Borsa İstanbul AŞ gün sayıyor

  • Yazı boyutu
Borsa İstanbul AŞ gün sayıyor

Borsa İstanbul AŞ gün sayıyor

Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nun 30 Aralık 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Borsa İstanbul AŞ gün saymaya başladı.
     İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yetkililerinden edinilen bilgiye göre Borsa İstanbul AŞ'nin logosu, internet sitesi ve tüm altyapısı hazır ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından devreye alınmak için bekliyor. Yetkililer kanunda "Borsa İstanbul AŞ kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren en geç 6 ay içinde doğrudan tescil ve ilan edilir" ibaresinin bulunduğunu, ancak bu sürecin çok daha hızlı olacağını tahmin ettiklerini belirtiyor.
     Yeni kanuna göre, Borsa İstanbul AŞ unvanıyla bir anonim şirket kurulduktan sonra şirketin, sermaye miktarı, payları, payların devir esasları, paylara tanınacak imtiyazlar, tasfiye, devir, birleşme, fesih, halk arz sınırlamaları, organları, komiteleri, hesapları ve karlarının dağıtımı ile teşkilatına ilişkin esasların yer aldığı sözleşme, SPK tarafından hazırlanacak ve ilgili bakanın onayına sunulacak.
    
     -İMKB ve İAB tarih oluyor-
    
     Şirketin, bakan onayının ardından kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde doğrudan tescil ve ilan edileceğinin belirtildiği kanunda İMKB ve İstanbul Altın Borsası'nın (İAB) tüzel kişiliklerinin, Borsa İstanbul AŞ'nin esas sözleşmesinin tesciliyle son bulacağı ifadesi bulunuyor.
     Borsa İstanbul'un yüzde 49 hissesi Hazine, yüzde 51 hissesi kendi adına kaydedilecek. Şirketin sermayesinin yüzde 4'ü İMKB'nin mevcut üyelerine, binde 3'ü İstanbul Altın Borsası üyelerine eşit ve bedelsiz olarak, yüzde 1'i ise Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'ne bedelsiz devredilecek.
     Borsa İstanbul'un esas sözleşmesinin tescil edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası AŞ'nin (VOB) mevcut ortaklarının talepleri halinde bu şirkette sahip oldukları paylar karşılığında pay oranının 0,05 ile çarpılması yoluyla bulunacak oranda Borsa İstanbul payları verilecek.
     Borsa İstanbul'a ait payların bir kısmı, gerektiğinde stratejik ortaklıklar kurulması karşılığında ilgili taraflara veya teknoloji, teknik bilgi ve yetkinlik aktarılması karşılığında diğer borsalara ve piyasa ya da sistem işleticilerine devredilebilecek. 3 yıl içinde Borsa İstanbul'un elinde pay kalması halinde, paylar bedelsiz olarak Hazine'ye intikal edecek.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir