Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün (3): -"Sanayi üretim endeksindeki mevsimsel birtakım…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün (3):
  -"Sanayi üretim endeksindeki mevsimsel birtakım…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün (3): -"Sanayi üretim endeksindeki mevsimsel birtakım değişiklikler, artışlar, azalışlar çok olağanüstü yorumlar yapmayı gerektirecek durumda değil" -"Genel trend, Türkiye'nin OVP hedefleri ile uyumlu" -"Bin kişiye düşen araştırmacı sayısı ABD'de 5, Kore'de 5,4, Almanya'da 4. Bizde 0,9, 1 diyelim hadi. Araştırmacı sayısını mutlaka artırmamız icap ediyor" -"(Yeni üniversiteye giriş sistemi) Sistemin içinde sınav olacak mı- Olacaksa nasıl olacak- Sistemin sınav dışı unsurları içermesi mümkün mü- Mümkünse hangi sınav dışı unsurlar üniversiteye girişte etkili olacak- Bütün bunları (içine) alan bir yapı kurgulanıyor"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Haziran ayı sanayi üretim endeksi verilerindeki değişimlerin olağanüstü yorumlar yapmayı gerektirecek durumda olmadığını belirterek, "Genel trend önemlidir. Genel trend, Türkiye'nin Orta Vadeli Prgram (OVP) hedefleri ile uyumlu bir trend" dedi.
     Bakan Ergün, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bilim, Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısında alınan kararlara ilişkin bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında, alınan kararların ağırlıklı olarak eğitimle ilgili olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin insan kaynağını güçlendirmesi gerektiğini belirten Ergün, bunun eğitim sisteminde önemli değişiklikler yapmayı gerektirdiğini dile getirdi.
     Toplantının bilim ve teknoloji politikalarının eğitim politikaları ile mutabık olması açısından önemli olduğuna dikkati çeken Ergün, kararların her iki alandaki politikaları birbirleriyle örtüştürme amacını taşıdığını ifade etti.
     Önümüzdeki yıllarda Ar-Ge harcamaları için bütçeden ayrılacak paya da değinen Ergün, 2023'te milli gelirin yüzde 3'üne kadar Ar-Ge'ye pay ayıracaklarını kaydetti. Bunun 60 milyar dolara karşılık geldiğini anlatan Ergün, "İyi de bu 60 milyar doları kim harcayacak- Hangi nitelikteki insanlar harcayacak- Ülkemizin daha rekabetçi ve yenilikçi bir kimlik kazanması için üniversitelerin daha iyi araştırma yapması, reel sektörün daha yüksek katma değerli üretim yapması için bu altyapıyı işletecek olan insan kaynağını da oluşturmamız gerekiyor" diye konuştu.
    
     -"Araştırmacı sayısını artırmalıyız"-
    
     Söz konusu insan kaynağının içerisinde araştırmacının ne oranda olduğunun da sorgulanması gerektiğini ifade eden Ergün, "İnovasyon yapan ülkelerdeki araştırmacı sayısıyla bizim araştırmacı sayımız arasında önemli farklar var. Bin kişiye düşen araştırmacı sayısı ABD'de 5, her bin kişiden 5'i araştırmacı. Kore'de bu sayı 5,4, Almanya'da 4, bizde sadece 0,9, 1 diyelim hadi. Bu sayıyı mutlaka artırmamız icap ediyor. Aldığımız kararların temel nedeni bu sayıyı artırmak" dedi.
     Dünyada yeniliklere imza atanların gençler arasından çıktığını dile getiren Ergün, gençlerdeki girişimcilik ve yenilikçilik ruhunu yakalamanın son derece önemli olduğunu belirtti.
     Bilim ve teknolojiye olan ilgiyi diri tutanların doğal olarak başarıya ulaştığını, benzer imkanlar sağlandığında Türk gençlerinin diğer ülkelerdeki gençlerden geri kalmayacağını belirten Ergün, "Bu nedenle eğitim sistemini ciddi bir şekilde revize etme kararı alınmıştır" dedi.
     Alınan kararla ilköğretimdeki 4+4+4 sisteminin çok daha işlevsel hale geleceğini anlatan Ergün, FATİH Projesi kapsamında dersliklere akıllı tahtalar kurulması ve öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılmasının sistemle bütünleşen bir başka uygulama olduğunu belirtti.
     Öğretme tekniklerini ve eğitim müfredatını iyileştirmek gerektiğini kaydeden Ergün, öğrencilere saygılı, çalışkan, dürüst insan olmak gibi birtakım temel değerlerin öğretilmesinin önemini vurguladı.
    
     -"Sistemi kurgulama kararı alındı"-
    
     Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergün, bir gazetecinin "Üniversite sınav sistemi artık değiştirilecek mi-" sorusu üzerine, kararın sınavla ilgili alınmadığını söyledi.
     Sistemin sınav ve sınav dışı unsurları da içerebileceğini belirten Ergün, "Burada bunun ayrıntısını şu anda vermemiz mümkün değil. Zaten, o sistemi kurgulama kararı alındı" dedi.
     TÜBİTAK, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM ve YÖK'ün konuyla ilgili yapacağı araştırmaların sistemi doğuracağını anlatan Ergün, "Sistemin içinde sınav olacak mı- Olacaksa nasıl olacak- Sistemin sınav dışı unsurları içermesi mümkün mü- Mümkünse hangi sınav dışı unsurlar üniversiteye girişte etkili olacak- Bütün bunları (içine) alan bir yapı kurgulanıyor" ifadesini kullandı.
     Ergün, sistemle öğrencilerin temel yetkinliklerini ön plana çıkaran ve öğrenciyi strese sokmadan sınava girmesini sağlamanın amaçlandığını belirtti.
     Bir başka soru üzerine Ergün, FATİH Projesi'nin lise öğrencilerini de kapsadığını belirterek, 5. ve 9. sınıflarda tablet bilgisayar dağıtımının yapılacağını dile getirdi.
    
     -Sanayi Üretim Endeksi-
    
     TÜİK'in bugün açıkladığı, Haziran ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerine ilişkin soru üzerine Ergün, şu değerlendirmeyi yaptı:
     "Sanayi Üretim Endeksi'ndeki mevsimsel birtakım değişiklikler, artışlar, azalışlar çok olağanüstü yorumlar yapmayı gerektirecek durumda değil. Neden- Türkiye'nin OVP ve büyüme hedefleri ile sanayi üretimindeki gelişmeler, örtüşen istikametteki gelişmelerdir. Bu gelişmeler de bu örtüşmeyi önümüze koyan gelişmelerdir. Bazı aylarda bir miktar azalma olur, bazı aylarda beklentilerin üstünde artış olabilir. Ama genel trend önemlidir. Genel trend, burada Türkiye'nin OVP'deki hedefleri ile uyumlu bir trenddir. Hatta biraz daha fazla. Yılın tamamında OVP'de yüzde 4 hedeflenmişse belki bir miktar üzerindeki bir büyümeyi gerçekleştirecek sanayi üretimine imkan veren bir tabloyu görebileceğiz."
     Ergün, bir gazetecinin, yeni üniversiteye giriş sisteminin 2014 yılında tamamlanacağını hatırlatarak, "Öğrenciler 2015'te mi yeni sistemde sınava girecekler-" sorusu üzerine, sistemin içeriğini kendisinin de bilmediğini ifade etti.
     Alınan kararın 2014 yılına kadar üniversiteye giriş sistemini yenilemek yönünde olduğunu kaydeden Ergün, kararın daha alt kademedeki öğretim kurumları ile de uyumlu olduğuna dikkati çekti.
     BTYK toplantısında alınan kararların birçoğunun eğitimin diğer konularını da etkilediğini belirten Ergün, "O etkileyen kararlar, bu sistemle uyumlu etkiler meydana getirebilecek nitelikte olan kararlar olacaktır" dedi.
     Ergün, bir başka soru üzerine, dil eğitimiyle ilgili olarak konuşmaya ve anlamaya dayalı bir sistemin kurgulandığını kaydetti.
     Bakan Ergün, "Öğrenciler, videolu eğitim veren öğretmenlerin dersinden mi geçecekler. Böyle mi algılanmalı-" sorusu üzerine, konunun bu şekilde algılanmaması gerektiğini belirterek, "Ders konuları müfredatta belli. Öğrenciler, konuları hem kendi sınıfındaki öğretmenden hem de videolu eğitim veren öğretmenden takip edebilecekler" diye konuştu.
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir