi ya da uzmanlık alanı ne olursa olsun çalışma hayatının içindeki her kadına destek olmak amacıyla kurulduğunu söyledi.
     BPW'nin bir savunma mekanizması olduğunu belirten Miriklis, bu mekanizmanın ise kendilerinin uluslararası karar verme süreçlerinde etkin olmalarını sağladığını ifade etti.
     Çalışma hayatının içindeki her kadının profesyonel birikimini ve liderlik kapasitesini arttırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirme konusunda çaba gösterdiklerini belirten Miriklis, "BPW olarak, kadının toplumsal hayata katılımını engelleyen her türlü ekonomik, sosyal, kültürel ve yasal engellerin ortadan kaldırılması için çalışma yapıyoruz. Tüm uluslararası süreçlerde yer alarak, iletişim ağları kurup savunma, kampanya, örgütlenme, rehberlik ve lobicilik faaliyetlerinde bulunuyoruz" dedi.
     BPW'nin, tarafsız, ön yargısız, ulusal ve uluslararası karar verme mekanizmalarında etkili, özgün, güçlü, kadın sorunları ve politikaları konusunda iş ve güç birliğinin gelişmesi için çalışan bir sivil toplum kuruluşu olduğuna işaret eden Miriklis, şunları kaydetti:
     "Kadınların güçlendirilmesi prensipleri, kağıt üzerinde kalacak konular değil. Uluslararası federasyon olarak dünya çapında uluslararası ticaret örgütüyle bir çalışma içerisindeyiz. Dünya çapında kadın üreticiler ve kadın tedarikçilerle ilgili bir proje işbirliğine girdik. 700 milyon dolarlık hacmi temsil eden bir grupla da çalışma yürütüyoruz."
    
     -Diğer konuşmalar-
    
     BPW Türkiye Başkanı Arzu Özyol da, Türkiye ve dünya genelinde çok iyi bir atağa geçtiklerini söyledi.
     Gerek Türkiye ve gerekse dünya genelinde kadınların yararına her hangi bir hamle yapılmak isteniyorsa iş birliklerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Özyol, şöyle konuştu:
     "BPW bugün 5 kıtada 150'ye yakın ülkede ve 50 bine yakın üyesiyle gerçekten çok büyük bir güç. BPW bir savunma örgütü, yardım kuruluşu değil. Yardım kuruluşlarının da kadınlar yararına çalışmaları var, ama savunma örgütü olduğumuz için üyelerimize çok büyük iş düşüyor. Dünyada kadınlar için alınan kararları takip ediyor, bu kararların alınmasındaki oluşum safhalarında yer alıyoruz. BM olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşlarda birincil derecede etkin kurumuz. Türkiye'de de gerek hükümet ve gerekse muhalefetle kadının yararı üzerinde olacak konularda ciddi iş biriliği yapıp, projeler geliştiriyoruz."
     AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan da Adana'nın, başarılı kadınların bulunduğu Türkiye'nin en güzel illerinden biri olduğunu söyledi.
     Türk kadınının toplumun her alanında yer aldığını vurgulayan Gürkan, şunları söyledi:
     "Son dönemlerde kadınlarımız açısından önemli yol katedildi. Kadınlarımız toplumumuzun temel taşı. Sağlıklı toplum istiyorsak, kadınlarımızın güçlü, eğitimli ve kültürlü olmaları gerekiyor. Kimlikli ve kişilikli çocuklar yetişmesini istiyorsak da bu gerekli. Toplumun her alanında kadınlarımızın güçlü olması gerekir. Artık kadınlarımız son dönemlerde hayli bilinçlendi ve haklarını biliyorlar. Köydeki kadınlarımız, okuma yazma bilmese bile elindeki cep telefonuyla çektikleri fotoğrafı internet ortamında paylaşıyor."
     BPW Adana Başkanı Esra Özden'in de konuşma yaptığı, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök ve TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatçı'nın da katıldığı etkinlikte, katılımcılarla birlikte pasta kesildi.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir