Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: "İstikrarsızlık atmosferi içerisinde bölgede,…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  "İstikrarsızlık atmosferi içerisinde bölgede,…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: "İstikrarsızlık atmosferi içerisinde bölgede, Ortadoğu'da can sıkan gelişmeler var ama bu böyle gitmeyecektir. Bölge mutlaka bir şekilde istikrara kavuşacaktır" -"Şu anda 200'e yakın işletme Diyarbakır'a yatırım yapmak için başvuruda bulunmuş"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Bölgede, Ortadoğu'da can sıkan gelişmeler var ama bu böyle gitmeyecektir. Bölge mutlaka bir şekilde istikrara kavuşacaktır" dedi.
     Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Bakan Ergün, beraberinde AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat, Mine Lök Beyaz ve Cuma İçten ile Vali Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti.
     Bakan Ergün, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır'a ilk olarak 1984 yılında üniversite öğrencisi olarak geldiğini söyledi.
     Diyarbakır'da o dönemden bu yana önemli değişimler olduğunu, kentin aldığı büyük göçün getirdiği sorunlarla boğuştuğunu ifade eden Ergün, şöyle dedi:
     "Ama aynı zamanda kadim şehir olma özelliğini korudu. Diyarbakır bugün çok önemli bir bölgesel merkezdir. Fırsatlarla dolu olmasına rağmen bu fırsatları da yeterince değerlendiremedi. Bunun çeşitli nedenleri var. Bugün Diyarbakır'daki imkanları iyi değerlendirdiğimizde geleceğinin çok parlak olduğunu, muhteşem bir geleceğe sahip şehir olduğunu şimdiden görmek mümkün. El birliğiyle bu potansiyeli açığa çıkaracak adımları atmamız lazım. Bu engelleri ortadan kaldırmak ve Diyarbakır'ı güçlendirmek için atılacak adımları birlikte belirlemeyiz.
     Bakanlığımız açısından baktığımızda öncelikle bölgede sanayinin gelişmesi, sanayi kültürünün oluşması için atılacak adımlar oluşturulmalı. Diyarbakır gibi büyük bir şehrin sadece bir organize sanayi bölgesi var. O da doldu sayılıyor. Onun genişletilmesi ve daha büyük bir alana yayılması için ilgili kararları aldık, adımları da atıyoruz. Doğalgaz ve tren hattına da organize sanayi bölgesinin kavuşmasıyla son teşvik sisteminin Diyarbakır'a sağlayacağı avantajlarının altyapısını bu sene içerisinde önemli oranda halletmiş olacağız. 2013 yılı sonuna kadar yapılan yatırımlar en büyük teşvikten yararlanacak. Şu anda 200'e yakın işletme Diyarbakır'a yatırım yapmak için başvuruda bulunmuş. Diyarbakır, teşvik sisteminden ciddi manada yararlanacak bir şehir. Potansiyelini böylece daha çok açığa çıkarma imkanı olacak."
    
     -"Robotik sistemlerin babası sayılıyor"-
    
     Bakan Ergün, Diyarbakır'ın geçmişinde "El Ceziri" diye bir alime sahip olduğunu, bunun sadece din bilgini değil, matematikte, astronomide, fizikte ve robotik teknolojiler konusunda dünyada bir numara sayılacak insanlardan biri olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:
     "El Cezeri robotik sistemlerin babası sayılan bir insan. Diyarbakır'ın El-Cezeri'ye onun kültürüne bilimine ve teknolojiye de sahip çıkması lazım. Diyarbakır'da üniversiteyi El-Cezeri'nin belkide ruhuyla yeniden canlandırmamız, donatmamız lazım. Onun için üniversitede teknopark kuruluşunu da gerçekleştirdik. Bakanlık olarak Diyarbakır'da bu adımları atarak, muhteşem potansiyeli açığa çıkarma çabasında olmaya devam edeceğiz.
     İstikrarsızlık atmosferi içerisinde bölgemizde Ortadoğu'da can sıkan gelişmeler var ama bu böyle gitmeyecektir. Bölge mutlaka bir şekilde istikrara kavuşacaktır. O gün hazır olanlar önde olacaktır. Diyarbakır'ın bölgede parlayan yıldız olduğunu, güneş olduğunu, etrafını aydınlatan bir merkez olduğunu herkesin görebilmesi lazım. Şimdiden bu hazırlıkları el birliğiyle gerçekleştirmemiz lazım."
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir