Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Ergün Sakarya'da (2): -"Bizim düşüncemiz, önümüzdeki 3-4 yıl…

  • Yazı boyutu
Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Ergün Sakarya'da (2):
  -"Bizim düşüncemiz, önümüzdeki 3-4 yıl…

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Ergün Sakarya'da (2): -"Bizim düşüncemiz, önümüzdeki 3-4 yıl içinde Türkiye'nin yeni bir marka, yerli marka otomobille pazarlarının süslenmesidir, bunu 3-4 yıl içinde şahsen göreceğimize inanıyorum"

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin, "Bizim düşüncemiz, önümüzdeki 3-4 yıl içinde Türkiye'nin yeni bir marka, yerli marka otomobille pazarlarının süslenmesidir, bunu 3-4 yıl içinde şahsen göreceğimize inanıyorum" dedi.
     Toyota'nın Arifiye ilçesindeki fabrikasını ziyaretinde çalışanlarla biraraya gelen Ergün, Toyota'nın sürekli iyileştirme ve insana önem veren felsefeye sahip olduğunu söyledi.
     İnsana önem vermeyen bir üretimin düşünülemeyeceğini ifade eden Ergün, bugünkü sanayici profilinin insana, insani değerlere, çevreye ve sosyal hayata son derece önem veren yapıda olduğunu bildirdi.
     "Sadece üretelim, kazanalım, bu dönem geçti" diyen Ergün, fabrikaların kazançlarının bir kısmını üretim yaptıkları bölgedeki sosyal sorumluluk projelerine katılarak harcamaları gerektiğini anlattı.
     Ergün, Toyota'nın bahsettiği anlayışla üretim yaptığına şahitlik yaptıklarını belirterek, "Bunun daha da geliştirilmesi icap edecektir. Bu konunun da önümüzdeki süreçte daha ileri seviyeye getirilmesi temennimizdir. Bu, bir başlangıç olsun. Toyota'nın yeni almış olduğu yeni kapasite artırım kararları, Türkiye'nin güçlenen bir Türkiye olarak, geniş bir merkezin içinde yer alması ve onun operasyonel üssü haline gelmesi, bir başlangıç olması lazım, Toyota için de. Toyota'nın Sakarya'daki üretiminin bundan sonrasının çok daha parlak olacağını, bundan sonra Sakarya ile Toyota arasındaki ilişkilerin çok daha güçlü ilişkiler olacağını şahsen düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
    
     -Yerli otomobil çalışmaları-
    
     Konuşmasının ardından çalışanların sorularını da yanıtlayan Ergün, yerli otomobil çalışmalarındaki son gelişmelerle ilgili soru üzerine şunları söyledi:
     "Türkiye'nin otomotiv konusunda 50 yıllık birikimi var. Şu anda yapılan araçlar Türkiye'de üretilen araçlar. Aslında Türkiye'de üretilen araçların hepsini yerli araç sayıyoruz. Olmayan şey şu, marka. Bir otomobilde kaç tane parça bulunur- '3 bin parça' diyelim. Bu 3 bin parçanın bir araya getirilmesinden oluşuyor, sonra da arkasına bir marka yazıyorsunuz ve o sizin markanız oluyor. 3 bin parçanın hemen hemen tamamına yakını Türkiye'deki yan sanayi tarafından zaten üretiliyor. Siz bunları bir marka altında toplayacaksınız. Türkiye'deki otomotiv sektörüne diyoruz ki 'artık bunu yapmak milli ve manevi bir görevdir, biz yapacak değiliz. Biz teşvik edeceğiz. Eskiden olsaydı biz yapardık devlet olarak, fabrika kurardık, bir marka otomobil yapardık. Bu, kolay ama devletçi bir modele sahip değiliz.' Türkiye'deki, dünyadaki gelişmeleri, verilen teşvikleri gösteriyoruz. Şimdi memnuniyetle görüyoruz ki herkes bu konuda yoğun bir çalışma içinde. Hatta Toyota'ya da şimdi diyoruz ki 'Sen de bir adım at, Sakarya'dan başla. Bu da Toyota'nın kendi ölçeğinde adım sayılır."
     Ergün, Türkiye'deki otomotiv üreticilerinin yerli otomobille ilgili dizayn, tasarım, araştırma-geliştirme çalışmalarını sürdürdüğüne işaret ederek, "Bizim düşüncemiz, önümüzdeki 3-4 yıl içinde Türkiye'nin yeni bir marka, yerli marka otomobille pazarlarının süslenmesidir. Ben bunu 3-4 yıl içinde şahsen göreceğimize inanıyorum. Çünkü önemli çalışmalar olduğunu görerek bunları söylüyorum. Ciddi çalışmalar var. Hem fosil yakıtlı araçlar konusunda hem elektrikli araçlar konusunda çalışmalar var" dedi.
     Ergün, elektrikli araç üretiminin otomotivde yeni trend olduğuna dikkati çekerek, "Belirli bir zaman sonra bütün otomobillerin yerini elektrikli otomobiller alacak. O bir zaman periyodu içinde gerçekleşecek, onun için Türkiye'de yapılan çalışmalardan bir kısmı da elektrikli araç markası oluşturmak şeklindeki çalışmalar. Bunları sırası geldikçe kamuoyu ile paylaşacağız. Çalışmalar devam ediyor, herhalde 3-4 yıl içinde Türkiye yeni bir markayla buluşmuş olacak" diye konuştu.
    
     -Otomobillerdeki özel tüketim vergisi-
    
     Otomobillerdeki vergi yükünün azaltılmasına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Ergün, vergi politikalarının bir süreç içinde, iyileştirme şeklinde devam ettiğini bildirdi.
     Vergi politikalarında da çeşitli iyileştirmeler yapıldığını anımsatan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Bundan 10 yıl öncesine bakarsanız Türkiye'deki vergi oranları... Mesela kurumlar vergisi oranlarının yüzde 46 seviyesinde olduğunu biliyorum, şimdi yüzde 20'ler seviyesine çekildi. Gelir vergisi, katma değer vergisi oranlarında, belirli vergilerde süreç içinde iyileştirme politikaları devam ediyor. Şu anda genel bir vergi reformu çalışması da Maliye Bakanlığımız tarafından yürütülüyor. Otomobil üzerindeki vergiye gelince, otomobil konusu Türkiye'de epey bir zamandır, başladığında lüks tüketim olarak sayılan unsurlardan birisiydi. 'Lüks tüketim' deyince üzerinde özel tüketim vergisi, katma değer vergisi... Bugün artık otomobil lüks tüketim olmaktan çoktan çıktı. Herkesin günlük ihtiyaçlarından birisi haline geldi. Türkiye'de kredi maliyetleri de çok ucuzladı, insanların finansmana erişimi kolaylaştı.
     Vadeler uzadı, otomobil alımı eskisine göre daha kolay hale geldi ama otomobil üzerindeki özel tüketim vergisi hala yüksek. Çalışmalar devam ediyor. İnanıyorum, bir müddet sonra AB'deki gibi otomobildeki vergi yükü de azalacaktır. Normal katma değer vergisi, kullanımla ilgili olarak da motorlu taşıtlar vergisi makul düzeyde uygulanacaktır. Belki de ileride özel tüketim vergisi artık özel tüketim olmaktan çıktığı için otomobil üzerinde hiç olmaması gereken vergi haline gelecektir ama henüz Türkiye'de bütçe dengeleri açasından öyle noktada olmadığımızı, vergi tabanının daha da genişlemesi halinde bu tür uygulamaların daha hızlı harekete geçebileceğini söylemek isterim."
     Toyota'daki gezisinin ardından Arifiye ilçesindeki Otokar Fabrikası'na geçen Ergün, fabrika yöneticileriyle basına kapalı olarak bir araya geldi. Yöneticilerle fabrikayı gezen Ergün'e, teşekkür plaketi verildi.
     Ergün, daha sonra Kocaeli'ye hareket etti.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir