Bosna Hersek'teki otoyol inşaatı -Bosna'yı Avrupa ülkeleriyle bağlayacak olan koridor 5-C…

  • Yazı boyutu
Bosna Hersek'teki otoyol inşaatı
  -Bosna'yı Avrupa ülkeleriyle bağlayacak olan koridor 
  5-C…

Bosna Hersek'teki otoyol inşaatı -Bosna'yı Avrupa ülkeleriyle bağlayacak olan koridor 5-C otoyolunun Lepenitsa-Suhodol arasındaki kısmını da Türk firması Cengiz İnşaat yapacak

Bosna Hersek'i diğer Avrupa ülkeleriyle bağlayacak olan koridor 5-C otoyolunun Lepenitsa-Suhodol arasındaki kısmını da Türk firması Cengiz İnşaat yapacak.
     Başkent Saraybosna'da, otoyolun en zor kısımlarından olan 5,5 kilometrelik bölüm için anlaşma imzalandı. Anlaşmaya, Bosna-Hersek Federasyonu Ulaşım ve İletişim Bakanı Enver Biyediç ile Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurul üyesi Asım Cengiz'in de katılımıyla, Bosna-Hersek Federasyonu Otoyolları Kamu Şirketi Müdürü Ensad Kariç ile Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Kemal Ünlüer imza koydu.
     İmza törenine katılan Bosna-Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Nikşiç, bugüne kadar yaptıkları katkılardan ve ortaya koydukları sonuçtan dolayı Cengiz İnşaat'a teşekkür etti.
     Bosna-Hersek Federasyonu Otoyolları Kamu Şirketi Müdürü Ensad Kariç de Lepenitsa-Suhodol arasındaki bölümü kapsayan otoyolun toplam 5,5 kilometre uzunluğunda, maliyetinin de yaklaşık 80 milyon avro olduğunu söyledi. Kariç, otoyolun yapım masraflarının Avrupa Yatırım Bankası tarafından finanse edileceğini belirtti.
     Cengiz İnşaat Genel Müdürü Kemal Ünlüer de bugün imzaladıkları anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ünlüer, 21 Mayıs'ta da yine aynı salonda imzalanan ilk anlaşmayı hatırlattı.
     Daha önce anlaşmaya vardıkları Tarçin-Suhodol bölümündeki çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Ünlüer, birkaç gün içerisinde vardiyalı sisteme geçip 24 saat çalışmaya başlayacaklarını bildirdi. Ünlüer, imzalanan Suhodol-Lepenitsa arasındaki bölümde de bir hafta içerisinde çalışmalara başlanacağını açıkladı.
     Kemal Ünlüer, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki yakın ilişkinin bilincinde olduklarını, bu ilişkinin doğrudan elçisi olmaktan da memnuniyet duyduklarını söyledi.
     Türk firması Cengiz İnşaat tarafından daha önce üstlenilen otoyolun Suhodol-Tarçın arasındaki tünellerle dolu 25 kilometrelik kısmının ise 115 milyon avroya mal olması ve 2014 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir