BİYESAM ve YASAD'dan "baz istasyonu" açıklaması: -"Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere…

  • Yazı boyutu
BİYESAM ve YASAD'dan "baz istasyonu" açıklaması:
  -"Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere…

BİYESAM ve YASAD'dan "baz istasyonu" açıklaması: -"Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere dünyadaki diğer bilimsel kuruluşların 'baz istasyonlarının sağlığa olumsuz etkisi olmadığına ilişkin' raporları olmasına rağmen bunu kamuoyuna farklı bir şekilde aktarmak yanlıştır" -"Baz istasyonlarının finans, eğitim ve sağlık sektörlerine de doğrudan katkı sağladığı göz ardı edilmemeli"

Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği (BİYESAM) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), baz istasyonlarının şehir dışına taşınacağı haberlerine ilişkin ortak bir basın açıklaması yaptı.
     BİYESAM Başkanı Namık Kural ve YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş imzalı açıklamada, "mobil iletişimin olmazsa olmaz parçası" olan baz istasyonlarının şehir dışına taşınacağı hakkında kamuoyunda ve basında yer alan değerlendirmelerin büyük bir hayret ve üzüntü ile karşılandığı belirtildi.
     Açıklamada, "Özellikle yerel yönetimlerin, gerekçesi ne olursa olsun baz istasyonlarına yönelik tepkileri son derece yanlıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere dünyadaki diğer bilimsel kuruluşların 'baz istasyonlarının sağlığa olumsuz etkisi olmadığına ilişkin' raporları olmasına rağmen bunu kamuoyuna farklı bir şekilde aktarmak yanlıştır" görüşü savunuldu.
     Kamuoyunda sadece mobil iletişim altyapısı olarak algılanan baz istasyonlarının finans, eğitim ve sağlık sektörlerine de doğrudan katkı sağladığının göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Dünyada 300'e yakın ülke, 900'ü aşkın operatör mobil iletişim hizmetlerini 5 milyara yakın insana ulaştırıyor. Türkiye'de ise 65 milyona yakın mobil abone bulunmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi mobil altyapı üzerinden uygulamalar bireysel ve kurumsal kullanıcılara ulaşmaktadır.
     Yazılım sektörü Türkiye'de her yıl yüzde 10 oranında artış göstererek bugün 1.9 milyar liraya ulaşmış bulunmaktadır. Yaklaşık bin 600'ü aşkın firmanın faaliyet gösterdiği yazılım sektöründe binlerce kişi istihdam edilmektedir. Yazılım sektörünün yoğunlaştığı iller arasında İstanbul, Ankara ve İzmir gelmektedir.
     Türkiye'de yazılım sektörünün büyümesi ancak alt yapının gelişmesi ile mümkün olmaktadır. Bugün mobil baz istasyonları ve fiber optik kablo yatırımlarının sağlanması, daha çok istihdam, daha çok katma değer anlamına gelmektedir."
    
     -"Baz istasyonlarının şehir dışına taşınması teknik açıdan mümkün değil"-
    
     Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
     "Baz istasyonlarının şehir dışına taşınması teknik açıdan mümkün olmayacağı gibi, kamuoyunun haberleşme hakkını engellemek anlamına gelir. Türkiye'de kullanılan baz istasyonu teknolojisinin, tüm dünyada kullanılan teknoloji ile aynı olduğunu, mobil iletişim hizmetlerini yurt dışına çıktığımızda da alabilmemizden anlayabiliriz.
     Gelişen teknolojiler ve mobil dünya, yazılım sektörümüzün ileriye gitmesinde en önemli platformları oluşturmaktadır. Baz istasyonlarının afet ve acil aramalarda arama ve kurtarma, hasta takibi, bankacılık ve fatura işlemleri, araç takip sistemleri gibi birçok hizmetin sunulmasında büyük rol oynadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle hayatın artık hemen her alanında vazgeçilmez bir unsur olan mobil iletişim ve bunun en temel altyapı aracı olan baz istasyonlarına karşı alınan kararlarda, bu gerçekler dikkate alınmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir