BOTAŞ Mal ve Hizmet Alımı Yönetmeliği -Şirket, kamu kurum ve kuruluşları ile özel bütçeli kamu…

  • Yazı boyutu
BOTAŞ Mal ve Hizmet Alımı Yönetmeliği
  -Şirket, kamu kurum ve kuruluşları ile özel bütçeli 
  kamu…

BOTAŞ Mal ve Hizmet Alımı Yönetmeliği -Şirket, kamu kurum ve kuruluşları ile özel bütçeli kamu kuruluşlarında üretilen veya satılan mal ve hizmetleri, teklif alma yoluna başvurulmaksızın doğrudan bu kuruluşlardan sağlayabilecek

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), kamu kurum ve kuruluşları ile özel bütçeli kamu kuruluşlarında üretilen veya satılan mal ve hizmetleri, teklif alma yoluna başvurulmaksızın doğrudan bu kuruluşlardan sağlayabilecek.
     BOTAŞ'ın "Mal ve Hizmet Alımı Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, aralarında doğal ve kabul edilebilir bir bağlantı olmadığı sürece mal ve hizmet alım işleri bir arada ihale edilemeyecek.
     Ödeneği bulunmayan hiçbir mal ve hizmet alımı için ihaleye çıkılamayacak. Yetki limitlerinin altında kalmak amacı ile mal veya hizmet alımları kısımlara bölünemeyecek.
     İhtiyaçların, mümkün olduğunca, ilk kaynağından temin edilmesi esas olacak. Genel bütçe kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları ile özel bütçeli kamu kuruluşlarında üretilen veya satılan mal ve hizmetler teklif alma yoluna başvurulmaksızın kalite ve uygunluğu dikkate alınarak doğrudan bu kuruluşlardan temin edilebilecek.
    
     -Yetki limitlerinin tespiti, limitlerin aşılması ve yetki devri-
    
     BOTAŞ genel müdürünün ihale yetki limiti yönetim kurulunca belirlenecek. Genel müdür, kendi yetki sınırlarını aşmamak üzere bu yetkilerinin bir kısmını astlarına devredebilecek.
     Yetki limitleri aşılamayacak. Ancak gerekli hallerde yetki limitlerini aşan satın alma ve ihaleler için talep sahibi birimce genel müdürden veya yönetim kurulundan yetki limitleri çerçevesinde onay alınacak.
    
     -Yaklaşık maliyet-
    
     Yaklaşık maliyet talep sahibi birim tarafından hazırlanır. Gerçek piyasa fiyatlarını yansıtmayan ve yaklaşık maliyetin hesaplanmasında hatalara sebep olabilecek fiyat bildirimleri ve proforma faturalar değerlendirmeye alınmayacak.
    
     -Kesin teminat-
    
     Kesin teminat istenmesi durumunda, sözleşmenin yapılmasından önce ihale üzerinde kalan istekliden ihale bedeli üzerinden yüzde 6'dan az olmamak üzere kesin teminat alınacak.
    
     -Avans verilmesi-
    
     İhale dokümanlarında yer alması ve hak ediş ödemelerinde verildiği oranda mahsup edilmesi kaydıyla yükleniciye, yüklenicinin mahsup edileceği son hak ediş ödemesinden en az bir ay daha uzun vadeli avans teminat mektubu veya devlet tahvili karşılığında avans verilebilecek.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir