Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: -"Hükümetin aradığı, BDP'den İmralı'yla temas…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: 
  -"Hükümetin aradığı, BDP'den İmralı'yla temas…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: -"Hükümetin aradığı, BDP'den İmralı'yla temas içerisinde olacak heyetin çözüme maksimum katkıyı sağlaması" -"Gerçekten savrulmayan aktörler olması lazım, birtakım baskılar altında kalmayan aktörler olması lazım, mesajları yerine doğru bir şekilde aktaran, ileten aktörler olması lazım" -"(BDP'lilerin Samsun ve Sinop ziyaretlerinde yaşanan olaylar) Bundan sonrasında bu işlerin daha itinalı bir şekilde götürülmesi gerektiğini bu iki yerdeki manzaranın önümüze koymuş olması lazım"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hükümetin, BDP'den İmralı'yla temas içerisinde olacak heyetin çözüme maksimum katkıyı sağlamasını aradığını belirterek, "Gerçekten savrulmayan aktörler olması lazım, birtakım baskılar altında kalmayan aktörler olması lazım, mesajları yerine doğru bir şekilde aktaran, ileten aktörler olması lazım" dedi.
     Bakan Ergün, Bugün TV'de yayınlanan Temsilciler Meclisi programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     İmralı'ya gidecek ikinci heyete ilişkin bir soruyu yanıtlayan Ergün, bu süreçte çözüme katkı verecek aktörlere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Hükümetin, Adalet Bakanlığı'nın sürece katkısı olabilecekler yönünden isimleri değerlendirmesinin normal olduğuna işaret eden Ergün, hükümetin bu süreci yürütürken ve yönetirken gerçekten rasyonel, katkı sağlayabilecek siyasi aktörlerle yoluna devam etmesi gerektiğini söyledi.
     Herkesin de bu konuda hükümete yardımcı olması gerektiğini ifade eden Ergün, şunları kaydetti:
     "Hükümetin aradığı, BDP'den İmralı'yla temas içerisinde olacak heyetin çözüme maksimum katkıyı sağlaması. Gerçekten maksimum katkıyı kim sağlayacak, bu sorunun cevabı hükümet açısından önemli. Birtakım mesajlar eğer siyaset sahnesine taşınacaksa, birtakım mesajlar Kandil'e gidecekse, birtakım mesajlar Avrupa'ya gidecekse ve İmralı'nın çözüme katkısı bu mesajlar vasıtasıyla olacaksa, o zaman heyetler çözüm sürecinde önemli bir yer tutuyor demektir. Gerçekten savrulmayan aktörler olması lazım, birtakım baskılar altında kalmayan aktörler olması lazım, mesajları yerine doğru bir şekilde aktaran, ileten aktörler olması lazım."
    
     -"Şimdi, örgütün adım atması gerek"-
    
     Sürecin henüz başlangıcında olunduğuna işaret eden Ergün, atılması ve alınması gereken çok yol olduğunu bildirdi.
     Bakan Nihat Ergün, hükümetin somut bir adım atarak görüşmeleri ve süreci başlattığını, heyetlerin görevlendirilmesiyle, istihbarat teşkilatının konunun içerisinde çok aktif bir şekilde yer almasıyla bir süreç başlatıldığını vurguladı.
     Şimdi, örgütün bir adım atması gerektiğine dikkati çeken Ergün, şöyle devam etti:
     "Yurt içindeki militanlarını sınır dışına çekmesi ve bir çatışmasızlık, bir silahsızlık ortamının oluşması birçok meselenin konuşulmasını ve halledilmesini kolaylaştıracak bir adım olacaktır. Şimdi bu adım atılmadan eğer terör devam edecekse, saldırılar devam edecekse hangi meseleyi konuşacağız, konuşabiliyor muyuz- Yani yarın bir karakol baskını olsa, şehitlerimiz olsa, biz yarın bu meselenin çözümü için konuşabilecek bir atmosfer bulabiliyor muyuz- Bulamıyoruz. Terör, işlerin konuşulmasını kolaylaştıran, çözümü kolaylaştıran bir argüman değil, çözümü zorlaştıran bir argüman.
     Türkiye'de artık etnik kimlik meselelerini aşan, bu meseleleri çözmek ve yoluna çok emin adımlarla devam etmek isteyen bir Türkiye var. Ayağında ayak bağı istemiyor Türkiye. Vatandaşlarından bir kısmı terörize olsun, bu veya başka nedenlerle devlet mücadele etsin, insanlarının bir kısmını bu yolda kaybetsin, kaynaklarını, zamanını bu mücadelelerle kaybetsin, bu Türkiye için, herkes için büyük kayıp. Bu meseleyi çözmek isteyen bir irade var ve bu iradeyi zora sokan tablo terör tablosu. Çözümü zorlaştıran bir unsur. Dolayısıyla, örgütün bu adımları atması çözümün daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak önemli bir unsurdur. Örgütün bu adımları atma konusunda hiçbir bir gün bile tereddüt etmemesi lazım. Behemehal bu adımı gerçekleştirmesi lazım ki eğer çözüm süreci hızlanacaksa, bir yere varılacaksa bu önemli bir argüman olacaktır."
    
     -BDP heyetinin Karadeniz turu-
    
     BDP'lilerin Samsun ve Sinop ziyaretlerinde yaşanan olaylara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Sinop'ta, Samsun'da ortaya çıkan olaylardan sonra demek ki böyle bir manzara var. Bundan sonrasında bu işlerin daha itinalı bir şekilde götürülmesi gerektiğini bu iki yerdeki manzaranın önümüze koymuş olması lazım. Provokatif unsurlar harekete geçebiliyorlar az veya çok ama bir taraftan da Türkiye'nin her yerinde herkesin siyaset yapabilmesi imkanını da sağlamak mecburiyetindeyiz. Kimsenin Türkiye'de siyaset yapanlara şu veya bu şekilde blokaj uygulama hakkı yoktur. Ama bir süreç yürütüyoruz Türkiye'de. Bu meselenin demokratik bir zeminde çözümünü istiyoruz. Bu çözüme katkı sağlayacak insanların provokatif unsurları da dikkate alarak adımlar atması, söylemlerini, eylemlerini, programlarını bu çerçevenin içerisine oturtmasında en azından bundan sonrasında fayda var."
    
    
    

Bu haberi 110 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir