Borsa Uzmanı Arif Ünver: -"Önümüzdeki kısa vadeli süreçte, hisse bazlı hareketlerin öne çıktığı…

  • Yazı boyutu
Borsa Uzmanı Arif Ünver:
  -"Önümüzdeki kısa vadeli süreçte, hisse bazlı 
  hareketlerin öne çıktığı…

Borsa Uzmanı Arif Ünver: -"Önümüzdeki kısa vadeli süreçte, hisse bazlı hareketlerin öne çıktığı bir dönem muhtemeldir" -"Yatırımcıların, endeksin kısa vadeli hedeflerinden ziyade firmaların 3'üncü çeyrek sonuçlarına odaklanmaları makul yaklaşım olacaktır"

Borsa Uzmanı Arif Ünver, "Önümüzdeki kısa vadeli süreçte, hisse bazlı hareketlerin öne çıktığı bir dönem muhtemeldir. Yatırımcıların, endeksin kısa vadeli hedeflerinden ziyade firmaların 3'üncü çeyrek sonuçlarına odaklanmaları makul yaklaşım olacaktır" dedi.
     Ünver, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, İMKB'nin geride bıraktığımız 6 aylık süreçte, yatırımcısına endeks bazında hatırı sayılır kazançlar sağladığını anımsatarak, son durumda 68.500-69.000 aralığındaki direnç seviyelerinin kırılarak, yukarı yönlü trendin devam etmesi için somut birtakım gelişmelere ihtiyaç olduğunu söyledi.
     Zirve seviyelerine çok yakın seyrin devam ettiği ortamda, mevcut fiyatların risk teşkil ettiğinin açık olduğunu kaydeden Ünver, İMKB endekslerinin gösterdiği performansın arkasındaki en önemli gerekçenin, ülke notunun yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesi beklentisi olduğunu ifade etti. Ünver, şöyle devam etti:
     "İlgili beklentiye dair uluslararası derecelendirme kuruluşları, ülkemize ait jeopolitik konulardan dolayı bir riski olduğu ve 2013 yılında bir not artırımına işaret etmeye başladılar. Bu bağlamda İMKB endekslerinin yükselişindeki ana gerekçe birkaç çeyrek ötelenmiş izlenimi yaratmakta. Zirve seviyelerine yakın seyrin devam ettiği şu günlerde İMKB'yi diğer ülkeler ile kıyaslamak, uluslararası tabloya bakmak, yatırımcılarımız açısından faydalı olabilir. Bu mukayese ile beraber, iç senaryomuzda öne çıkan Suriye konusu eş zamanlı olarak izlenmeli."
     Ünver aşağıdaki veriler doğrultusunda, İMKB'yi diğer ülkeler ile karşılaştırıp büyük resmi görmenin faydalı olabileceğini, en azından göreceli olarak İMKB'de mevcut fiyatlamaların diğer ülkelere göre hangi seviyelerde olduğunun anlaşılabileceğini belirtti.
    
     Ülke F/K PD/DD Baz Hisse Getiri(2012 Ocak-Eylül)
     Brezilya 10,2 1,5 77 Yüzde 8,5 (Bovesp)
     Rusya 4,9 0,8 32 Yüzde 13 (RTX)
     Hindistan 14,7 2,3 112 Yüzde 20 (Sensex)
     Çin 8,3 1,3 155 Yüzde 10 (HangSeng)
     Türkiye 11,5 1,7 24 Yüzde 30 (İMKB100)
     Almanya 11,2 1,4 56 Yüzde 25 (DAX)
     Amerika 14,6 2,3 611 Yüzde 12 (Dow-J)
    
    
     Ünver rakamları yorumlarken, gerek F/K , gerekse PD/DD oranlarına göre İMKB'nin ucuz olmamakla beraber, somut olumlu faktörlerin fiyatlarda olduğunun algılanabileceğini söyledi. Ünver, "Ülke borsalarının yılbaşından bu yana endeks getirilerine baktığımızda İMKB'nin performansta lider olduğunu görebiliyoruz. Bu liderliği iki faktöre bağlamak yanlış olmayacaktır, birincisi ülkemizin ekonomik performansının seyri, diğeri ise ülkemizin notunun artırılacağı beklentisidir. Analizimizin başında belirttiğimiz gibi, not artırımının birkaç çeyrek sonrasına sarkma ihtimali, İMKB'nin bundan sonraki seyrinde, Suriye konusu ve TCMB'nin iç talebi artırma yönünde izlediği politikaların neticelerini öne çıkaracaktır" diye konuştu.
     Ünver Merkez Bankası'nın iç talebi canlandırmayı destekleyici politikalarının etkilerinin birkaç çeyrek sonra ortaya çıkacak olmasının, İMKB'nin kısa vadeli olarak, şirketlerin gelecek olan 3'üncü çeyrek sonuçlarına odaklanmasını sağlayabileceğini söyledi. Ünver, "Önümüzdeki kısa vadeli süreçte, hisse bazlı hareketlerin öne çıktığı bir dönem muhtemeldir. Yatırımcıların, endeksin kısa vadeli hedeflerinden ziyade firmaların 3'üncü çeyrek sonuçlarına odaklanmaları makul yaklaşım olacaktır." dedi.
    
     F/K: Fiyat-kazanç oranı
     PD/DD: Piyasa Değeri/Defter Değeri
    
    
    

Bu haberi 252 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir