"Bilim ve Teknoloji Haftası" -ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanı Parseker: -"Yabancı yatırımlarda…

  • Yazı boyutu
"Bilim ve Teknoloji Haftası"
  -ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanı Parseker:
  -"Yabancı yatırımlarda…

"Bilim ve Teknoloji Haftası" -ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanı Parseker: -"Yabancı yatırımlarda üretimin yüzde 62,3'ü orta ve yüksek teknolojide gerçekleştiriliyor" -"Yeni yatırım planlarken ya da işimizde Ar-Ge ve inovasyona yoğunlaşırken, yönelmemiz gereken rota apaçık ortada"

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknoloji Geliştirme Merkezi (ULUTEK) Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Parseker, yabancı yatırımlarda üretimin yüzde 62,3'ünün orta ve yüksek teknolojide gerçekleştirildiğini belirterek, "Yeni yatırım planlarken ya da işimizde Ar-Ge ve inovasyona yoğunlaşırken, yönelmemiz gereken rota apaçık ortada" dedi.
     Parseker, ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve UÜ Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen "Bilim ve Teknoloji Haftası"nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin teknoloji açığı yüksek bir ülke olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin 11 milyar liralık bütçesiyle Ar-Ge harcamaları liginde 25'inci sırada yer aldığına dikkati çeken Parseker, şöyle konuştu:
     "Yabancı kontrollü girişimcilerin kullandığı teknolojinin yüzde 10,9'u yüksek, yüzde 51,4'ü ise orta-yüksek düzeyde. Yabancı yatırımlarda üretimin yüzde 62,3'ü orta ve yüksek teknolojide gerçekleştiriliyor. Oysa Türkiye'de orta ve ileri teknoloji üretiminin toplam üretimdeki payı, bunun yarısı kadar. Dolayısıyla yeni yatırım planlarken ya da işimizde Ar-Ge ve inovasyona yoğunlaşırken, yönelmemiz gereken rota apaçık ortada."
     ULUTEK'in Türkiye'nin en büyük 10 teknoparkından biri olduğunu vurgulayan Parseker, araştırma binasında 66 Ar-Ge ve 3 danışmanlık olmak üzere 69 firmanın faaliyet gösterdiğini, yürütülen bin 139 projeden 829'unun tamamlandığını anlattı.
     "ULUTEK, gerçekleştirdiği projelerle kentimiz için vazgeçilmez olduğunu ortaya koymuştur" diyen Parseker, "Hedeflerimize ulaşmamız için gençlerimizi girişimci yapmamız, mevcut işlemlerimizin teknoloji düzeyini yükseltmemiz şart. Bunu yapmanın temel yolu da ULUTEK benzeri kurumların elini güçlendirmektir" ifadesini kullandı.
    
     -UÜ Rektörü Prof. Dr. Dilek-
    
     UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek de üniversitelerden farklı faaliyetler beklendiğini dile getirerek, "Üniversitelerimizin ülkemizde yaşayan bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek gibi ciddi bir fonksiyonu ortaya çıkıyor. 2 yıl öncesine göre ULUTEK çok daha iyi konumda ve şirket sayısı giderek artıyor. Başarıyı hedefliyoruz ve bunda da hızla ilerlediğimizi görüyoruz" diye konuştu.
     Vali Şahabettin Harput ise gücün en önemli unsurunun bilim olduğunu ve bilimin ocağının ve kaynağının üniversiteler olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin büyük hedefleri var. Bu hedeflere giden yolda Türkiye'nin lokomotif kentlerinden birisi Bursa'dır" şeklinde konuştu.
     Programa AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Karadağ ve UÜ Teknoloji Transfer Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Efil'in yanı sıra davetliler katıldı.
     3 gün boyunca sürecek etkinlikler kapsamında panel, seminer ve sunumlar gerçekleştirilecek.
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir