Bolu'da hindiler yılbaşına hazır -Bolca Hindi İşletme Müdürü Demirer: -"Yılbaşı döneminde 180…

  • Yazı boyutu
Bolu'da hindiler yılbaşına hazır
  -Bolca Hindi İşletme Müdürü Demirer:
  -"Yılbaşı döneminde 180…

Bolu'da hindiler yılbaşına hazır -Bolca Hindi İşletme Müdürü Demirer: -"Yılbaşı döneminde 180 ile 200 bin arasında hindi kesimini planladık" -"Hindinin daha çok batı toplumunca tüketilmesinden dolayı da toplumumuzdaki algısında farklıklar söz konusu"

Bolca Hindi İşletme Müdürü Sacit Demirer, "Yılbaşı döneminde 180 ile 200 bin arasında hindi kesimini planladık" dedi.
     Demirer, hindi yetiştirme tesisini basın mensuplarına tanıtarak, yeni yılda vatandaşların bol bol hindi tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.
     Yılbaşı için özel olarak yetiştirilen hindilerin ağırlıklarının 5 ile 7 kilogram arasında değiştiğini anlatan Demirer, 1 milyon 800 bin kişiye hindi etini tattırmayı hedeflediklerini bildirdi.
     Yılbaşı hazırlıklarını 6 ay önce başlattıklarına işaret eden Demirer, şunları söyledi:
     "Yılbaşı dönemi bizim sektörümüz açısından kısa ama sektörümüzün bilinirliği bakımından önemli bir dönem. Bu sene yılbaşı dönemi için 180 ile 200 bin arasında hindi kesimini planladık. Yılbaşı döneminde hazırladığımız bütün taze hindiler özellikle 5 ile 7 kilogram aralığında. Her sofrada bulunan bütün hindiyi 8 ile 10 kişilik bir grubun tüketeceğini hesaplıyoruz."
    
     -"Hindi eti, yıl boyu tüketilmesi gereken bir ürün"-
    
     Hindi etinin zengin bir besin kaynağı olması nedeniyle sadece yılbaşında değil yılın her döneminde rahatlıkla tüketilebileceğini ifade eden Demirer, "Sadece yılbaşı hindisi olarak görmekten ziyade, hindinin zengin bir protein kaynağı olması ve ekonomik bir ürün olmasından farklı değerlendirilmesi gerekir. Hindi, yıl boyu ulaşılması, tüketilmesi gereken bir ürün" diye konuştu.
     Semt pazarlarında satılan hindilere vatandaşların ilgi göstermemesini isteyen Demirer, kanatlı sektöründe faaliyet gösteren tüm firmaların biyogüvenlik açısından üretimlerini kapalı sistem gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Demirer, 2005 yılında gündeme gelen kuş gribinden sonra bu konudaki denetimlerin daha da sıklaştırıldığını ve entegre olan firmaların daha sağlıklı olduğunun ortaya çıktığını aktardı.
     Türk toplumunda hindinin bir dini obje olarak görülmesinden ziyade besin değeri yüksek bir gıda maddesi olduğunun bilinmesi gerektiğini anlatan Demirer, "Hindinin daha çok batı toplumlarında Hristiyanlar tarafından tüketilmesinden dolayı da toplumumuzdaki algısında farklıklar söz konusudur. Aslında hindinin böyle bir algıdan çıkarılması, zengin bir protein kaynağı ve ekonomik olması bakımından bizim Türk mutfağındaki tüm yemeklerde kullanıldığının bilinmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.
     Demirer, Türkiye'de kişi başına hindi tüketiminin 500 gram seviyesinde olduğuna dikkati çekerek, "Hindi etinin özellikle but etinde, bizim toplumumuzun alışmış olduğu kırmızı ete benzerliği, lezzet olarak aynı özellikleri taşıması bakımından ve yaklaşık yüzde 50 fiyat avantajından dolayı daha çok kullanılmasını arzuluyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 429 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir