Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"(Türkiye'yi demokratikleştireceğiz, Türkiye'yi…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"(Türkiye'yi demokratikleştireceğiz, Türkiye'yi…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"(Türkiye'yi demokratikleştireceğiz, Türkiye'yi zenginleştireceğiz), bu 10 yıl önce slogandı. Bugün baktığımız zaman Türkiye, demokratikleşme yolunda mesafe aldı" -"Biz aslında 21. yüzyılın güçlü, büyük Türkiye'sini inşa ediyoruz"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye'yi demokratikleştireceğiz, zenginleştireceğiz" söylemlerinin 10 yıl öncesinde slogan olduğunu, bugün ise hayata geçirildiğini belirtti.
     Ergün, AK Parti Denizli İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek partililerle bir araya geldi.
     Hükümetin çalışmaları hakkında partililere bilgi veren Ergün, Türkiye'nin AK Parti iktidarı ile son 10 yılda güven ve istikrar atmosferi içine girdiğini belirtti.
     Bir ülkede güven ortamının, istikrarın var olmasının, paha biçilemez bir değer olduğunu ifade eden Ergün, şunları söyledi:
     "Şimdi hiç kimsenin kafasında, 'ya önümüzdeki seçimlerde koalisyon olur mu, faizler bir anda fırlarsa, ya enflasyon çok yükselirse, ya döviz patlarsa' diye kaygılar var mı- Yok. Çünkü, Türkiye'de istikrar ve güven var. Demek ki, bunlar laf değilmiş. İstikrar ve güven çok şükür sağlandı. Siyasi açıdan da ekonomik açıdan da istikrar sağlanmıştır. Şimdi kimsenin aklında, 'ya darbe olursa, ya hükümete muhtıra verirlerse ya da iktidar partisini seçimlerle yenemeyince darbeyle, muhtıra ile o da olmadı yargı kararıyla parti kapatma davası açarak yenebilelim' diyen olabiliyordu Türkiye'de. Bunların hepsi bu dönemde ortadan kalktı."
     Sanayici olması halinde, en büyük yatırımı, istikrara, güven ortamına yapacağını dile getiren Ergün, "Çünkü, önümü ancak o zaman görebilirim" dedi.
     Bakan Ergün, AK Parti olarak, Türkiye'yi demokratikleştirmeyi ve zenginleştirmeyi amaçladıklarını belirterek, şöyle devam etti:
     "(Türkiye'yi demokratikleştireceğiz, Türkiye'yi zenginleştireceğiz), bu 10 yıl önce slogandı. Bugün baktığımız zaman Türkiye, demokratikleşme yolunda mesafe aldı. İnsan haklarında, özgürlüklerde, düşünceyi açıklamada, hukuk devleti olmakta çok mesafe aldık. Türkiye'de 'gak' desen suç, 'guk' desen suç oluyordu. Bugün birtakım suçlardan yargılananlar, konuştukları için yargılanmıyorlar. Konuşanları susturmak için onun için eylem tasarlamaktan yargılanıyorlar. Demokratik yolla seçilmiş hükümetleri devirmeye teşebbüsten yargılanıyorlar. Bir de diyorlar ki, 'biz neden yargılandığımızı bilmiyoruz.' İddianamelerde kim ne ile suçlanıyor, hangi deliller var, bunların hepsi var."
    
     -"Türkiye'nin üretim gücü arttı"-
    
     Türkiye'nin, 10 yıl önce 230 milyar dolar üretim yapabilen bir ülkeyken bugün 800 milyar dolar üretim yapan bir ülke durumuna geldiğine de dikkati çeken Ergün, şunları kaydetti:
     "Buna milli gelir diyoruz. Bunu fert başına böldüğümüzde, 10 yıl önce 3 bin dolardı, şimdi 10 bin 500 dolar. Kişi başına 10 bin 500 dolarlık bir üretim yapabilen bir ülke haline geldik. 36 milyar dolar ihracat yapabiliyorduk. Bugün itibarıyla 140 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyoruz. Ekonomik büyüklükte dünya sıralamasında 26. sıradaydık, şimdi 16. sıradayız. Bazı 10 yıllar var, ülkelerin tarihinde çok önemlidir. Bu geçtiğimiz 10 yıl Türkiye tarihinin içerisine çok önemli bir 10 yıl olarak yazılacaktır. 1983-1991 arasında rahmetli Turgut Özal döneminde Türkiye'nin önü açılmıştır, önemli mesafeler katedilmiştir. Bu 10 yıl da öyledir. Tarihe böyle geçecektir. Şimdi önümüzde bir 10 yıl daha var. 2023'ün Türkiye'sini de inşa etmeye başladık. Biz aslında 21. yüzyılın güçlü, büyük Türkiye'sini inşa ediyoruz."
     Bakan Ergün, partiyi ziyaretinin ardından düzenlenen organizasyonla Denizlili sanayicilerle akşam yemeğinde bir araya geldi.
     Etkinlik, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir