BKM Genel Müdürü Canko, AA Finans Masasına konuk oldu:(2) -"Bir ülkenin GSMH'sının yüzde yarımı…

  • Yazı boyutu
BKM Genel Müdürü Canko, AA Finans Masasına konuk oldu:(2)
  -"Bir ülkenin GSMH'sının yüzde yarımı…

BKM Genel Müdürü Canko, AA Finans Masasına konuk oldu:(2) -"Bir ülkenin GSMH'sının yüzde yarımı nakit para emisyonuna gidiyor. Yani ülkemizde yaklaşık 3,5 milyar dolar; banknot satın almak, basmak, kasalarda korumak, zırhlı arabalarla taşımak, güvenlikçi istihdam etmek, bunlar için kullanılıyor. Çok gereksiz bir israf" -"2013 yılında BKM Express'i cep telefonlarına indirgeyeceğiz. Günlük hayattaki para transferlerimizi artık akıllı cep telefonlarımızla BKM Express üzerinden yapabilir olacağız. Haziran ayında o sistemle tanışmış olacağız"

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, OECD verilerine göre bir ülkenin GSMH'sının yüzde yarımını nakit para emisyonuna gittiğini belirterek, "Yani ülkemizde yaklaşık 3,5 milyar dolar; banknot satın almak, basmak, kasalarda korumak, zırhlı arabalarla taşımak, güvenlikçi istihdam etmek, bunlar için kullanılıyor. Çok gereksiz bir israf" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına konuk olan Canko, 2007 yılında 3D teknolojisini Türkiye'de devreye aldıklarını anımsatarak, şu anda 55 bin sanal işyerinde 16 binden fazla 3 boyutlu güvenli doğrulama sisteminin olduğunu söyledi. Son yıllarda internetten yapılan ödemelerde ciddi bir artış olduğunu aktaran Canko, hava yolları için satılan her 100 liralık biletin 93 lirasının internetten alındığını ifade etti.
     BKM Express'e 60'ın üzerinde işyerinin entegre olduğu bilgisini veren Canko, böylelikle ilk defa bir ülkenin tüm bankalarını bir araya getirerek kart kullanıcılarına dijital cüzdan sunduklarını dile getirdi.
     2013 yılında BKM Express'i cep telefonlarına indirgeyeceklerini aktaran Canko, artık akıllı tüm cep telefonlarındaki bu sistem ile güvenli alışverişin hızlı bir şekilde yapılacağını vurguladı.
     Buna kişiden kişiye para ödeme özelliğini de ekleyecekleri bilgisini veren Canko, "Günlük hayattaki para transferlerimizi artık akıllı cep telefonlarımızla BKM Express üzerinden yapabilir olacağız. Öğlen yemeğe birlikte gittiğimizde ödediğimiz 40 liralık hesabın 20 lirasını nasıl paylaşacağız diye bir dert olmayacak. Burada tüm banka kartları sistemin içerisinde olacak. Haziran ayında o sistemle tanışmış olacağız" ifadelerini kullandı.
     Bu yıl Türkiye'nin, kartlı ödeme sistemlerine yönelik Dubai'de düzenlenecek bir fuara "onur konuğu" olarak katılacağını belirten Canko, bu organizasyonda sektörü ve Türkiye'yi temsil edeceklerini söyledi.
     Kart bilincini artırmak için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Canko, sözlerine şöyle devam etti:
     "Kart bilinci ile ilgili bakılan en önemli gösterge, kanuni takibe düşmüş kart borçlusu sayısı. 2012'yi 70 milyar liralık bir kredi kartı borç stoku ile kapattık. Çünkü kartlar artık hayatımızın her yerinde daha çok karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla hacim de büyüyor. 2009'da yüzde 9 olan kanuni takibe düşen kart borç stoku, 2012'de yüzde 5,1 olarak tezahür etti. Bunlar makro veriler, bireysel verilere baktığımızda ise, 54 milyon kredi kartı sahibi var demiştik. Bu da 27 milyon bireye tekabül ediyor. 27 milyon bireyin içinde kanuni takibe düşen birey sayısının 300 binlere yakın bir sayı olduğunu görüyoruz. Bu büyük bir rakam. Ama 27 milyon kart kullanıcısının olduğu bir pazarda 300 bine yakın, yani yüzde 1 kanuni takip sorunu yaşayan kart kullanıcısının olması bize uluslararası normlarla karşılaştırdığımızda oldukça normal geliyor, ürkütücü bir şey olmadığını gösteriyor. Yıllara göre baktığımızda da; bir dalgalanma ya da zıplama yok. Hatta bir azalma var. Onu da şöyle izah edeyim; yaptığımız bir çalışma bize şunu gösterdi; kart sahipliğinin arttığı oranda, kart bilinci de artıyor. Bilinçli bir kart kullanıcısı internette güvenli sitelerde ihtiyacını alır, bilinçsiz bir kart kullanıcısı ise internette sadece ve sadece ucuza gördüğü için ihtiyacı olmayan herhangi bir ürünü alır. Kartın bir kredi aracı değil, bir ödeme aracı olduğunu söylüyoruz."
    
     -"Bir tüketici için 2 kredi kartı ve 1 banka kartı yeterli"-
    
     Soner Canko, twitter üzerinden gelen, "işyerimizde çalışan asgari ücretli çaycı Adem Bey'in cüzdanında 13 tane kredi kartı var. Bunun sonu nereye kadar-" yönündeki bir soru üzerine, kendisinin cüzdanında bile 13 tane kredi kartı olmadığını söyledi.
     Bu durumu olumlu ve olumsuz olarak yorumlanabileceğini belirten Canko, olumlu tarafından bakıldığında çaycı Adem Bey'in kart borcuna sadık birisi olduğu için bankaların kendisine kart verdiğini ifade etti.
     Sorunlu banka kartına sahip bir bireye başka bir bankanın kredi kartı ya da kredi vermeyeceğinin altını çizen Canko, "Ben buradan Adem Bey'in kart borcuna çok sadık birisi olduğunu anlıyorum" dedi.
     Kart kullanıcılarının çok sayıda kartları olmasından dolayı gurur duymalarına gerek olmadığını kaydeden Canko, bir tüketici için 2 kredi kartı ve 1 banka kartının yeterli olacağını dile getirdi.
     OECD verilerine göre bir ülkenin ortalama olarak GSMH'sının yüzde yarımının o ülkenin nakit para emisyonuna gittiğini vurgulayan Canko, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Yüzde yarım ne demek- Yani ülkemizde bugün yaklaşık 3,5 milyar dolar; banknot satın almak, bunu basmak, zırhlı kasalarda korumak, bunları zırhlı arabalarla taşımak, güvenlikçi arkadaşlarımızı istihdam etmek, onlara silah satın almak, bu araçlar için benzin almak, uzatabilirim bunu, bunlar için kullanılıyor. Bizimki gibi bir ekonomide, GSMH'mızın yüzde yarımının nakit paranın basılması, saklanması ve dağıtılması için harcanıyor olması çok gereksiz bir israf. Dolayısıyla nakitle mücadelemizdeki en önemli dayanak, bu veri. Biz kartlı ödemelerin bu anlamda çok ciddi bir tasarruf aracı olduğunu söylüyoruz. Üstelik sadece milli servete destek vermiyor, aynı zamanda kart kullanıcısının zamanını tasarruf etmesini, üye işyerinin daha kısa sürede daha çok satış yapmasına da fırsat veriyor. Ortalama bir nakit ödeme 26 saniyede oluyor, ortalama bir kartlı ödeme 16 saniyede oluyor, ama temassız bir kartla ödeme yaparsanız işlem 9 saniyede gerçekleşiyor. Şimdi böylesine bir verimlilik var. Milyonlarca, milyarlarca işlem yapılan ülkemizde kartla yapılan bir harcamanın hem kart kullanıcısının zaman tasarrufuna, hem üye işyerinin menfaatine, hem ülkemizin vergi gelirlerine faydaları, hem de emisyon tutmanın maliyetinden dolayı çok ciddi katkısı var."
    
     -"Türkiye'de 60 binin üzerinde temassız ödeme kabul eden POS cihazı var"-
    
     Soner Canko, 2002 yılında Türkiye'deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 9'unun kartlarla yapıldığını belirterek, bu oranın 2012'de yüzde 36'ya çıktığını söyledi.
     Türkiye'nin bu konuda bugün birçok Avrupa ülkesinden daha iyi duruma geldiğine işaret eden Canko, bu oranın İskandinav ülkelerinde daha yüksek olduğunu ve Türkiye'nin de bu oranları yakalamayı istediğini dile getirdi. Bu sebeple 2015 yılında toplam tüketim harcamalarının yüzde 50'sinin kartla yapıldığı, 2023'te de toplam tüketim harcamalarının tamamının kartlarla yapıldığı bir vizyon koyduklarını vurgulayan Canko, bu sürede en önemli motivasyonlarının kayıtlı ekonomiye büyük katkıda bulunmaları olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin şu anda dünyada akıllı telefonlarla ödeme yapma konusunda en fazla Ar-Ge yapan ülke olduğu bilgisini veren Canko, 10 bankanın 10 cep telefonu ile ödeme uygulaması olduğunun altını çizdi.
     Akıllı telefonlarla ödemelerin artması için POS sayısının da artmasının önemli olduğuna değinen Canko, Türkiye'de 60 binin üzerinde temassız ödeme kabul eden POS cihazı olduğunu kaydetti.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir