Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş Teknik Genel Müdürü Dr. Wolf: -"7 yıldır Türkiye'deyim. Her günü…

  • Yazı boyutu
Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş Teknik Genel Müdürü Dr. Wolf: 
  -"7 yıldır Türkiye'deyim. Her günü…

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş Teknik Genel Müdürü Dr. Wolf: -"7 yıldır Türkiye'deyim. Her günü keyifle geçiriyorum. Bugüne kadar çalıştığım en iyi ekip burada ve Türkiye çok güzel. İnsanlarını tanıdığım kadarıyla Türkiye'nin 2023 hedeflerini gerçekleştireceğine eminim" -"2010'da, Bursa'daki fabrikalarda enerji tüketimi ve karbondioksit emisyonunu 2015'e kadar yüzde 30 azaltacak bir proje başlattık"

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş Teknik Genel Müdürü Dr. Andreas Wolf, "7 yıldır Türkiye'deyim. Her günü keyifle geçiriyorum. Bugüne kadar çalıştığım en iyi ekip burada ve Türkiye çok güzel. İnsanlarını tanıdığım kadarıyla Türkiye'nin 2023 hedeflerini gerçekleştireceğine eminim" dedi.
     Wolf, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş dizel ve benzinli sistemler fabrikasında, 2011'de Enerji Verimliliği Okulu'nda hayata geçirilen projeleri basınla paylaştı.
     Dünyadaki diğer Bosch fabrikalarına da örnek olan okulda hem en gelişmiş teknolojiler hem de fazla maliyet gerektirmeden yapılabilecek basit, küçük uygulamaların gösterildiğini belirten Wolf, doğal kaynakların hızla tükendiği günümüzde, enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasında yer aldığını, sürdürülebilir bir dünyada yaşamanın en önemli koşulu olarak enerji verimliliğinin giderek daha ön plana çıktığını vurguladı.
     Wolf, Bosch Grubu'nun, dünyada ilk kez Türkiye'de hayata geçirdiği ve diğer Bosch fabrikalarına da örnek olan Enerji Verimliliği Okulu'nda, eğlenceli ve bilgilendirici etkinliklerle çalışanlarının dikkatini konuya çekmeyi hedeflediğini belirterek, 2011'de Enerji Verimliliği Haftası'nda açılışı yapılan okulun, bugüne kadar yaklaşık 3 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini anlattı.
     Enerji Verimliliği Okulu'nun çalışan girişimciliği öncülüğünde hayata geçmiş en güzel örneklerden biri olduğunu belirten Wolf, "Dünyamız, şimdiye kadar hiç yaşamadığı sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. Bosch Grubu olarak bu sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olmak istiyoruz. Hatta enerji verimliliğinin de ötesine geçmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle daha yaşanabilir gelecek adına çalışanlarımızı ve tüm paydaşlarımızı bilinçlendirmeyi görev kabul ediyoruz" diye konuştu.
     Bosch Türkiye'nin, çevre dostu ürünler ve sürdürülebilir kaynak tasarruflu üretim şekline odaklandığına dikkati çeken Wolf, "Bu nedenle portföyümüzde temiz enerji üreten tesisler bulunuyor. Bursa'da dizel ve benzinli motorlarda yakıt tüketimini belirgin şekilde azaltan yeni teknoloji püskürtme sistemleri üretiyoruz. Tüm üretim tesislerimizde, karbondioksit (CO2) emisyonunu düşürerek temiz bir dünya ve çevre için katkı sağlıyoruz" görüşünü dile getirdi.
    
     -"Bursa'da 2 yılda 100'den fazla projeyle 1 milyon avroluk tasarruf"-
    
     Wolf, hazırladıkları projelerle sağladıkları tasarrufa dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     "2010 yılında, Bursa'daki fabrikalarda enerji tüketimi ve karbondioksit emisyonunu 2015'e kadar yüzde 30 azaltacak bir proje başlattık. Bu projeyi 3 adımda uygulamaya koyduk. İlk aşamada, üretimde kullandığımız enerji maliyetini çıkarmak için gerekli ölçüm cihazlarını kendimiz geliştirdik ve düzenli olarak kullanmaya başladık. Ana tüketimlerimizin neler olduğunu öğrendikten sonra, iki yılda bu konuda 100'den fazla proje tamamladık. Bu projeler sayesinde 15 bin ton karbon emisyonunu önledik ve 1 milyon avro tasarruf sağladık. Böylece doğaya 750 bin adet ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunduk. 3. aşamada ise Türkiye'deki ve yurt dışındaki paydaşlarımızla sürekli temas halindeyiz ve düzenli olarak bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz."
    
     -"Çalışanlardan 2 yılda 500'ün üzerinde iyileştirme önerisi"-
    
     Okulun, tüm Bosch çalışanlarına ve dışarıdan gelen herkese açık olduğunu belirten Wolf, şöyle devam etti:
     "Enerji Verimliliği Okulumuz sayesinde çalışanlarımızı ve ilgili misafirlerimizi enerji kaynaklarının dikkatli kullanımı konusunda motive ediyoruz. Enerji ve su tasarrufu için hangi tekniklerin kullanıldığını ve özellikle Bosch'un uyguladığı teknikleri anlatıyoruz. Örneğin, okulumuz bugüne kadar Türkiye, İtalya ve Almanya Bosch fabrikalarından ve Bursa'daki okullardan oluşan yaklaşık 3 bin ziyaretçi tarafından gezildi. Bursa'daki okullar, okulumuzu ziyaret etmeye devam edecekler. Çalışanlarımızın enerji tasarrufu konusundaki fikirlerini alıyoruz. Çevre koruma konusunda çalışanlarımız, sadece son iki yılda 500'ün üzerinde iyileştirme önerisi verdiler."
    
     -Türkiye'nin 2023 hedefleri-
    
     Andreas Wolf, Bosch Grubu'nun Ar-Ge faaliyetleri için 2011'de yaklaşık 4,2 milyar avro harcadığını ve dünya çapında yaklaşık 4 bin 100 adet patent için başvuruda bulunduğunu hatırlattı. Wolf, Bosch Türkiye'nin de Ar-Ge konusunda çok faal olduğunu ve geçen sene Ar-Ge projelerinin 2 kat arttığını belirtti.
     Son yıllarda hükümetin Ar-Ge projelerine önemli destekler vermeye başladığını, bunun Türkiye ekonomisinin gelişmesi açısından son derece önemli olduğunu dile getirerek, "7 yıldır Türkiye'deyim. Her günü keyifle geçiriyorum. Bugüne kadar çalıştığım en iyi ekip burada ve Türkiye çok güzel. İnsanlarını tanıdığım kadarıyla Türkiye'nin 2023 hedeflerini gerçekleştireceğine eminim" dedi.
     Wolf'un verdiği bilgiye göre, Enerji Verimliliği Okulu'nda, "Binalarda ısı kayıp ve kaçakları, yapı ve yalıtım malzemesi çeşitleri, yalıtım camı uygulamaları, verimli aydınlatma, konvansiyonel/yoğuşmalı kombi, güneş kolektörü uygulamaları, tesisatlarda yalıtım, radyatör ve zeminden verimli ısıtma sistemleri, ısı geri kazanımı, basınçlı hava sistemleri, sabit devirli-değişken devirli klima, su tasarruf uygulamaları, yüksek verimli motor uygulaması ve yenilenebilir enerji kaynakları" konuları ele alınıyor.
     "Otomotiv Teknolojileri", "Enerji ve Bina Teknolojileri", "Sanayi Teknolojileri" ve "Dayanıklı Tüketim Malları" alanlarında faaliyet gösteren altı ayrı şirketi kapsayan Bosch Türkiye, 2011 yıl sonu itibarıyla 10 bini aşkın çalışanı, 2 milyar avro cirosu ve 1,2 milyar avroluk ihracatıyla teknoloji ve hizmetler alanında önde gelen tedarikçilerden biri olarak üretim yapıyor.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir