Bitkisel üretim düştü -TZOB Başkanı Bayraktar: -"Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da…

  • Yazı boyutu
Bitkisel üretim düştü
  -TZOB Başkanı Bayraktar: 
  -"Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da…

Bitkisel üretim düştü -TZOB Başkanı Bayraktar: -"Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan kuraklık bitkisel üretimi düşürdü"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan kuraklığın, bitkisel üretimi geçen yıl bir önceki yıla göre düşürdüğünü belirtti.
     Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, bitkisel üretim değerinin 2012 yılında, 2011 yılına göre yüzde 1,4 gerileyerek 88 milyar 979 milyon liradan 87 milyar 776 milyon liraya düştüğünü kaydetti.
     Patateste pazarlama, ihracat sorunu ve üretim fazlalığının, mısırda üretim artışından kaynaklanan fiyat düşüşünün üretim değerlerini azalttığını ifade eden Bayraktar, "Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan kuraklık bitkisel üretimi düşürdü. Tütünde yaşanan üretim değeri artışına, üretimdeki yükselme neden oldu. Pamukta üretim ve fiyatların düşmesi nedeniyle üretim değeri geriledi" dedi.
     Tabii afetlerin sebzelerde de üretim miktarını düşürdüğünü ve üretim değerinde gerileme yaşandığını gördüklerini dile getiren Bayraktar, genel olarak fiyat istikrarsızlığı, tabii afetlere bağlı üretim gerilemeleri ve özellikle Ortadoğu pazarına yapılan ihracattaki sorunlar nedeniyle toplam bitkisel üretimde yüzde 1,4 gerileme yaşandığını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 105 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir