BioFach 2013'ün ardından -EİB Koordinatör Başkanı Türkmenoğlu: "Türk organik sektörü tarihinin…

  • Yazı boyutu
BioFach 2013'ün ardından
  -EİB Koordinatör Başkanı Türkmenoğlu:
  "Türk organik sektörü tarihinin…

BioFach 2013'ün ardından -EİB Koordinatör Başkanı Türkmenoğlu: "Türk organik sektörü tarihinin en büyük katılımını gerçekleştirerek 17 firma ile fuarda yer aldık"

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Almanya'da düzenlenen dünyanın en büyük organik ürünler fuarı BioFach 2013'e, milli organizasyonda yer alan 17 firma ile Türk organik sektörü tarihinin en büyük katılımını gerçekleştirdiklerini bildirdi.
     Türkmenoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Ekonomi Bakanlığı tarafından Koordinatör Birlik olarak atanan EİB'in, BioFach 2013'e Türkiye milli katılım organizasyonunu gerçekleştirdiğini belirtti.
     Bu yıl 26'ıncısı düzenlenen fuarda Türkiye'nin temsil edildiğini bildiren Türkmenoğlu, şunları kaydetti:
     "BioFach 2013'e Milli katılım organizasyonunda yer alan 17 firma ile Türk organik sektörü tarihinin en büyük katılımını gerçekleştirdik. Toplam 29 Türk firmasının yer aldığı fuarda, 4. Holde 382 metrekarelik geniş bir alanda katıldık. Türk firmaların ürün grupları temel olarak organik kuru meyve, kuru sebze, bakliyat, dondurulmuş meyve, fındık, makarna, un, zeytin, zeytinyağı, konserve gıda, meyve suyu ve konsantresinden oluştu. 40 metrekarelik restoran alanında tamamı organik ürünlerle yapılan geleneksel Türk yemekleri katılımcılardan ve ziyaretçilerden büyük beğeni aldı."
     Türkiye'nin organik üretim ve ihracatında yıllık 250 milyon dolar ihracat yapan ülke konumuna geldiğini vurgulayan Türkmenoğlu, 2023 yılında 2,5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini bildirdi.
     Organik üretilen gıda, ekolojik mobilya, dekorasyon malzemeleri, kağıt ve kağıt ürünleri, bahçe ürünleri, tarımsal ve hayvansal ürünler, deri, takı, mücevherat, el işleri, hediyelik eşyalar, müzik enstrümanlarının sergilendiği fuarda, 129 ülkeden 2 bin 396 katılımcı firmanın stantlarını 41 bin 500 kişi ziyaret etti.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir