Borsa yönetimi İMKB 100 hisselerinde açığa satış kuralını kaldırdı -Yeni uygulamanın 01 Şubat'tan…

  • Yazı boyutu
Borsa yönetimi İMKB 100 hisselerinde açığa satış kuralını kaldırdı
  -Yeni uygulamanın 01 Şubat'tan…

Borsa yönetimi İMKB 100 hisselerinde açığa satış kuralını kaldırdı -Yeni uygulamanın 01 Şubat'tan itibaren devreye alınacağı bildirildi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Pay Piyasası Müdürüğü açığa satış işlemlerinde uygulanan yukarı adım kuralının İMKB 100 endeksine dahil paylarda kaldırılacağını bildirdi.
     İMKB Pay Piyasası Müdürlüğü tarafından yayımlanan tebliğde "Borsamız tarafından Pay Piyasasındaki açığa satış işlemlerinde uygulanan yukarı adım (up-tick) kuralının, değişen piyasa koşullarına göre uygulamaya alınabilmesi veya kaldırılabilmesi için Borsamızın yetkilendirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kuruluna iletilen öneri, Kurulun 06/ 12/2012 tarihli toplantısında uygun görülmüş ve konuya ilişkin Kurul kararı ve bu doğrultuda yapılması planlanan Tebliğ değişikliği Borsamıza iletilmiştir" denildi.
    
     -Yeni uygulama 1 Şubat tarihinde başlayacak-
    
     Tebliğ değişikliği ile Borsanın, Pay Piyasasındaki açığa satış işlemlerinin tabi olduğu yukarı adım kuralını uygulama veya uygulamadan kaldırma yetkisine sahip olduğunun belirtildiği genelgede "Pay Piyasasındaki açığa satış işlemlerinin tabi olduğu yukarı adım kuralının ilk aşamada İMKB 100 Endeksi'ne dahil olan ve açığa satış yapılabilen (A Grubu) paylarda kaldırılması kararlaştırılmıştır" ifadelerine yer verildi.
     Genelgeye göre; yeni uygulamayla birlikte, Pay Piyasasında İMKB 100 Endeksi kapsamında bulunan paylarda fiyat sınırları dahilindeki her fiyattan açığa satış emri girilebilecek, bu kapsama girmeyen diğer paylar ile borsa yatırım fonu katılma belgelerinde ise mevcut yukarı adım kuralı uygulaması aynen devam edecek.
     Genelgede ayrıca yeni uygulamanın 01 Şubat 2013 tarihinden itibaren devreye alınacağı bildirildi.
     Geçtiğimiz hafta yayımlanan konuyla ilgili tebliğ şöyleydi:
     "MADDE 29 - İlgili borsa, açığa satış işlemlerinde açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının ancak en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden, en son gerçekleşen fiyatın bir önceki fiyattan daha yüksek olması durumunda ise en son gerçekleşen fiyat düzeyinden satılmasına karar vermeye ve buna ilişkin esasları belirlemeye yetkilidir. Borsa bu yetkisini aracı kurum, piyasa veya sermaye piyasası aracı bazında kullanabilir: ilgili borsa, bu yönde karar alınması halinde, durumu gerekçesi ile birlikte Kurula bildirir.
     Kurul gerekli gördüğü durumlarda, aracı kurum, piyasa veya sermaye piyasası aracı bazında, resen açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının ancak en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden, en son gerçekleşen fiyatın bir önceki fiyattan daha yüksek olması durumunda ise en son gerçekleşen fiyat düzeyinden satılması zorunluluğunu getirebilir veya mevcut zorunluluğu kaldırabilir."
    
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir