Borsada yanıltıcı işlemlere uygulanan cezalar yeniden düzenlendi

  • Yazı boyutu
Borsada yanıltıcı işlemlere uygulanan cezalar yeniden düzenlendi

Borsada yanıltıcı işlemlere uygulanan cezalar yeniden düzenlendi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) yatırımcıyı yanıltma amaçlı yapılan işlemlerin tanımı ve uygulanacak cezalar değiştirildi.
     İMKB Teftiş ve Gözetim Kurulu tarafından yayınlanan 395 no'lu genelge ile İMKB Hisse Senetleri Piyasası ve Gelişen İşletmeler Piyasası'nda (Borsa yatırım fonları ve varantlar hariç) kendinden kendine gerçekleştirilen işlemler ile parçalanmış aktif emirlerle gerçekleştirilen işlemlerin; hangi şartlarda piyasanın açık, düzenli ve dürüst bir şekilde çalışmasına engel teşkil ettiği belirtilerek, bu durumda uygulanacak cezalar açıklandı.
     Genelgeye göre bu mahiyette emirleri ileten ve işlem gerçekleştiren gerçek ve tüzel kişi yatırımcılara sırasıyla; yatırımcının bilgilendirilmesi (uyarılması), yatırımcının kimlik ve unvan bilgilerinin ilan edilmesi (KAP'ta yayınlanması), yatırımcıya brüt takas uygulaması getirilmesi, yatırımcıya önceden depo şartı uygulanması ve yatırımcı emirlerinin geçici süreyle kabul edilmemesi (boykot) olmak üzere beş aşamalı bir tedbir süreci uygulanacağı belirtildi.
     Düzenlemenin, 3 Eylül 2012 tarihinde yürürlüğe gireceğinin belirtildiği 395 no'lu Genelge ile ilgili Borsa başkanlığının bilgilendirme yazısında ise "Yatırımcı bazında tedbir düzenlemesinin İMKB bünyesindeki piyasaların açık, düzenli ve dürüst çalışmasının sağlanması yönündeki etkinliğin arttırılmasında, piyasa bozucu fiillerle etkili bir şekilde mücadele edilmesinde, yatırımcıların sermaye piyasalarına duydukları güvenin güçlendirilmesinde, dolayısıyla da sermaye piyasalarının gelişiminde ve İstanbul Finans Merkezi vizyonunun gerçekleştirilmesinde önemli bir işlevi yerine getireceği değerlendirilmektedir" denildi.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir