BKM Genel Müdürü Soner Canko: "Önümüzdeki dönemde tüm ön ödemeli banka ve kredi kartlarının…

  • Yazı boyutu
BKM Genel Müdürü Soner Canko:
  "Önümüzdeki dönemde tüm ön ödemeli banka ve kredi 
  kartlarının…

BKM Genel Müdürü Soner Canko: "Önümüzdeki dönemde tüm ön ödemeli banka ve kredi kartlarının temassız özellik taşımasını hedefliyoruz" -2012 yılında temassız özellikli kredi kartı ve ön ödemeli banka kartı sayısı toplam 10,3 milyon adede ulaştı -Temassız kartlarla 35 liranın altındaki işlemlerde, şifre girmeden daha hızlı ödeme yapma imkanı sağlanıyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, "Önümüzdeki dönemde tüm ön ödemeli banka ve kredi kartlarının temassız özellik taşımasını hedefliyoruz" dedi.
     Teknoloji alanında gerçekleşen yeni atılımlar paralelinde bankalar, yaptıkları yatırımlar sayesinde ürün ve hizmetlerini geliştirmeye ve kart kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıracak pratik çözümler sunmaya devam ediyor. Bu ürünler arasında, temassız özellikli kartlar dikkati çekiyor. Sektörde hızlı ve kolay ödeme imkanı sunması ile öne çıkan temassız kartlara ilişkin veriler Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yayımlandı.
     BKM açıklamasına göre, 35 liranın altındaki işlemlerde, şifre girmeden daha hızlı ödeme yapma imkanı sağlayan temassız kartlar her geçen gün yaygınlaşıyor. 2010 yılında 3,4 milyon olan temassız kart sayısı 2011 yılında 6,3 milyon adete yükseldi. 2012 sonunda ise yüzde 61 artışla 10,3 milyon adede ulaştı. Bu kartların 1,4 milyonunu ön ödemeli banka kartları, 8,9 milyonunu ise kredi kartları oluşturuyor. Bugün, toplam 54 milyon kredi kartının yüzde 16'sı ile temassız ödeme gerçekleştirilebilirken, temassız özellikli kredi kartları ve ön ödemeli banka kartları ortalama 17,2 Türk lirası tutar ile en çok marketlerde kullanılıyor.
     Temassız alışverişlerin 2012 yılına ait sektörel dağılımı incelendiğinde, iki sektörün ön plana çıktığı görülüyor. Temassız alışveriş tutarının yüzde 67 oranındaki bölümü marketlerde gerçekleşirken, bu sektörü yüzde 14 oranla yemek ödemeleri takip ediyor. Marketlerde gerçekleşen temassız ödemelerde ortalama 17,2 lira tutarında alışveriş yapılırken, yemek ödemelerinde ortalama işlem tutarının 5,4 lira olduğu göze çarpıyor.
    
     -Temassız kartla ödemeler 9 saniyede-
    
     BKM'nin yaptığı bir araştırmaya göre, yeni ödeme araçlarına hızlı biçimde uyum sağlayan Türkiye'de temassız kartlarla ödeme yapanlar vakit kaybetmeden alışverişlerini tamamlıyor. 35 liranın altındaki alışverişlerde, kartı POS'a yaklaştırmanın yeterli olduğu temassız ödemeler, nakitle ödemelere göre çok daha kısa sürede gerçekleşiyor.
     Araştırma sonuçlarına göre nakit ödemeler 26 saniyede, banka veya kredi kartı ile ödemeler 16 saniyede gerçekleştirilirken, temassız ödemeler sadece 9 saniyede tamamlanıyor.
     Temassız özellikli kartlarla yapılan alışveriş adetleri incelendiğinde, hem ön ödemeli banka kartları, hem kredi kartları ile yapılan işlemlerde artış yaşandığı görülüyor. BKM verilerine göre, ön ödemeli banka kartlarıyla gerçekleştirilen temassız alışveriş sayısı 2011 yılında 7,5 milyon adet iken, 2012 yılında yüzde 141 oranında artışla 18,2 milyon adede yükseldiği kaydediliyor. Benzer biçimde, kredi kartları ile temassız işlem adedinin de yüzde 122 büyüyerek 8,4 milyon adete yükseldiği göze çarpıyor.
     Temassız kartlarla gerçekleştirilen alışverişlerdeki artışla, temassız ödemelerin hacmi de genişliyor. Ön ödemeli banka kartıyla gerçekleşen temassız işlemler yüzde 171 oranında artışla 30 milyon lira tutarında hacme ulaştı. Kredi kartlarıyla temassız alışveriş hacmi ise yüzde 243 oranında artışla 117 milyon liraya yükseldi. 2011 yılını toplam 45 milyon lirayla tamamlayan temassız işlemler, 2012 yılında toplam 147 milyon lira tutarına ulaştı.
    
     -Temassız POS başına işlem adedi 400'ün üzerinde-
    
     Temassız işlemlerde gerçekleşen ortalama tutarlar ise, kartların kullanım amaçlarında fark olduğunu ortaya koyuyor. Ön ödemeli banka kartları ortalama 1,7 lira tutarındaki alışverişler ile bozuk paranın yerini alırken, kredi kartlarının 14 lira ile daha yüksek tutarlı işlemler için kullanıldığı dikkati çekiyor.
     2012 yılında gerçekleştirilen tüm temassız işlemlerde ortalama tutarın 6 lira olduğu görülüyor. Temassız ödemeler sayesinde, kullanıcılar ödeme anında zaman kazanırken, ATM'den nakit çekerek vakit kaybetmiyor, bozuk para ve para üstü gibi sorunlardan kurtuluyor.
     Temassız ödemeler alanında, toplu taşımanın da dahil olduğu seyahat sektörünün de öne çıktığı görülüyor. BKM verilerine göre, 2012 yılında gerçekleştirilen toplam temassız işlem adedinin yüzde 46 oranındaki bölümü bu alanda gerçekleştirilirken, işlem başına ortalama tutar ise 1,2 lira olarak kaydediliyor.
     Temassız ödeme yapılabilen POS sayısı ise 2009 yılında 18 bin iken, 2012 yılını 61 bin ile tamamladı. Bu artışla beraber iş yerleri temassız ödemelere olan inançlarının karşılığını da almaya başladı. 2009 yılında 88 olan POS başına temassız işlem adedi 2012 yılında 435 adede ulaştı ve yaklaşık 5 katına çıktı.
    
     -Nakit ve bozuk para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyoruz-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen BKM Genel Müdürü Soner Canko, temassız özellikli kartlarla gerçekleştirilen ödemelerin oldukça dikkat çekici olduğunu belirtti.
     2012 yılında işlem adetlerinde yüzde 100'ün üzerinde artış gerçekleştiğini ve temassız özellikli kart sayısının toplam 10,3 milyon adete ulaştığını kaydeden Canko, şunları söyledi:
     "2023 Nakitsiz Ödemeler hedefimizin önemli bir ayağını oluşturan temassız işlemler, daha hızlı ödeme yapma imkanı sunarken, nakit ve bozuk para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıyla da hayatı kolaylaştırıyor. Önümüzdeki dönemde tüm ön ödemeli banka ve kredi kartlarının temassız özellik taşımasını hedefliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 69 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir