BM, Türkiye'den"çevreci hidrojen teknolojisi" için Turkcell'i seçti

  • Yazı boyutu
BM, Türkiye'den"çevreci hidrojen teknolojisi" için Turkcell'i seçti

BM, Türkiye'den"çevreci hidrojen teknolojisi" için Turkcell'i seçti

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO), Avrupa Birliği projesi kapsamında yürüttüğü "hidrojen enerjisi ile çalışan kesintisiz güç kaynağı" testlerinin Türkiye ayağında partner olarak Turkcell'i seçti.
     Turkcell açıklamasına göre, Türkiye'de ilk ticari uygulama olarak Turkcell'in Bursa'daki iletişim ünitelerinde test edilmeye başlanan hidrojen enerjisi, çevreci ve verimli enerji teknolojilerinin başında geliyor.
     Turkcell, UNIDO bünyesindeki Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (ICHET) Laboratuvarı ile iş birliği içinde hidrojen enerjisinin iletişim ünitelerinde kullanılmasına yönelik çalışma başlattı. Türkiye ayağında Turkcell'in ev sahipliğinde gerçekleşen ve Avrupa Komisyonu'nca "Yakıt Pili ve Hidrojen Platformu" çalışmaları kapsamında desteklenen FITUP projesi Türkiye'nin dışında Avrupa'da İsviçre, İtalya ve Hollanda olmak üzere toplam 19 noktada yürütülüyor.
     Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:
     "Turkcell olarak teknolojideki liderliğimizi çevre dostu çözümler üretmek ve müşterilerimize en iyi ve kesintisiz hizmeti sunmak için kullanıyoruz. Dünyadaki ilk uygulamaları geliştirmek ve hayata geçirmek hedeflerimiz arasında. Geçtiğimiz senelerde şebeke ve rüzgar enerjisini kullanarak çalışan hibrit ünitelerimizle dünyada bir ilke imza atmıştık. Şimdi de UNIDO 'geleceğin enerjisi' olarak gösterilen hidrojen enerjisini, telekomünikasyon sektöründe test etmek için Türkiye'de partner olarak Turkcell'i seçti. İlk uygulamaları gerçekleştirdik ve sonuçları biz de heyecanla bekliyoruz. Böyle bir ilke daha imza atmış olmaktan ötürü gururluyuz."
     ICHET Proje Koordinatörü Dr. Mustafa Fazıl Serincan ise yakıt pillerinin birçok alanda uygulandığını ve çevreye dost temiz bir alternatif olduğunu belirtti. Serincan şöyle devam etti:
     "Yakıt pilli güç kaynaklarının iletişim ünitelerinde akülerin yerine kullanılması işletme giderlerini önemli oranda düşürmekte ve operatörlere maddi avantajlar sağlamaktadır. Aynı zamanda bakım ihtiyacının çok seyrek olması da zorlu coğrafi ve iklim koşulları nedeniyle ulaşılması güç yerlerde bu cihazların kullanımını cazip hale getirmiştir. O yüzden telekomünikasyon sektörü yakıt pili teknolojisinin ticari olarak en çok kullanıldığı sektör olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye'de de bu proje ile Turkcell bu işin öncülüğünü yapmaktadır. Aynı zamanda burada denenen sistem, hidrojeni kendi üretebilmesi nedeniyle de Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşımaktadır."
    
     -Yılda 22.000-53.000 kWh arasında enerji tasarrufu-
    
     Projenin 2011 Şubat ayından itibaren uygun iletişim ünitesi sahasının seçimi, sistemin incelenmesi gibi ön çalışmalar sonucunda 2012 Mayıs ayında Bursa bölgesindeki Turkcell iletişim ünitesinde kurulduğu, sudan üretilen hidrojen ile elde edilen elektriğin ilk olarak Türkiye'de Turkcell şebekesindeki bir iletişim ünitesinde test edilmeye başlandığı, 6 kW gücündeki bu sistem ile yılda 22.000-53.000 kWh arasında değişen bir enerji tasarrufu mümkün olacağı belirtildi.
     Bununla birlikte, çevreci bir teknoloji olması ve gürültü kirliliğine neden olmaması nedeniyle de hidrojen enerjisinin telekomünikasyon sektöründe kullanımının büyük önem taşıdığı vurgulandı. Sudan hidrojen üretimini öngören sistemin, inovasyon dalında 2012 Çin Ticaret Ödülüne hak kazandığı ve yine Dünya Ekonomi Forumu'nda "teknoloji öncüsü" seçildiği belirtildi.
     Açıklamada ayrıca, "Hidrojen, yakıt pillerinde elektrik üretiminde kullanıldığında dışarıya su buharı dışında herhangi bir gaz veya zehirli madde salmamaktadır. Bu yüzden temiz enerji kaynağı olarak kullanılabilecek önemli bir elementtir. Ama doğada tek başına var olmadığı için üretimi su ve doğalgaz gibi kaynakların ayrıştırılması ile yapılıyor. Hidrojenin gelecekte arabalarda da kullanılması öngörülüyor" bilgilerine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir