Bitki koruma ürünlerinin su havzalarına etkisi tespit edilecek -Projede, Büyük Menderes,…

  • Yazı boyutu
Bitki koruma ürünlerinin su havzalarına etkisi tespit edilecek
  -Projede, Büyük Menderes,…

Bitki koruma ürünlerinin su havzalarına etkisi tespit edilecek -Projede, Büyük Menderes, Çukurova-Seyhan, Fırat-Dicle su havzalarıyla Manisa, Sakarya ve Amasya'da yer alan kıta içi yüzeysel sular ve kıyı sularında bulunan kirleticiler araştırılacak

Bitki Koruma Ürünlerinin (pestisit) Kullanımı Neticesinde Meydana Gelen Su Kirliliğinin Tespiti ve Madde veya Madde Grubu Bazında Çevresel Kalite Standartlarının Belirlenmesi Projesi ile pestisitlerin su havzalarına olan etkisi araştırılacak.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakanlık ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı paydaşlığında TÜBİTAK-MAM koordinatörlüğünde "Bitki Koruma Ürünlerinin Kullanımı Neticesinde Meydana Gelen Su Kirliliğinin Tespiti ve Madde veya Madde Grubu Bazında Çevresel Kalite Standartlarının Belirlenmesi Projesi"nin başlatıldığı bildirildi.
     2013-2014 yıllarında yürütülecek, 3 milyar 811 milyon lira (KDV hariç) bütçeli projeyle pestisitlerin su havzalarına olan etkisinın araştırılacağı ifade edildi.
     Artan nüfusa karşılık, tarım alanlarının yeni konut alanları, yollar, erozyon gibi sebeplerle sürekli daraldığı dünyada, birim alandan daha fazla ve kaliteli ürün almaktan başka bir yol bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, tarımın, gerek istihdama katkısı, gerekse sanayiye oluşturduğu kaynak ve insan beslenmesindeki vazgeçilmezliği sebebiyle en stratejik sektörlerden biri olduğu ifade edildi.
     İyi bir tarımsal üretim için toprak işleme, kaliteli tohum, fide-fidan seçimi, bakım besleme ve hasat ancak doğru zirai mücadeleyle neticeye ulaşabildiği kaydedilen açıklamada, zirai mücadele uygulamaları içerisinde, kültürel tedbirler, dayanıklı çeşit seçimi, tuzaklar, biyolojik mücadele etmenleri kullanılmasına rağmen hala tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kolaylığı, etkinliği, ekonomikliğiyle büyük oranda pestisitlerin tercih edildiği anlatıldı.
     Tüm riskleri değerlendirilerek ruhsatlandırılan pestisitlerin tavsiyelerine uygun olarak kullanılmadıklarında fitotoksisite, etki düşüklüğü, direnç, kalıntı ve çevreye, sulara olumsuz etkileri olduğunun altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Projeyle geçmişte kullanılmış ve halen kullanılmakta olan bitki koruma ürünleri, yetiştirilen tarım ürünleri, tarım arazileri alanı dikkate alınarak Türkiye'de tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu, Ege (Büyük Menderes Su Havzası), Doğu Akdeniz (Çukurova-Seyhan Su Havzası), Güneydoğu Anadolu (Fırat-Dicle Su Havzası) ve alt havzalarda (Manisa, Sakarya ve Amasya) yer alan kıta içi yüzeysel sular ve kıyı sularında bulunan kirleticiler araştırılarak tespit edilecektir. Proje sonunda, yayılı kaynaklı pestisitleri envanteri, bu aktif maddeler için Çevresel Kalite Standartları(ÇKS), elde edilen ÇKS'lere göre su havzalarında belirlenen pestisit kirliliğine göre pestisit kullanım listeleri oluşturulacaktır."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir