BKM Genel Müdürü Canko, AA Finans Masasına konuk oldu:(1) -"2,1 milyon POS'un 300 bine yakını…

  • Yazı boyutu
BKM Genel Müdürü Canko, AA Finans Masasına konuk oldu:(1)
  -"2,1 milyon POS'un 300 bine yakını…

BKM Genel Müdürü Canko, AA Finans Masasına konuk oldu:(1) -"2,1 milyon POS'un 300 bine yakını ortak POS. Ortak POSları ortalama 4 banka paylaşıyor. Biz aslında 300 bin POS ile 1,2 milyon adet POS ihtiyacını karşılamış oluyoruz. Bu konuda geri adımımız yok" -"Bankacılık sektörü ve BKM olarak "bye bye nakit" demeye çalışıyorsak da şunu kabul etmemiz lazım; nakit önümüzdeki bir süre daha hayatın vazgeçilmez bir parçası olacak" -"2013 yılında mobil POS dediğimiz cihazların mobil yazar kasalarla birleştiği bir yıl olacak"

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, 2,1 milyon POS'un 300 bine yakınının ortak POS olduğunu ve bunun ortalama 4 banka tarafından paylaşıldığını belirterek, "Biz aslında 300 bin POS ile 1,2 milyon adet POS ihtiyacını karşılamış oluyoruz. Bu konuda geri adımımız yok" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına konuk olan Canko, geçen yılı kartlı ödeme sistemleri açısından oldukça hareketli geçirdiklerini belirterek, kartlar ile yapılan alışverişlerin artırıldığı bir yıl olduğunu kaydetti.
     Kart denilince kredi kartları ve banka kartları olmak üzere 2 enstrümanın akla geldiğini dile getiren Canko, şunları ifade etti:
     "Banka kartlarının alışverişlerde kullanılması için yoğun çaba harcıyoruz. 2012'de bizim için en önemli gelişmelerden biri banka kartlarının daha çok alışverişlerde kullanıldığı. Banka kartlarının alışverişle de kullanımı yüzde 36'lık bir büyüme ile 16 milyar liralık bir hacme ulaştı. 16 milyar liranın lojistik masraflarından kurtulmak bile önemli bir tasarruf oldu. Kredi kartlarında hacimler daha büyük. 2011'i 266 milyar lira, 2012'yi 332 milyar lira hacimle kapattık. Bu da yüzde 25'lik büyümeye işaret etti. Henüz kart kullanmamış 1,5 milyonluk yeni bir kitle 2012'de kart kullanmaya başladı. Türkiye genç nüfuslu bir ülke. Tahmin ediyorum ki 1,5 milyonluk kart sahipliğinin yarısı gençlerimizden, diğer yarısını da Anadolu'dan ya da yeni kart kullanıcılarından edindik. Sektörde 54 milyon kredi kartına ulaştık. Bizim hesaplamalarımıza göre, yaklaşık 27 milyon birey ediyor. Elimizdeki verilere göre ortalama bir kart kullanıcısının cüzdanında 2 kredi kartı var."
    
     -"2 kart ile yaşıyorum"
    
     Canko'ya kaç kredi kartının olduğunun sorulması üzerine, "Bende işim gereği çokça kart var. Ama cüzdanımda kaç kart taşıyıp, kaç kart ile yaşadığıma bakılırsa cüzdanımda 2 kart ile yaşıyorum" dedi.
     Kart hacimlerindeki büyümeyi dikkatli bir şekilde incelediklerini aktaran Canko, şunları kaydetti:
     "Ticarette kart kabul etmek daha yaygınlaşmaya başladı. Eskiden daha temkinli olunuyordu. 2011'i 2 milyon POS ile kapattık ama 2012 yılında bir 100 bin tane daha POS eklendiğini söyleyebilirim. 2,1 milyon adet POS cihazı sahada şu anda kart kabulü yapıyor. Son yıllarda gelişen teknoloji ve bankaların işbirliğiyle bir POS cihazı, birden fazla bankaya hizmet veriyor. Dolayısıyla eklediğimiz 100 bin POS ile 400 bin adet POS koymuş kadar etki yaptık. 2011'de 32 bin olan ATM sayısı 36 bine yükseldi. Bankacılık sektörü ve BKM olarak "bye bye nakit" demeye çalışıyorsak da şunu kabul etmemiz lazım; nakit önümüzdeki bir süre daha hayatın vazgeçilmez bir parçası olacak. 2023 hedeflerinde tüm ödemelerin banka kartı ya da kredi kartı ile yapılabildiği ve böylelikle kayıt dışılığın önlendiği bir ülke hayalimiz var. ATM sayısı arttıkça çekilen nakit miktarının azalması için ulaşabildiği her köşe başında ATM bulabiliyor. Bundan 5-10 sene önce maaşımızın yattığı gün hemen ATM'den çekmek gibi bir şeye gerek kalmadı."
     Canko, 2012 yılında Maliye Bakanlığı'nın Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, ödeme kaydedici cihazlar ile kart kabul eden POS cihazlarının entegrasyonu ile ilgili bir düzenleme yaptığını anımsatarak, şunları aktardı:
     "2013 yılında mobil POS dediğimiz cihazların mobil yazar kasalarla birleştiği bir yıl olacak. Tüm sektör bu konuda bir çalışma içerisindeyiz. 1 Temmuz 2013'te yürürlüğe girecek bu çalışma ile tüm mobil POS'ların yazar kasa özellikli mobil POS haline gelmesi gibi bir durum var. Bu yeni düzenlemenin POS sayısına önemli bir katkıda bulunacağını ve bu sene yüzde 10'dan fazla POS sayısında artış olacağını düşünüyoruz. Bu düzenleme ile Maliye Bakanlığımız kayıt dışı ekonomiye yönelik önemli bir hamle yapacak. Biz de kartlı ödeme sistemleri olarak bu yeni düzenlemenin arkasında önemli bir katkıda bulunmuş olacağız. ATM sayısında bir miktar artış göreceğimizi düşünüyorum. Bankalar hizmette birbirleriyle yarışıyor. Bu rekabetin kart kullanıcılarına yansımasını görmemiz açısından ATM sayısının 40 binlere yaklaşacağını söylemek mümkün."
     Canko, 5 sene önce masa üzerinde kaç POS olduğunun fotoğrafını çektiğini belirterek, "Ortalama 2 POS iş yerinde masa üstünde duruyor. 2,1 milyon POS'un 300 bine yakını ortak POS. Ortak POS'ları ortalama 4 banka paylaşıyor. Biz aslında 300 bin POS ile 1,2 milyon adet POS ihtiyacını karşılamış oluyoruz. Bu konuda geri adımımız yok" dedi.
    
     -"Kredi kartı borçlarının yüzde 28'inde asgari tutar ödeniyor"-
    
     Canko, "Kredi kartı kullanımında harcamalarının ne kadarı tek çekim, ne kadarı taksitli yapılıyor- Kredi kartı borçlarının ne kadarının asgarisi ne kadarının tamamı ödeniyor-" sorusuna şöyle cevap verdi:
     "Kartlarla yapılan her 4 liralık alışverişin 1 lirası taksitli harcama. Her 12 kartlı işlemin bir tanesi taksitli harcama. Özellikle büyük harcamalarımız için taksiti tercih ediyoruz. Dolayısıyla toplam kartlı harcamalarımızın yüzde 25'i taksite yüzde 75'i peşine ayrılmış oluyor. İşlem sayısı olarak baktığınız zaman 12 işlemden 11'i taksitsiz bir tanesini taksitli yapıyoruz. Taksitte beklentinin üstünde müthiş bir yığılma yoğunlaşma yok. Taksit dünyanın başka ülkelerinde kredi kartının yapmadığı bir özelliği kredi kartlarına entegre etmiş durumdayız. Kredi kartını çok ciddi tüketici finansmanı kolaylaştıran araç olarak kullanıyoruz. Taksit bence bizim en güçlü yanlarımızdan bir tanesi. Kart kullanıcıları için taksit hayatı kolaylaştırma nedeniyle tüketici finansmanı gibi diğer enstrümanlara ihtiyaç duyurmadığı için önemli bir neden."
     Kredi kartı borçlarının yüzde 28'inde asgari tutarın ödendiğini anlatan Canko, "Kredi kartı sahipliğinde bakarsak, yüzde 41'inin asgari tutarı ödediğini görüyoruz. Yapılan düzenlemeler soncunda asgari ödeme tutarı yüzde 15'lerden yüzde 30'lara kadar çıkarıldı. Limitiniz ne kadar çoksa asgari ödemeniz de o kadar yüksek olmak zorunda. Eğer asgari ödeme miktarını 3 ay üst üste ödeyememişseniz kartınız limit artışa ve nakit avansa kapatılıyor. Bu iki özellikten dolayı asgari tutar ödemelerinde çok ciddi bir disiplin oluştu" diye konuştu.
     Canko, "Kredi kartı ödemelerinde nakit avans çekimi patladı" gibi haberler çıktığına ilişkin bir soru üzerine de "Bu konuda yanlış bir anlaşılma var. Bu iddialar doğru değil" dedi.
     Nakit avans olarak çekilen her tutarın bir risk bakiyesi olarak bireylerin risk hanesine yansımadığını dile getiren Canko, "Bu bir işlem hacmidir, ertesi gün kapatılmış ya da sürdürülüyor da olabilir. Nakit avansın hacmi ile tüketici kredilerindeki riski karşılaştırmak bu anlamda biraz elma ile armut karşılaştırması gibi oluyor. 2012'de 28,3 milyarlık (lira) bir nakit avans hacmi oldu. 'Türkiye'de 2012'de ne kadar tüketici kredisi kullandırıldı-' derseniz, 60 milyarın (lira) üzerinde. İhtiyaç kredisindeki değişim nakit avans ile kıyas kabul etmeyecek kadar yüksek 26 milyar liralık bir tüketici kredisi artışı var. Ancak, nakit avanstaki büyüme bir önceki yıla göre yüzde 25 civarında" ifadelerini kullandı.
     Canko, sorunun aslında illegal işlemlerde olduğuna vurgu yaparak, "Halk arasında 'POS tefeciliği' diye bilinen konularda. Kart kullanıcılarımızı bilinçsizliklerinden dolayı telefonlarımıza yanıltan haberler, SMS ve e-mailler geliyor. Bunlara itibar edilmemesi lazım. Bunlar yasak olan işlemler, çünkü borç verme yetkisi sadece bankalara aittir. Hem bankacılık hem Maliye hem de Emniyet bu konuyla mücadele ediyoruz" dedi.
     Soner Canko, "BKM Ekspres ve internet alışverişi hakkında neler söyleyeceksiniz-" sorusuna karşılık da şunları kaydetti:
     "2012'de 31 milyara (lira) yaklaşan internetten alışveriş hacmine ulaştık. İşlem sayısı olarak da 162 milyon adet oluyor. Ortalama bir işlem ne kadar diye baktığımızda 189 lira gördük internetten yapılan ödemelerde. İşyeri sayısı olarak baktığımızda 55 bin sanal işyeri var. Bu gidişata baktığımız zaman bizim için çok büyük bir gelecek olduğunu görüyoruz. Toplam kart ödemeleri içerisinde internetten yapılan ödemelerin oranının yüzde 9 olduğunu görüyoruz. İnternetten yapılan ödemeler ülkemiz için bir fırsat, zira geleceğin yeni iş modellerinde verimli ve etkin ekonomi işleyişinde internet yadsınamaz bir şekilde verimlilik getiriyor. İnternetten yapılan ticaretin büyümesi ülkemizin rekabet ortamında öne geçmesi için çok büyük bir avantaj."
    
     -AA Genel Müdürü Öztürk-
    
     Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, AA gündem toplantısından telekonferans ile AA Finans Masası canlı yayınına katıldı. AA Finans Masası'nın, Anadolu Ajansı'nın ekonomi ve finans alanındaki önemli bir masası olduğunu ve birçok konuğu ağırladığını belirten Öztürk, "Özellikle Türkiye'de ekonomi ve finans alanında büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu çabalarımızın sonucunda Türkiye'de önemli bir finans yayıncısı olmaya niyetimiz var. Sizlerin de bu masamıza katılmanız bize büyük onur verdi" dedi.
     Anadolu Ajansı'nın Finans Haberleri Terminali projesiyle finans alanında önemli bir yer edinmeyi hedeflediğini vurgulayan Öztürk, şunları ifade etti:
     "Yıl sonuna kadar en önemli aktör olmak istiyoruz. İkinci önemli hedefimiz de Finans Terminali üzerine Arapça ve İngilizce bölümlerini ekleyerek özellikle Ortadoğu'da etkin bir finans oyuncusu olmaktır. Türkiye'nin ekonomik gelişimini bölgeye aktarmak, bölgenin gelişimini Türkiye'ye aktarmak için planlarımız var. Arapça servisimizin 20 ülkede açacağı ofislerde, ekonomi uzmanları, Arapça bilen gazeteciler de istihdam etmeyi düşünüyoruz. Uzun bir yolumuz var. Bu yola da başarılı bir şekilde ulaşacağız."
     Canko da, AA Finans Masası'nın çok güzel bir ekip olduğunu belirterek, Öztürk'ün AA gündem toplantısından telekonferans yöntemiyle yayına katılmasına ilişkin, "Uluslararası bir networke bağlandığımızı görüyorum" dedi.
     AA'nın hedeflerine ulaşmada başarılı olacağına dair hiç şüphe duymadığını ifade eden Canko, "Biz de yakın coğrafyamızda önemli bir liderlik üstleniyoruz. Önümüzdeki aylarda Dubai'de yapılacak fuarda Türkiye onur konuğu olarak davetli. Türkiye'den önemli şirketler katılacak Sayın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı da davet edeceğiz. Umarım AA'nın Dubai temsilcisinden katılım olacaktır" diye konuştu.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir