Bilişim sektörü, birleşme ve satın almalarla büyüyecek -Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölümü…

  • Yazı boyutu
Bilişim sektörü, birleşme ve satın almalarla büyüyecek
  -Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölümü…

Bilişim sektörü, birleşme ve satın almalarla büyüyecek -Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler: -"Türkiye bilişim sektöründe 2013'ün özellikle melek yatırımcı ve özel sermaye fonlarının yeni kurulan yenilikçi internet tabanlı şirketlere yatırım yapacağı bir yıl olması bekleniyor" -"Aynı zamanda bu yatırımcılar geçmiş yıllardaki bazı yatırımlarından hisse satışı yoluyla çıkabilecek ve bu işlemler de sektördeki satın alma ve birleşme hacmini etkileyecek"

Türkiye bilişim sektöründe 2013'ün özellikle melek yatırımcı ve özel sermaye fonlarının yeni kurulan yenilikçi internet tabanlı şirketlere yatırım yapacağı bir yıl olması beklenirken, bu yatırımcıların geçmiş yıllardaki bazı yatırımlarından hisse satışı yoluyla çıkabilecekleri ve bu işlemlerin sektördeki satın alma ve birleşme hacmini etkileyeceği öngörülüyor.
     Denetim ve danışmanlık firması Ernst&Young, bilişim sektörüne yönelik 2013 yılı beklentilerini açıkladı.
     Ernst&Young'tan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, bilişim sektörünün Türkiye'de 2012 yılında gerçekleşen 43 işlemle enerji sektöründen sonra en çok satın alma ve birleşme gerçekleştirilen sektör olduğunu ifade etti.
     Son yıllarda bilişim şirketlerine diğer sektörlerden yapılan ve temel olarak verimliliği artırmayı amaçlayan yatırımların 2013 yılında da gerçekleşmesini öngördüklerini belirten Cantekinler, 2013'ün özellikle melek yatırımcı ve özel sermaye fonlarının yeni kurulan yenilikçi internet tabanlı şirketlere yatırım yapacağı bir yıl olmasının beklendiğini, aynı zamanda bu yatırımcıların geçmiş yıllardaki bazı yatırımlarından hisse satışı yoluyla çıkabileceklerini ve bu işlemlerin de sektördeki satın alma ve birleşme hacmini etkileyeceğini kaydetti.
     Cantekinler, 2013 yılında dünyada bilişim sektöründe bulut bilişim, ödeme sistemleri ve mobil uygulamalar alanlarında orta ve büyük boyutlarda satın alma işlemlerinin beklendiğini de bildirdi.
    
     -Gelecek dönemde veri teknolojileri ön plana çıkacak-
    
     Dünyada ve Türkiye'de bilişim sektöründeki değişimleri de değerlendiren Cantekinler, sektörde yeni ürünlerin pazara sunulmasının yanı sıra yeni alt sektörleri de gözlemlediklerini ifade etti.
     Geçen yıl dünyada en çok yatırım çeken alt sektör olan bulut bilişimin gelecek yıllarda da önemli rol oynamasını beklediklerini aktaran Cantekinler, şunları kaydetti:
     "Bulut bilişim teknolojisine bağlı olarak, pazarlama optimizasyonu ve elektronik dolandırıcılığın tespiti gibi alanlarda kullanılan BigData teknolojisinin de hızlı büyüyen alanlardan olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca, akıllı telefonlar için üretilen mobil uygulamalar ile online sosyal ağların çok sayıda yatırım aldığını gözlemliyoruz. Dünyadaki bu trendin, gerekli araştırma ve geliştirme çalışmalarının yapılmasıyla Türkiye'de de etkisini göstereceğini tahmin ediyoruz."
     Türkiye'deki satın alma ve birleşmelerin online alışveriş siteleri başta olmak üzere, bilgisayar ekipmanı ve bilişim danışmanlığı alanlarında yoğunlaştığına dikkati çeken Cantekinler, "Önümüzdeki dönemde e-ticaretin yanı sıra veri teknolojilerinin de ön plana çıkacaktır. Satın alma ve birleşme işlemlerinin bir sonucu olarak ise bireysel yatırımcılar tarafından kurulan bilişim şirketleri ve online işletmelerin kurumsallaşması öngörülüyor. Ayrıca, satın alma ve birleşme işlemleri sonucunda sektördeki yeniliklerin artması ve daha müşteri odaklı bir hale dönüşmesi de kaçınılmaz görünüyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir