Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün (2): -"(BTYK toplantısı) Bilim merkezleri kurulması için…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün (2):
  -"(BTYK toplantısı) Bilim merkezleri kurulması için…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün (2): -"(BTYK toplantısı) Bilim merkezleri kurulması için TÜBİTAK bünyesinde 1 milyar lira bütçe ayırdık. 81 vilayette bilim merkezleri kurmayı hedefliyoruz" -"Eylül ayı sonuna doğru Türkiye'deki bütün üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik endeksine göre sıralayacağız"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dün yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısında önümüzdeki dönemde kurulacak bilim merkezleri için TÜBİTAK bünyesinde 1 milyar lira bütçe ayrılması kararı alındığını belirterek, "81 vilayette bilim merkezleri kurmayı hedefliyoruz" dedi.
     Ergün, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kararlarını açıkladı.
     Son iki BTYK toplantısında çok önemli kararlar alındığını ifade eden Ergün, alınan kararların özellikle eğitim sistemi üzerinde önemli etkileri olacağını dile getirdi.
     Ergün, Türkiye'nin son yıllarda hayatın her alanında büyük bir ivme kazandığına işaret ederek, "Bu ivme öyle bir seviyeye ulaştı ki Türkiye artık orta ve uzun vadeli hedefler koyabilen, o hedeflere ulaşmak için politikalar geliştirebilen bir ülke oldu" dedi.
     Bakan Ergün, ekonomi alanında belirlenen 2023 hedeflerinin sadece hükümetin değil, toplumun her kesimi tarafından kabul edilen hedefler olmasının sevindirici olduğunu vurguladı.
    
     -"Lider ülke olmak için teknoloji önemsenmeli"-
    
     Türkiye'nin lider bir ülke olması ve sıçrama yapması için en çok önem verilmesi gereken alanlardan birinin teknoloji olduğuna dikkati çeken Ergün, "Zira bilim ve teknoloji alanında atılacak olan her adım, başka alanlarda ciddi sıçrama yapmamıza imkan verecektir" diye konuştu.
     Ergün, hükümet olarak Türkiye'nin bilim ve teknoloji kapasitesini artırmak, Ar-Ge, markalaşma, inovasyon ve tasarım gibi konulara odaklanmaya ve daha yüksek katma değerli üretim yapan bir özel sektör oluşturmaya büyük önem verdiklerini ifade ederek, "Son yıllarda yaşadığımız gelişmeler siyasi iradenin bu işi nasıl sahiplendiğini ve bu işe nasıl gönül verdiğini açıkça ortaya koymaktadır" değerlendirmesinde bulundu.
     Geride kalan süreçte üniversiteler, akademisyenler ve reel kesime sağlanan Ar-Ge desteklerinin büyük oranda artırıldığını dile getiren Ergün, 2002'de 2,5 milyar lira olan Ar-Ge harcamalarının bugün 10 milyar lira seviyesine yaklaştığını belirtti.
     Aynı dönemde tam zamanlı eşdeğer personel sayısının 3 kat, aynı sayının özel sektör açısından 6 kat arttığını kaydeden Ergün, bu oranın artırılması gerektiğini dile getirdi.
    
     -Üniversitelere yeni sıralama kriterleri-
    
     Bakan Ergün, bir önceki toplantıda girişimcilik ve yenilikçilik endeksine göre üniversiteleri sıralama kararı aldıklarını hatırlatarak, "Bu sıralama aşağı yukarı tamamlandı. İnşallah eylül ayı sonuna doğru Türkiye'deki bütün üniversiteleri, hangi üniversite daha yenilikçi hangi üniversite daha girişimci bunu sıralayacağız" dedi.
     Söz konusu sıralamanın bugünlerde de yapılabileceğini ifade eden Ergün, üniversite öğrencilerinin tercih dönemi olması nedeniyle kafalarının karışmaması adına sıralamayı ertelediklerini söyledi.
     Ergün, bilim merkezlerinin kuruluş kararını daha önceki toplantıda aldıklarını belirterek, toplantıda bilim merkezlerinin kurulması için TÜBİTAK bünyesinde 1 milyar lira bütçe ayrılma kararı alındığını bildirdi.
     "81 vilayette bilim merkezleri kurmayı hedefliyoruz" diyen Ergün, şu anda 6-7 büyükşehirde bu merkezlerin kurulmasına ilişkin protokol imzalandığını kaydetti. Ergün, 2013 sonuna kadar biri Konya'da diğeri Kocaeli'de olmak üzere iki büyük bilim merkezinin faaliyete başlayacağını ifade etti.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir