Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Aslında Türkiye, bir terör örgütü ile mücadele etmiyor.…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"Aslında Türkiye, bir terör örgütü ile mücadele etmiyor.…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Aslında Türkiye, bir terör örgütü ile mücadele etmiyor. Türkiye bir çok örgütle, bir çok küresel ve bölgesel güç merkezleriyle ve istihbarat örgütleriyle mücadele ediyor -"Türkiye her zaman iki konuyla istikrarsızlaştırılmaya çalışılır. Bunlardan biri ekonomik krizler, ikincisi terör olaylarıdır. Hele ikisi yan yana getirilebilirse, Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak isteyenler için tam bulunmaz nimet olacak"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin sadece bir terör örgütü ile mücadele etmediğini belirterek, "Türkiye bir çok örgütle, bir çok küresel ve bölgesel güç merkezleriyle ve istihbarat örgütleriyle mücadele ediyor" dedi.
     Bakan Ergün, KOSGEB hizmet binası ve Kastamonu 2. Ahşap Fuarı'nın açılışlarını gerçekleştirmek üzere geldiği Kastamonu'da, Valiliği ziyaret etti.
     Ergün, ziyarette yaptığı konuşmada, Kastamonu'ya sevinçleri paylaşmaya geldiklerini, ancak dün akşamdan dolayı üzüntülü olduklarını, Afyonkarahisar'da meydana gelen kazada 25 askerin şehit olduğunu belirtti.
     Olayda yaralıların da olduğunu ifade eden Ergün, "Milletimizin başı sağ olsun. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Henüz kimliklerini bilmiyoruz ama ailelerine de baş sağlığı diliyoruz. Onların üzüntülerini paylaşıyoruz. Böyle şeyler olduğu zaman da insan yaptığı işten, yapacağı işten heyecan duyamıyor. Çünkü insanın neşesi kaçıyor. Keşke bunlar da olmasa. Ama bunlar da karşılaştığımız acı olaylar. Maalesef acı olaylar içerisinde bu işleri de yapmak zorundayız" diye konuştu.
     Ergün, bir gazetecinin son dönemdeki terör olaylarının, Türkiye'nin Suriye politikası nedeniyle arttığı yönündeki sorusu üzerine, "Türkiye, Suriye'de Beşar Esed'i desteklemiş olsaydı, o zaman bu işler düzgün bir şekilde gidecek miydi- Bu tür yorumlar olabilir mi-" diye konuştu.
     Suriye'de Türkiye'nin yanlış politikamız sonucunda ortaya çıkan bir karışıklık söz konusu olmadığını, Suriye'de, Suriye yönetiminin yanlış politikası sonucu ortaya çıkan bir karışıklık söz konusu olduğunu ifade eden Ergün, şöyle konuştu:
     "Suriye'de şu ana kadar 20-30 bin insan hayatını kaybetti. 250-300 bin insan ülkesini terk etmek durumunda kaldı. Bu insanlar Suriye'den tatile gitmediler. 180 bin'e yakın insan Türkiye'ye tatile gelmedi. Suriyeli'ler daha önce tatile geliyorlardı. Ama bunlar ölüm korkusuyla geldiler. Kim öldürecekti onları- Yer altından bir canavar çıkmadı ki tıpkı bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi. Üstlerine kendi hava kuvvetlerinin yağdırdığı bombalar vardı. Kendi istihbarat örgütlerinin bombalamaları var. Orada zalim bir rejimin, kendi halkını katletmesiyle ne hissedeceğiz- Halkın çoğunluğu nasıl bir yönetim istiyorsa, öyle bir yönetim olmalı. Bugün Türkiye'de AK Parti iktidarı var. Niye var- Yüzde 50 oy almış. Yarın bir başkası olur. O daha çok oy alır. Biz de ona razı oluruz. Zaten demokrasi böyle bir şeydir. Halkın çoğunluğunun iradesine razı olmaktır.
     Ama Suriye yönetimi, halkı iradesi diye bir şey tanımıyorsa, onun iradesine razı olmuyorsa, 'Ben bunu kanla bastırırım, katliam yaparak bastırırım' diyorsa bu da bizim gözümüzün önünde oluyorsa, 900 kilometreden fazla sınırımız olan, tarihi beraberliğimiz olan bir halk bize doğru geliyorsa ne yapacaksın- Sahip çıkmayacak mısın- 'Ne haliniz varsa görün. Bombalar çoluğunuzun çocuğunuzun üzerine yağsın. Arkamızı dönüveririz ne olacak- Görmeyiveririz, gözümüzü yumarız.' Bunu yapabilir misiniz- İnsanlar böyle yapalım diyorlarsa diyecek bir şey yok. Ama bizim tarihimizde böyle bir şey yok. Dolayısıyla Türkiye'de yönetimlerde böyle bir şey yapamazlar."
     Ergün, Suriye'nin PKK'yı zaten destekleyen bir ülke olduğunu belirterek, Beşar Esed'in yanı sıra babasının da desteklediğini ifade etti.
    
     -"Türkiye bir çok küresel ve bölgesel güç merkezleriyle mücadele ediyor"-
    
     Bugün Türkiye'nin karşısında çıplak bir PKK terör örgütünün olmadığını, bölgedeki bir takım bölgesel ve küresel güç merkezleri ile istihbarat örgütlerinin desteğini alan bir örgüt olduğunu vurgulayan Ergün, şöyle devam etti:
     "Aslında Türkiye, bir terör örgütü ile mücadele etmiyor. Türkiye bir çok örgütle, bir çok küresel ve bölgesel güç merkezleriyle ve istihbarat örgütleriyle mücadele ediyor. Mücadelenin bu kadar geniş çaplı olduğunu görüyoruz. Niye- Çünkü, Türkiye yükselen bir değer. Türkiye başkasına ilham veren bir ülke. Herkesin gözünün üzerinde olduğu bir ülke. İki önemli konuyla, Türkiye her zaman istikrarsızlaştırılmaya çalışılır. Bunlardan biri ekonomik krizler, ikincisi terör olaylarıdır. Hele ikisi yan yana getirilebilirse, Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak isteyenler için tam bulunmaz nimet olacak. Ama olmadı. Dünyada bir çok ekonomik çalkantıya rağmen, 2002'den sonra Türkiye, ekonomik krizlere yakalanmadı. Dünya'daki krizlerden de kendi ekonomik parametrelerini sağlam tuttuğu için çok hızlı bir şekilde çıkma imkanına sahip oldu.
     Makro ekonomik dengelerimizi kuramamış olsaydık. Ekonomik krizle karşı karşıya kalmış olsaydık. Üstüne bu terör olayları da birleştirilebilseydi, o zaman Türkiye istikrarsızlaştırılan, kendi içinde bir sürü yeni problemleri olan bir ülke olurdu. İster PKK'nın kendisi olsun, ister ona destek verenler, ister yönetenler olsun, onu destekleyen iç ve dış mihraklar olsun, istihbarat örgütleri olsun, onlar da şunu biliyorlar ki Türkiye'yi terör olayları ile bölmek mümkün değildir. Toprak olarak parçalamak mümkün değildir. Türkiye'nin bir parçasını alıp, orada müstakil bir devlet kurmak mümkün değildir. Türkiye, istesek de bölünemeyecek kadar birbirine kaynaşmış bir ülkedir. legolarla bir araya getirilen bir millet değiliz ki."
     Valilikteki ziyaretin sonunda Vali Erdoğan Bektaş, Bakan Ergün'e içerisinde yöresel ürünlerin olduğu bir hediye sundu.
    
    
    

Bu haberi 330 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir