Bitlis'te çiftçilere 4 yılda, 5,6 milyon lira hibe desteği -Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü…

  • Yazı boyutu
Bitlis'te çiftçilere 4 yılda, 5,6 milyon lira hibe desteği
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü…

Bitlis'te çiftçilere 4 yılda, 5,6 milyon lira hibe desteği -Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Korkmaz: -"Kentte tarım ve hayvancılıkta birçok şey değişti. Babadan, dededen kalma yöntemler yerine, artık teknolojik ekipmanlarla mode tarım yapılıyor"

Bitlis'te Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, 4 yıllık süre içinde 800 çiftçiye, 5,6 milyon lira hibe desteği verildi.
     Destek alan çiftçilere, ekipman sözleşmelerinin verilmesi için İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü önünde tören düzenlendi. Destekler kapsamında çiftçilere verilen ekipmanlar, müdürlük önünde tanıtıldı.
     Programda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, 2008 ve 2012 yılları arasında, kentteki 800 çiftçiye, 5,6 milyon lira hibe desteği sunulduğunu söyledi.
     Korkmaz, şöyle konuştu:
     "Kırsal kalkınma yatırımlarıyla, kentte tarım ve hayvancılıkta birçok şey değişti. Daha önce babadan, dededen kalma yöntemler yerine, artık teknolojik ekipmanlarla mode tarım yapılıyor. Kırsal alanda yaşayan çiftçilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi, gelir seviyelerinin artırılması, tarımda teknolojik ekipmanların daha fazla kullanılmasının sağlanması ve buna bağlı olarak çiftçimizin birim alanda daha fazla verim elde etmeleri için bakanlığımızca, çiftçilere büyük destek veriliyor. Bu hibe desteklerinin amacı, çiftçimizin pazar isteklerine uygun, dünyayla ve Avrupa ile rekabet edebilir nitelikte ürün üretmesi ve işletmelerimizin rekabet gücünün artırılmasıdır."
     Çiftçiye verilen ekipman desteğiyle, artık daha mode tarım ve hayvancılık yapıldığını vurgulayan Korkmaz, hayvancılıkta sağlanan sağım makineleri sayesinde, sütteki bakteri sayısının azaldığını, çiftçilerin pazar isteğine uygun, daha kaliteli ve sağlıklı süt üretmeye başladığını ifade etti.
     Çiftçi Ahmet Babahan ise, ekipman desteklerinin kendilerini çok rahatlattığını, artık tarım ve hayvancılığı mode yöntemlerle yaptıklarını söyledi.
     Babahan, desteklerinden dolayı Müdür Korkmaz'a, çiftçiler adına teşekkür etti.
     Programa, Vali Yardımcısı Süleyman Çelebi, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.
    
    
    

Bu haberi 316 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir