Birinci çeyrek büyüme rakamları...

  • Yazı boyutu
Birinci çeyrek büyüme rakamları...

Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:"Birinci çeyrekte öncelikle ihracat ve sonrasında kamu harcamalarının etkin olduğu bir büyüme gerçekleşti"

Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, birinci çeyrekte ihracat ve kamu harcamalarının etkin olduğu bir büyüme gerçekleştiği yorumunda bulundu.
     Girgin, konuya ilişkin AA muhabirine şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Harcamalar tarafı beklentiler ve ekonomik koşullar dahilinde gerçekleşti. Özel tüketim harcamalarının sıfır olduğu görülmekte. Büyümeye bir katkısı olmadı. Tabii farklı olarak özel tüketimin sıfır olduğu nokta Türkiye ekonomisinin daraldığı noktadır. Ağırlıklı ihracat ve kamu harcamaları odaklı bir büyüme gerçekleşti. Özellikle ilk çeyrekte ihracat odaklı büyümenin olmasında Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yapılan ihracatların büyük katkısı oldu. Diyebiliriz ki beklentilerin üzerinde iyi bir büyüme rakamına ulaşılmıştır. İhracat odaklı büyümenin olması sağlıklı. Beklenen büyüme ihracat odaklı olandır ve bu Türkiye'nin kronik sorunu olanı cari açığın düşürülmesinde katkı sağlamıştır. Nihayetinde bu büyümenin devam ettirilebilmesi önemli. İkinci çeyrekte de 3,2 büyüme bekliyoruz. Dördüncü çeyrek en önemli etken olacaktır."
     TÜİK, bu yılın ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 3,2 büyüdüğünü açıkladı. GSYH 1. çeyrekte yıllık yüzde 3,2 arttı (4. çeyrek: yüzde +5,2). Takvim etkisinden arındırılmış GSYH yıllık yüzde 2,3 arttı (4. çeyrek: yüzde 4,7). Takvim etkisinden arındırılmış GSYH 1. çeyrekte bir önceki döneme göre yüzde 0,2 arttı (4. çeyrek: yüzde 0,6).
    
    
    


Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir