Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (1) -"Yazılım teknolojisine yeni boyut ve tasarım…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (1) 
  -"Yazılım teknolojisine yeni boyut ve tasarım…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (1) -"Yazılım teknolojisine yeni boyut ve tasarım ekleyen Samsung, Apple gibi firmalar, cep telefonu sektöründe rakipsiz görülen Nokia'yı geride bıraktı" -"Bir çok insan belki de Nokia'nın alanında geçilemez olduğunu düşünüyordu, hatta geçenlerde onların başkan yardımcıları Türkiye'yi ziyaret ettiğinde ben de 'Nokia'nın geçilemez olduğunu düşünenlerdendim' dedim, o da 'Ne yazık ki biz de öyle düşünüyorduk' dedi" -"Türkiye'nin, eğitim alanında Fatih Projesi'yle, savunma sanayindeki yeni projelerle ve havacılık sektörü ile tıbbı cihazlar alanındaki yeni hamleleriyle atmış olduğu adımlar, yazılım sektörüne ciddi katkı sağlayacak adımlardır" -"Bilişim ve yazılım sektörünün bir ekosistemini oluşturacak Bilişim Vadisi gibi projeleri hayata geçiriyoruz"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yazılım teknolojisine yeni boyut ve tasarım ekleyen Samsung, Apple gibi firmaların, cep telefonu sektöründe rakipsiz görülen Nokia'yı geride bıraktığını söyledi.
     Stratejik Düşünce Enstitüsü'nce (SDE) düzenlenen "2023 Vizyonu ve Türkiye'de Yazılım Sektörü" panelinde konuşan Ergün, yazılımın, tüm sektörleri ilgilendiren, işin tam merkezinde yer alan bir şey olduğunu söyledi.
     İçinde yazılım olamayan bir kamu hizmetinin, üretim alanının artık neredeyse bulunmadığını dile getiren Ergün, yeni geliştirilen bir fren sisteminin, hastanelerde yapılan kan testlerinin, izlenilen futbol maçlarının arkasında dahi önemli bir yazılım yatırımının yattığını ifade etti.
     Kamunun e-devlet uygulamalarında veya fabrika otomasyonlarının hepsinde yazılımın etkisinin görüldüğünü vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:
     "Yazılım teknolojisine yeni boyut ve tasarım ekleyen Samsung, Apple gibi firmalar, cep telefonu sektöründe rakipsiz görülen Nokia'yı geride bıraktı. Bir çok insan belki de Nokia'nın alanında geçilemez olduğunu düşünüyordu, hatta geçenlerde onların başkan yardımcıları Türkiye'yi ziyaret ettiğinde ben de 'Nokia'nın geçilemez olduğunu düşünenlerdendim' dedim, o da 'Ne yazık ki biz de öyle düşünüyorduk' dedi. Birisi geliyor sizi geçiyor ama bu firmanın liderliği yeniden ele alması mümkün. Neyle- Yine yazılımla."
    
     -Yazılım sektörüne katkı sağlayacak alanlar-
    
     Türkiye'deki yazılım sektörünün "iyi noktalara geldiğini, ancak halen istenilen noktalarda olunmadığını" belirten Ergün, Türkiye'deki yazılımcıların, Hindistan'daki yazılımcılardan daha iyi olduğunu söyledi.
     Bugün Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası'nın yüzde 1'ine yakın kısmının yazılım sektöründen oluştuğunu anlatan Ergün, buna karşın yazılım sektöründeki büyüme oranlarının sürekli artışlar gösterdiğini ifade etti.
     Bakan Ergün, Türkiye'de faaliyet gösteren 32 teknoparkta 2 bine yakın firma tarafından yürütülen projelerin yüzde 56'sının yazılım ve bilişim sektörüne ait projeler olduğunu bildirerek, şöyle devam etti:
     "Sektördeki firmalar için birikimin çok önemli olduğunu düşünürsek, yazılım firmalarımızın ortalama yaşı henüz 13. Yani daha çocuk, genç sayılırlar. Birikimin biraz daha artması gerektiğini görmeliyiz ama çok hızlı birikim elde ediliyor burada. Büyüyen iç pazar, genç ve dinamik nüfus, özellikle son yıllarda Ar-Ge'ye sağlanan destekler, e-devlet uygulamaları, Fatih Projesi gibi çok büyük yatırımlar, yazılım sektörüne önemli fırsatlar sunacaktır. Fatih Projesi, zaten başlı başına yazılım sektörüne fırsatlar sunan büyük bir projedir. Yazılım sektörünü geliştirecek alanlardan birisi bu Fatih Projesi'dir. Diğer önemli alanlar ise Türkiye'nin, savunma ve havacılık sanayisine vermiş olduğu önemdir. Tüm bu alanlar, yüksek teknolojik üretim yapmayı gerektiren hem de yazılım sektörüyle iç içe olan alanlardır. Dolayısıyla Türkiye'nin, eğitim alanında Fatih Projesi'yle, savunma sanayindeki yeni projelerle ve havacılık sektörü ile tıbbı cihazlar alanındaki yeni hamleleriyle atmış olduğu adımlar, yazılım sektörüne ciddi katkı sağlayacak adımlardır."
    
     -Bilişim Vadisi-
    
     Türkiye'de yazılımın en yoğun kullanıldığı 3 önemli merkezin bulunduğunu, bunların da İstanbul, Ankara, İzmir ve bu illerin çevresindeki illerle şekillenmiş bölgeler olduğunu belirten Ergün, "Onun için ilk etapta bilişim ve yazılım sektörünün bir ekosistemini oluşturacak Bilişim Vadisi gibi projeleri hayata geçiriyoruz ve bu amaçla şu anda İstanbul'da birisi savunma sanayinde ağırlıklı olmak üzere, birisi Gebze'de bilişim sektörünün bir çok unsurunu bir arada bulundurmak üzere iki önemli teknoparkı, yazılım sektörünün ağırlıklı olarak bir ekosistem oluşturacağı bir alanla başlatıyoruz. Daha sonra da diğer alanlarda bunlar yaygınlaşmış olacak" diye konuştu.
    
     Sürecek
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir