Bin megabit hızla ilk 4 ülke arasındayız

  • Yazı boyutu
Bin megabit hızla ilk 4 ülke arasındayız

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, evlere kadar kendi altyapılarıyla götürdükleri saniyede bin megabit internet hızının, dünyada pek çok gelişmiş ülkenin hayal edemeyeceği bir teknoloji oldugunu söyledi.

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan şirketlerinin Antalya'ya yaptığı yatırımları ve 2012 yılı planlarını paylaşmak üzere basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Erkan, 2008 yılından bu yana Antalya'yı fiber ağlarla döşediklerini söyledi. Türkiye'de, dünya ile aynı anda fiber çağını başlattıklarını ve evlere kadar saniyede bin megabite varan hızlarda internet erişimi sağladıklarını ifade eden Erkan, kendi kurdukları altyapılarıyla kısa sürede Türkiye genelinde 75 ili kapsayan bir fiber ağ ördüklerini kaydetti.

Erkan, 2008'den bu yana yaptıkları 1,3 milyar liralık yatırımla hane erişimini 3 yılda 33 kat artırarak 1 milyon hanenin üzerine çıkardıklarını bildirdi.

''Dünyada bu hizmeti sunan ilk beş ülke arasındayız''

Fiber internette yapılan yatırım ve sunulan hızlar açısında dünyanın pek çok ülkesinin önüne geçtiklerini belirten Erkan, sözlerine şöyle devam etti:

''Evlere kadar kendi altyapımızla götürdüğümüz saniyede bin megabit internet hızı, dünyada pek çok gelişmiş ülkenin hayal bile edemediği bir teknolojidir. Turkcell Superonline, Türkiye'yi dünyada bu hizmeti sunan ilk 5 ülke arasına soktu. Şu anda Turkcell Superonline olarak, internet hızımızla Avrupa ile de boy ölçüşüyoruz. Son yayınlanan Akamai Raporu'na göre Türkiye'nin ortalama hızı saniyede 2,9 megabit iken, Turkcell Superonline'ın kendi şebeke raporunda fiberde saniyede 17 megabit hız ortalamasıyla Türkiye'nin yaklaşık 6 katı hıza sahip. Netindex verilerine göre de internet kullanıcılarının ortalama hızı Avrupa Birliği ülkelerinde saniyede 13,43 megabit, G8 ülkelerinde saniyede 11,79 megabit hız ortalamasında olduğunu görüyoruz.''

Antalya'daki yatırımlar

Türkiye'de internet kullanım oranının yüksek olduğu iller arasında yüzde 42,7 ile Antalya'nın 5. sırada yer aldığını vurgulayan Erkan, altyapı çalışmalarıyla Antalya'ya 400 kilometre fiber ağ döşediklerini açıkladı. Antalya'da yaklaşık 15 bin fiber internet aboneleri olduğunu belirten Erkan, şöyle konuştu:

''Özgürlük Bulvarı, Lara ve Şirinyalı mahalleleri ile Meydankavağı bölgelerinde de devam eden ve 45 bin eve daha ulaşmamızı sağlayacak altyapı çalışmalarımız ile yıl sonunda 100 bin haneye hizmet verebilecek duruma geleceğiz.''

 

 

Kaynak: EKOFİNANS
 


Bu haberi 227 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir