BM, Renault-Nissan ittifakıyla Rio Zirvesi'nde sıfır emisyonlu araç kullanacak

  • Yazı boyutu
BM, Renault-Nissan ittifakıyla Rio Zirvesi'nde sıfır emisyonlu araç 
kullanacak

BM, Renault-Nissan ittifakıyla Rio Zirvesi'nde sıfır emisyonlu araç kullanacak

Birleşmiş Milletler (BM), Renault-Nissan İttifakı ile Rio+20 Zirvesi'nde sıfır emisyonlu servis araçları kullanacak.
     Renault Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, Renault-Nissan İttifakı'nın elektrik motorlu araçları Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde yapılan sürdürülebilir kalkınma ile ilgili konferansta BM delegelerini taşıyacak.
     13-22 Haziran arasında gerçekleştirilecek etkinlik, dünyada çevre ile ilgili en büyük buluşma olarak değerlendirilirken, BM delegelerine bu yıl ilk kez hiçbir sera etkili gaz yaymayan servis araçlarıyla ulaşım olanağı sunulacak.
     Katılımcı ülkelerin ekonomik kalkınma, sosyal adalet ve çevreyi koruma konularını içeren genel bir program üzerinde mutabık kaldıkları Rio Çevre ve Kalkınma Dünya Zirvesi'nin 20. yıl dönümünde 50 binin üzerinde delege ile 400 BM temsilcisinin "Rio+20" adı verilen bu buluşmaya katılması bekleniyor.
     BM Sekreterliği Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı Rio+20 Zirvesi Organizasyon ve Lojistik Sorumlusu Kathleen Abdalla, "sürdürülebilir kent" projesinin Rio+20'nin en önemli konularından birini oluşturduğunu ve sıfır emisyonlu araçların kentsel bölgelerde gerçek yaşam kalitesinin ayrılmaz parçası olduğunu vurguladı.
     Gürültü kirliliğinin azaltılması ve egzoz gazlarının yok edilmesi konusunda elektrikli araçların oynayabilecekleri rolü saptamayı ve kanıtlamayı sağlayan sıfır emisyonlu araçlara sahip olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Abdalla, elektriğin büyük ölçüde yenilenebilir ve yerel kaynaklardan üretildiği Brezilya'da, elektrik motorlu aracın düşük karbonlu ulaşım çözümü getirdiğini belirtti.
     Rio Centro fuar ve sergi alanında kullanılacak servis araçları Renault Fluence Z.E., Renault Kangoo Z.E. v Nissan LEAF olacak.
     Renault-Nissan İttifakı'nın elektrik motorlu araçları, HSBC alanındaki Global Forum on Human Settlements standında teşhir edilecek. Ziyaretçiler, bu araçlarla test sürüşleri yapabilecekler.
     Sao Paulo'da ayın başında bir pilot taksi projesi başlattığını duyuran Nissan, 10 adet Nissan LEAF aracını profesyonel taksi şoförlerine tahsis edecek. Şoförler, araçlarının lityum-iyonlu bataryasını şehirdeki beş hızlı şarj istasyonunda şarj edebilecekler.
     Renault-Nissan Batarya Faaliyetleri Genel Müdürü ve Nissan Motor Co., Ltd. Sıfır Emisyon Birimi ile Batarya Biriminden Sorumlu Birinci Başkan Vekili Toshiaki Otani'nin konuşmacılar arasında olduğu "Dünya Elektrikli Ulaşım Forumu: Sürdürülebilir Kalkınma için Daha Yeşil Ulaşım Araçları" konulu toplantı, 18 Haziran'da gerçekleştirilecek.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir