Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: -"(Karadayı'nın ifadeye çağrılması) Türkiye'nin…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:
  -"(Karadayı'nın ifadeye çağrılması) Türkiye'nin…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: -"(Karadayı'nın ifadeye çağrılması) Türkiye'nin normalleşmesine de işaret eden gelişmeler bunlar" -"Eskiden Türkiye'de bir genelkurmay başkanının ne tanık sıfatıyla ne de sanık sıfatıyla mahkemeler önüne asla çıkmayacağı, çıkamayacağı düşünülüyordu, varsayılıyordu ama bunların olmadığını gördük"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 28 Şubat soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifadeye çağrılmasını, "Türkiye'nin normalleşmesine de işaret eden gelişmeler bunlar" şeklinde değerlendirdi.
     Ergün, "Eskiden Türkiye'de bir genelkurmay başkanının ne tanık sıfatıyla ne de sanık sıfatıyla mahkemeler önüne asla çıkmayacağı, çıkamayacağı düşünülüyordu, varsayılıyordu ama bunların olmadığını gördük" dedi.
     Bakan Ergün, "Türkiye'nin İnsan Kaynağının Belirlenmesi" projesinin sonuç raporunun tanıtımı toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Eski genelkurmay başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifadeye çağrılması ile ilgili soru üzerine Bakan Ergün, 28 Şubat soruşturması çerçevesinde böyle bir gelişmenin yaşandığını söyledi.
     "Son zamanlarda kamuoyundaki konuşmalara, yazılanlara, çizilenlere, Çevik Bir'in mahkemedeki beyanlara bakarsak böyle bir gelişme sanki beklenen bir gelişmeydi" diyen Ergün, Türkiye'de eğer bir dönemde yanlış iş olduysa ve bunlar savcılıklar tarafından tespit edildiyse, bir yargı konusu haline geldiyse bu konuyla ilgili kamuoyunun kafasında şüphe kalmayacak şekilde her şeyin aydınlanması ve herkesin bu işlerin aydınlanmasına katkı sağlaması gerektiğini düşündüğünü söyledi.
     Ergün, konuyla ilgili şunları söyledi:
     "Amacımız herkesi suçlamak, herkesi suçlu haline getirmek de olmamalı ama bu işlerin, bu yanlış dönemlerin içinde bulunan bütün taraflar yargı önünde bu işlerin aydınlanması için gerekeni yapmalılar. Sanırım bu çerçevede bir gelişme olarak değerlendirmek lazım.
     Yani Türkiye'nin normalleşmesine de işaret eden gelişmeler bunlar. Eskiden Türkiye'de bir genelkurmay başkanının ne tanık sıfatıyla ne de sanık sıfatıyla mahkemeler önüne asla çıkmayacağı, çıkamayacağı düşünülüyordu, varsayılıyordu. Ama bunların olmadığını gördük. Bazı genelkurmay başkanları tanık sıfatıyla geldiler, mahkemelerde ifade verdiler. Kendi bildiklerini konuyla ilgili anlattılar. Meclis komisyonuna geldiler, ifade verdiler. Bir kısım kişiler de sanık sıfatıyla aynı şeyleri yaşadılar. Umarız konular aydınlanır, adalet tecelli eder. Yanlışlar yapanın yanına kar kalmaz. Yanlış yapmamış olanlar haksız yere bu işlerin ithamı altında kalmazlar. Yargı sürecine hepimizin katkı vermesinin, destek vermesinin daha doğru olacağını düşünüyorum."
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir