Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"(Sanayi üretim verileri) Bu veriler…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"(Sanayi üretim verileri) Bu veriler…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"(Sanayi üretim verileri) Bu veriler değerlendirildiğinde Türkiye büyümesinin öngörülen seviyelerde devam ettiğini görmekteyiz" -"Mevsimsel dalgalanmalar olmakla birlikte yıl sonunda Türkiye, Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 4'lük büyüme tahminini yakalayacaktır"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretimi verileri değerlendirildiğinde Türkiye'nin büyümesinin öngörülen seviyelerde devam ettiğini belirterek, "Mevsimsel dalgalanmalar olmakla birlikte yıl sonunda Türkiye, Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 4'lük büyüme tahminini yakalayacaktır" dedi.
     Bakan Ergün, yaptığı yazılı açıklamada 2012 Haziran ayı Sanayi Üretim Endeksi'ni değerlendirdi. Ergün, Haziran'da Sanayi Üretim Endeksi'nin 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 2,7 arttığını hatırlatarak, endeksin 2005 yılından bugüne kadar olan dönemde en yüksek Haziran ayı seviyesine ulaştığını bildirdi.
     Ergün, sanayi üretimine ilişkin veriler değerlendirildiğinde Türkiye'nin büyümesinin öngörülen seviyelerde devam ettiğini vurgulayarak, açıklamasına şöyle devam etti:
     "Mevsimsel dalgalanmalar olmakla birlikte yıl sonunda Türkiye, Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 4'lük büyüme tahminini yakalayacaktır. Dünyanın geçtiği bu çalkantılı dönemde aylık bazda bazen dalgalanmalar olabilir. Sonuç olarak gelişmiş ekonomilerden her gün gelen farklı haberlerin beklentileri iyice bozduğu günümüzde bu sonuçlar doğaldır. Fakat şu an için tahminlerimizi, öngörülerimizi güncellememizi gerektirecek bir durum yoktur. Esasen Orta Vadeli Programı hazırlarken yaptığımız tahminler bugün dünyanın yaşadığı belirsizlikler öngörülerek yapılmıştı. O tahminler yapılırken Türkiye'nin istikrarlı ve disiplinli ekonomi yönetimini devam ettirdiği takdirde yaşanan çalkantılardan en az etkilenen ülkelerden biri olacağı da ortaya çıkmıştı. Nitekim gelinen noktada Türkiye iyi yönetilen bütçesi, iyi denetlenen bankacılık sistemi ve sahip olduğu siyasi istikrar sayesinde bu dönemde kriz kaynağı ülkelerden olumlu yönde ayrışmıştır."
     Türk ekonomisinin en önemli kırılganlığının cari açık olarak belirlendiğini ifade eden Ergün, geçen yılın ortalarından itibaren alınmaya başlanan önlemlerin sonuç vermeye başladığını ve cari açık konusunun yarattığı kırılganlığın geçen seneye göre çok daha makul bir seviyeye indirildiğini kaydetti.
     Bakan Ergün, Türkiye'nin bölgesinde lider ülke olmak yolunda çok ciddi adımlar attığına işaret ederek, "Bu noktada en fazla üzerinde durulması gereken alanlar bilim ve teknolojidir. Zira bilim ve teknoloji alanında atılacak her bir adım, diğer bütün alanların da birkaç adım birden ilerlemesini sağlamaktadır. Bu nedenle, Türkiye'nin bilgi üreten ve ürettiği bilgiyi ticarileştirmeyi başaran bir ülke haline gelmesi gerekmektedir" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir