Borsada seans saatlerine yeniden düzenleme önerisi... -İMKB'de seans saatlerinin yeniden…

  • Yazı boyutu
Borsada seans saatlerine yeniden düzenleme önerisi...
  -İMKB'de seans saatlerinin yeniden…

Borsada seans saatlerine yeniden düzenleme önerisi... -İMKB'de seans saatlerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili teklif ilk haliyle geçerse İMKB güne saat 8.45'te başlayacak, işlemler 17.45'te sona erecek -Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Kılıç: -"Tek seans uygulamasına geçilmesi daha uygun olur" -Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç: -"Kapanışın Avrupa borsaları ile entegre haline getirilmesi gerekir"

Bekir Gürdamar - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) seans saatlerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Konuya ilişkin teklif ilk haliyle geçerse İMKB güne saat 8.45'te başlayacak, işlemler 17.75'te sona erecek.
     AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İMKB bünyesinde çalışan "Üyelerle İlişkiler Komitesi", İMKB Yönetim Kurulu'na sunmak üzere yeni seans saatleri üzerinde yaptığı çalışmayı üyelerle paylaşarak görüşlerini istedi.
     Üyelere yollanarak görüşlerinin sorulduğu teklifte, İMKB'nin güne saat 8.45'te başlaması planlanıyor. Şu an geçerli olan uygulamada saat 9.30'da başlayan ilk seansın 45 dakika öne çekilerek 8.45'te başlaması ve saat 12.30 yerine 12.00'de sonlanmasının öngörüldüğü çalışmada, ikinci seans başlangıcının ise geçerli olan uygulamaya göre 15 dakika erkene, kapanışının ise 15 dakika ileriye alınması planlanıyor.
     Üyelerden gelen geri dönüşlerle tekrar düzenlenerek Yönetim Kurulu'na sunulacağı öğrenilen teklifte ikinci seansın 13.45'te başlaması ve 17.45'te son bulması düşünülüyor.
    
     -"İki seansın birleştirilmesi daha uygun olur"
    
     Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Kılıç, konuya ilişkin görüşlerini paylaşırken, İMKB'de yapılan çalışmayla ilgili kendilerine de görüş sorulduğunu, Turkish Yatırım olarak iki seansın birleştirilerek, akşam kapanışının ötelenmesinin dünya borsalarına entegrasyon açısından daha uygun olacağını düşündüklerini belirtti.
     Kılıç, "İMKB'de oluşturulan komitenin, aracı kurumlardan, brokerlardan ve çalışanlardan görüş topladığını ve herkesi memnun edecek bir yol bulma konusunda gayret gösterdiklerini biliyoruz. Bizim görüşümüz 2 seanslık uygulamanın operasyonel ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'na uyumluluk adına yanlış olduğu, dolayısıyla iki seansın birleştirilerek akşam kapanışının biraz daha ileriye alınması yönünde" dedi.
     Kılıç, ayrıca türev piyasalar nedeniyle bir çok kurumun kendisini hali hazırda 24 saat hizmet verecek duruma hazırladığını ve kendilerinin de şu an 24 saat yatırımcıya hizmet verdiğini ifade etti.
    
     -"Avrupa borsaları ile entegre hale getirilmeli"
    
     Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç da kurum olarak görüşlerinin, tek seans uygulamasına geçilmesi ve akşam kapanışının Avrupa borsaları ile entegre hale getirilmesi yönünde olduğunu söyledi.
     Topaç,"İstanbul'un finans merkezi olması hedefine yürüyebilmemiz için bu tür adımları atmalıyız. Dünyada artık 24 saat elektronik ortamdan emir iletilebilen ve işlem gören borsalar var" görüşünü ifade etti.
     Emirlerin artık büyük çoğunluğunun elektronik ortam üzerinden alındığını ve bu yüzden personelin çalışma saatleri ve yoğunluğu açısından sorun yaşanacağını düşündüğünü söyleyen Topaç, "Sistem içinde, vardiyalı olarak ama başka bir şekilde çalışma koşulları çok fazla bozulmadan uzayacak seans saatlerine uyum sağlayabiliriz" dedi.
    
     -İMKB'de mevcut durum...
    
     Mevcut durumda İMKB'de ilk seans saat 9.30 başlayıp 12.30'da kapanıyor. İkinci seans ise saat 14.00'te başlayarak 17.30'da sona eriyor.
     Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda ise tek seans uygulaması yapılıyor. Seans sabah saat 9.15'de başlarken, işlemler 17.35'te sonlandırılıyor.
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir