Borusan'dan Kadın İstihdamına Destek, "Annemin İşi Benim Geleceğim" Projesi -Borusan Holding…

  • Yazı boyutu
Borusan'dan Kadın İstihdamına Destek,
  "Annemin İşi Benim Geleceğim" Projesi
  -Borusan Holding…

Borusan'dan Kadın İstihdamına Destek, "Annemin İşi Benim Geleceğim" Projesi -Borusan Holding CEO'su Agah Uğur: 4 yıl içinde Türkiye'nin dört köşesinden 10 ilimizde organize sanayi bölgelerinde çocuklarımız ve çalışan anneler için kreş ve gündüz bakım evleri kuracağız. Kreş ve gündüz bakım evlerine 'Borusan Neşe Fabrikaları' ismini verdik"

Borusan, sanayide kadın istihdamını artırmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ile yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.
     "Annemin İşi Benim Geleceğim" adlı proje kapsamında, çocuk bakımı nedeniyle çalışamayan kadınların çocukları için kreşler inşa edilecek.
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur tarafından imzalanan protokol ile hayata geçen "Annemin İşi Benim Geleceğim" projesi kapsamında ilk Borusan Neşe Fabrikası, Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi'nde açılacak.
     0-6 yaş arası çocuklara hizmet verecek kreşler, Borusan Neşe Fabrikası adıyla, Türkiye'nin dört bir yanındaki organize sanayi bölgelerinde kurulacak. Mimari tasarımı ülke genelinde bir yarışma ile belirlenecek olan kreşlerin ilki Adıyaman'da açılacak.
     "Annemin İşi Benim Geleceğim", iki Bakanlık arasında geçen yıl imzalanan protokol kapsamındaki işbirliği alanlarından biri olan Organize Sanayi Bölgelerindeki kreş sayısını artırma hedefine, önümüzdeki 4 yılda 75-150 çocuk kapasiteli 10 kreş inşa ederek katkıda bulunacak.
     Adıyaman'ın yanı sıra 2013 yılı içinde Malatya, Şanlıurfa, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgeleri'nde de Borusan Neşe Fabrikaları'nın yapımına başlanacak.
     Protokol imza töreninde konuşan Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, "Borusan olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği içinde sosyal sorumluluk projesini başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
     Projenin adının "Annemin İşi Benim Geleceğim" olduğunu söyleyen Uğur, şunları aktardı:
     "Yola çıkarken kendimize net bir hedef koyduk. Ülkemizde kadın istihdamının artışına kadın işgücünün sanayiye katılımına destek vermek istiyoruz. Ülkemiz gelişiyor, güçleniyor ancak bu gelişme ve güçlenme her alanda aynı ölçüde ve dengede olamıyor. Ülkemiz son 10 yılda ekonomik bir mucize yarattı. Kişi başına milli gelir 3 bin 600 dolardan 10 bin 700 dolara çıktı. İhracatımız 36 milyar dolardı. Şimdi 150 milyar dolar."
     Borusan olarak kültür, sanat alanının yanında eğitimin her zaman birincil öncelikli sosyal sorumluluk alanı olduğuna dikkati çeken Uğur şunları söyledi:
     "Şimdi de buna ek olarak sosyal sorumluluğumuzun gereklerini sanayi de kadın istihdamının artırılması yönünde daha güçlü bir şekilde yerine getirme kararını almış bulunuyoruz. Ülkemizin hedefi dünyanın ilk on ekonomisi arasında yer alabilmektir. Böylesine iddialı bir hedefi gerçekleştirebilmek için nitelikli verimli, çalışkan bir işgücü yapısına elbette ihtiyaç vardır. Türkiye'deki kadınların işgücü profiline bakınca olumsuz bir tablo ile karşı karşıyayız. TÜİK verilerine göre kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 28 civarında.
     Yapılan araştırmalar kadınların işgücüne katılımında en önemli engellerden bir tanesinin çocuk bakımı sorunu olduğunu ortaya koymaktır. Bu sebeplerden dolayı bizde çalışan kadınları desteklemeye yönelik çabalarımızı daha da güçlendirmeye karar verdik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği içinde bugün ilk adımını attığımız "Annemin İşi Benim Geleceğim" projesi ile ülkemiz kadın istihdamına destek olacak kalıcı eserler bırakmayı umut ediyoruz. 4 yıl içinde Türkiye'nin dört köşesinden 10 ilimizde organize sanayi bölgelerinde çocuklarımız ve çalışan anneler için kreş ve gündüz bakım evleri kuracağız. Kreş ve gündüz bakım evlerine Borusan Neşe Fabrikaları ismini verdik."
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir