Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmelik Taslağı -Hazine Müsteşarlığı, devlet desteklerinden…

  • Yazı boyutu
Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmelik Taslağı
  -Hazine Müsteşarlığı, devlet desteklerinden…

Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmelik Taslağı -Hazine Müsteşarlığı, devlet desteklerinden yararlanacak bireysel katılım yatırımcılarına lisans verecek, lisans koşullarının ihlali durumunda bunu iptal edebilecek

Hazine Müsteşarlığı, devlet desteklerinden yararlanacak bireysel katılım yatırımcılarına lisans verecek, lisans koşullarının ihlali durumunda bunu iptal edebilecek.
     Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, 6327 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile erken aşama işletmelere sermaye koyan lisanslı bireysel katılım yatırımcılarına vergi avantajı sağlandığı hatırlatıldı. Açıklamada, bu konunun uygulanmasına ilişkin olarak hazırlanan "Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği Taslağı"nın görüşe açıldığı bildirildi.
     Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği Taslağı ile yüksek risk içermesi nedeniyle finansmana erişimde sıkıntı yaşayan başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimciler için finansal bir araç olan bireysel katılım sermayesinin desteklenmesi amaçlandı. Yönetmelik taslağı ile bireysel katılım yatırımcılarının ve bu maddeye tabi kişi, kurum ve kuruluşların faaliyetlerinin izlenmesine, denetlenmesine ve sona ermesine ilişkin usul ve esaslar da düzenlendi.
     Buna göre, Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) olarak faaliyette bulunan gerçek kişilerin devlet desteklerinden yararlanabilmesi için Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansına sahip olmaları şartı aranacak. BYK lisansı başvuruları akredite edilmiş BKY ağları aracılığıyla ilgili bilgi ve belgelerle Hazine Müsteşarlığı'na yapılacak.
     BKY'lere verilen lisanslar 5 yıl için geçerli olup, 5 yıllık süre lisansın BKY'ye Hazine Müsteşarlığı tarafından verildiği tarihte başlayacak. BKY'ler isterse lisans yenileme talebinde bulunabilecekler. Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen lisanslar kişiye özgü hak ve niteliğine haiz olup başkasına devredilemeyecek ve lisans sahibi dışında kullanılamayacak.
     BKY'ler ortak yatırımlar hariç lisanslarının 5 yıllık geçerlilik döneminde bireysel olarak en fazla 10 farklı anonim şirkete yaptıkları yatırım için devlet desteği alabilecekler. BKY'nin girişim ortaklığına koyduğu sermayenin devlet desteklerinden yararlanabilmesi için BKY tarafından her bir girişim şirketine konulacak sermayenin büyüklüğü 20 bin liradan az ve yıllık bazda 1 milyon liradan fazla olamayacak.
     Ortak yatırımlarda yıllık bazda her bir girişim şirketine yapılacak yatırım için konulacak sermayenin azami tutarı 2 milyon lira olarak uygulanacak. Ortak yatırım için aranan şartları taşımaması durumunda her bir girişim şirketine BKY'ler tarafından yatırılan toplam sermaye yıllık 1 milyon lirayı aşamayacak.
    
    
    

Bu haberi 382 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir