BİSİAD Başkanı Osman Akın: -"Bilişim Vadisi için adres olarak İzmit seçildi, ama İzmit'te şu…

  • Yazı boyutu
BİSİAD Başkanı Osman Akın:
  -"Bilişim Vadisi için adres olarak İzmit seçildi, 
  ama İzmit'te şu…

BİSİAD Başkanı Osman Akın: -"Bilişim Vadisi için adres olarak İzmit seçildi, ama İzmit'te şu ana kadar hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Madem Bilişim Vadisi oraya kurulacak biz de Bursa'da 'Yazılım Vadisi'ni kurmak için yola çıktık"

Bilişim Sektörü İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Osman Akın, Bilişim Vadisi için adres olarak İzmit'in seçildiğini, ancak şu ana kadar hiçbir ilerleme kaydedilmediğini ifade ederek, "Madem Bilişim Vadisi oraya kurulacak biz de Bursa'da 'Yazılım Vadisi'ni kurmak için yola çıktık" dedi.
     Akın, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANSİAD) Başkanı Naci Şahin'i ziyaretinde, BALKANSİAD tarafından Bursa'ya kurulması planlanan Balkan Türk Üniversitesi'nin kendileri için önemli olduğuna dikkati çekti.
     Türkiye'de 75 üniversitede bilgisayar ve yazılım bölümü olduğunu, ancak Bursa'da hala bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği bölümlerinin bulunmadığını belirterek, "Bu bizim için büyük bir talihsizliktir. Balkan Türk Üniversitesi'ni bu açıdan oldukça önemsiyoruz" dedi.
     Akın, BİSİAD'ın Bursa'nın yanı sıra ülke genelinde de çok önemli işlere imza attığını vurgulayarak, "Dünyada 2,4 trilyon avroluk bir bilişim pazarının bulunuyor, ancak Türkiye bu pastadan 34,5 milyar dolar civarında bir pay alıyor. İşte bu noktada Bursalı iş adamlarına çok iş düşüyor. Eğer Bursa sanayisi büyüyecekse temiz olarak büyümeli. Daha katma değerli olan yazılım ile büyümeli" diye konuştu.
     Türkiye'de Bilişim Vadisi kurulması için girişimlerin olduğunu hatırlatan Akın, şunları kaydetti:
     "Bilişim Vadisi için adres olarak İzmit seçildi, ama İzmit'te şu ana kadar hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Madem Bilişim Vadisi oraya kurulacak biz de Bursa'da 'Yazılım Vadisi'ni kurmak için yola çıktık. Valimizin ve siyasi otoritenin de desteğini aldık. 'Yazılım Vadisi' Bursa'ya katma değer sağlayacak. Bursa'yı yazılımın başkenti yapmak istiyoruz. Yazılım Vadisi dışında uluslararası yazılım kongresi düzenlemeyi de düşünüyoruz. Yılda 2 kez düzenlenecek kongre ile hem yazılımın kalbinin Bursa'da atmasını sağlayacağız hem de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ni hareketlendireceğiz."
     Akın, bilişim suçları konusuna da değinerek, bu konuda Bursa polisiyle ortak hareket ettiklerini belirtti. İş adamlarının bilişim suçları ile ilgili fazla bilgi sahibi olmadıklarını ifade eden Akın, "Şirketler bilişim konusunda birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Çok önemli verileri çalınabiliyor. Bu noktada BALKANSİAD üyesi iş adamlarına Bursa Emniyet Müdürlüğü ile ortak olarak seminer verebiliriz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir