Birinci çeyrek büyüme rakamları... -ING Bank Baş Ekonomisti Şengül Dağdeviren: -"İlk çeyrekte…

  • Yazı boyutu
Birinci çeyrek büyüme rakamları...
  -ING Bank Baş Ekonomisti Şengül Dağdeviren:
  -"İlk çeyrekte…

Birinci çeyrek büyüme rakamları... -ING Bank Baş Ekonomisti Şengül Dağdeviren: -"İlk çeyrekte dengeli ve beklenen bir büyüme gerçekleşti"

Ing Bank Baş Ekonomisti Şengül Dağdeviren, Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, "Birinci çeyrek verileri dengeli, beklenen ve istenilen büyüme rakamlarında gerçekleşti" yorumunu yaptı.
     Dağdeviren, konuya ilişkin görüşlerini AA muhabiriyle paylaşırken, şunları kaydetti:
     "Büyüme rakamları beklenen ve istenilen rakamlarda gerçekleşmiş gözükmekte. Kamu sektörünün tüketimi çok etkili olmuş. Özel sektör tüketimi daha az. 2008'den bu yana ilk kez kamunun etkisini bu denli yüksek görüyoruz. Özelin yetersiz kaldığı noktada kamu dengeleyici olmuş. Net ihracatın katkısı da etken olmuş. İç talepte daralma yaşanmasından stok oluşmuş durumda. Belli ve istenilen bir yavaşlamadan söz edebiliriz. Yatırım talebi düşük. İkinci çeyrekte daha düşük bir yavaşlama bekliyoruz. Çünkü ekonomi yöneticilerinin cari açığı azaltmak için kontrollü büyüme politikalarını uygulamakta olduğu görülmektedir. "
     TÜİK, bu yılın ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 3,2 büyüdüğünü açıkladı. GSYH 1. çeyrekte yıllık yüzde 3,2 arttı (4. çeyrek: yüzde +5,2). Takvim etkisinden arındırılmış GSYH yıllık yüzde 2,3 arttı (4. çeyrek: yüzde 4,7). Takvim etkisinden arındırılmış GSYH 1. çeyrekte bir önceki döneme göre yüzde 0,2 arttı (4. çeyrek: yüzde 0,6).
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir