Boya üreticileri, "Paintistanbul'da yeni pazarlara açılacak -Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) ve…

  • Yazı boyutu
Boya üreticileri, "Paintistanbul'da yeni pazarlara açılacak 
  -Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) ve…

Boya üreticileri, "Paintistanbul'da yeni pazarlara açılacak -Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) ve CNR Ekspo Fuarcılık işbirliğinde Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB desteğinde düzenlenen fuar 13-15 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek

Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) ve CNR Ekspo Fuarcılık işbirliğinde Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB desteğinde düzenlenen "Paintistanbul' fuarı, 13-15 Eylül tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul'da gerçekleştirilecek.
     Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, son 10 yılda yaptığı atılımlarla üretim teknolojisi, ticari yapısı ve artan ihracat gücü ile bölgesel bir üretim merkezi olma hedefine odaklanan Türk boya sanayisi, "Paintistanbul 2012 Boya Sanayi, Hammadde ve Yardımcı Maddeler Fuar ve Kongesi"nde yeni pazarlara açılacak.
     Toplam 2,5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip Türkiye boya sektörü, 2011 yılında 600 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştirdi. 2013 yılı için 1 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan boya üreticileri bu hedefe ulaşmak için yönünü Ortadoğu, Yakın Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Kafkaslar gibi yükselen pazarlara çevirdi.
     Bu yıl 20 bin metrekare alanda düzenlenecek fuara, aralarında DYO, Marshall, Düfa, Polisan, Fawori, Bayer, Genç, Kalekim, Akçalı, Dow, Basf gibi boya ve hammadde kuruluşlarının aralarında yer aldığı 400 firma katılıyor. Paintistanbul'a yurt dışından da Almanya, Çin, İsviçre, Hindistan, Belçika, Ukrayna, İspanya, İtalya ve İran'dan firmalar katılacak.
     Dünyanın dört bir yanından alım gruplarının beklendiği fuara Almanya, Belçika, İsviçre, İtalya, Bulgaristan, Çin, Fransa, Romanya, Irak, İran, Mısır, Libya, BAE, Cezayir, Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Bağımsız Devletler Topluluğu, Rusya, Ukrayna, Umman ve Yemen'den ziyaretçilerin katılımı bekleniyor.
     Paintistanbul'da sergilenecek ürün grupları arasında hammaddeler, fonksiyonel boyalar, sulu boyalar, inşaat boyaları, otomotiv boyaları, sanayi boyaları, matbaa mürekkepleri, yapıştırıcılar, izolasyon malzemeleri ve yapı kimyasalları, boya üretim teknolojileri, test ve analiz yöntemleri ve yan sektörleri yer alıyor.
     Toplam 90 milyar dolarlık büyüklüğe sahip dünya boya pazarından yüzde 2 pay alan Türkiye'de yılda 800 bin ton boya üretimi yapılıyor. Özellikle AB ülkeleri genelinde boya sanayisinin üretim ve talep yapısındaki daralmayı göz önünde tutan Türk boya üreticileri, Rusya, Romanya, Ukrayna, Azerbaycan, Suriye, Libya, Irak, İran, Slovenya, Sırbistan ve Hırvatistan gibi globalleşmemiş pazarlara odaklanıyor.
     Özellikle Batı Avrupa'da doygunluğa ulaşan boya pazarında düşük büyüme oranları ve yüksek maliyetlerle çalışmak zorunda olan çok uluslu boya üreticileri, yeni yatırımlarını AB'ye yeni üye olan Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine ve AB entegrasyonuna adım atan Türkiye'ye kaydırıyor. Ayrıca Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yakınlığı nedeniyle Türkiye, bu ülkelere yönelik ihracatta önemli bir üretim merkezi konumunda yer alıyor.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir