Borsa'nın kuruluşunun 139. yıl dönümü kutlandı

  • Yazı boyutu
Borsa'nın kuruluşunun 139. yıl dönümü kutlandı

Borsa'nın kuruluşunun 139. yıl dönümü kutlandı

Borsa'nın 139. kuruluş yıl dönümü, İMKB fuayesinde düzenlenen törenle kutlandı.
     İMKB'den yapılan açıklamaya göre, törende konuşan İMKB Başkanı İbrahim Turhan, İMKB olarak 27 yılı geride bırakan Borsa'nın ülkedeki geçmişinin aslında çok eskiye dayandığını söyledi.
     Dersaadet Tahvilat Borsası'nın kuruluşunun 139. yıl dönümünü kutladıklarını belirten Turhan, "İlk Borsa Başkanı diyebileceğimiz 'Dersaadet Tahvilat Borsası Komiseri' Varna Mutasarrıfı Abidin Bey'in fiilen atandığı 1873 senesi, Borsa'nın kuruluş yılı olarak kabul edilebilir" diye konuştu.
     Törende, "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Sermaye Piyasamız" konulu bir sergi de açıldı. Sergide, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı arşivlerinde bulunan Dersaadet Tahvilat Borsası'nın kuruluşu ve yapılan ilk yazışmalarla ilgili belgelerin örnekleri, Latin alfabesine çevrilmiş hali ve sadeleştirilmiş Türkçe metinleriyle yer aldı.
     Törende ayrıca, İMKB'den 2012 yılında emekli olanlar ile İMKB'de 20 yılını dolduran personel ve brokerlara teşekkür plaketi verildi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir