Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Afyonkarahisar'da: "Türkiye'nin yüksek katma değerli,…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Afyonkarahisar'da:
  "Türkiye'nin yüksek katma değerli,…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Afyonkarahisar'da: "Türkiye'nin yüksek katma değerli, ileri teknolojili ürünler üreten bir hale gelmesi gerekiyor. Bu amaçla üniversite-sanayi iş birliğinin çok güçlü hale gelmesi gerekiyor" "Ders vermek, öğrencileri yetiştirmek çok önemli görev ama onun yanında üniversitelerimizin araştırmacı potansiyelini sanayiyle, toplumla iş birliğine sokmak, teknoloji üreten bir merkeze dönüştürmek, teknoparkların kurulumunu gerçekleştirmek, teknoloji firmalarının üniversiteyle birlikte çalışmasını sağlamak, öğrenciler arasında girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak da çok önemli"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin son 10 yılda siyasi istikrar ve güven merkezi haline geldiğini, dünyadaki bir çok olumsuz siyasi ve ekonomik gelişmeye rağmen Türkiye'nin adeta sıyrılan, öne çıkan bir ülke olarak görüldüğünü belirterek, "Türkiye'nin yüksek katma değerli, ileri teknolojili ürünler üreten bir hale gelmesi lazım. Bu amaçla üniversite-sanayi iş birliğinin çok güçlü hale gelmesi gerekiyor" dedi.
     Bakan Ergün, Afyonkarahisar'da bir otelde, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, çeşitli sivil kuruluşlarının temsilcileri ve kurum idarecileriyle toplantıda bir araya geldi.
     Bakan Ergün, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar'ın sanayi, turizm, tarım ve hayvancılıkta önemli potansiyelinin bulunduğunu, bu potansiyeli harekete geçirecek adımlarla ilgili görüşme yapacaklarını bildirdi.
     Türkiye'nin bu potansiyeli harekete geçirecek altyapıya sahip olduğunu kaydeden Bakan Ergün, "Bunlardan en önemlisi, Türkiye'nin son 10 yılda siyasi istikrar ve güven merkezi haline gelmesidir. Dünyadaki bir çok olumsuz siyasi ve ekomonik gelişmeye rağmen Türkiye'nin adeta sıyrılan, öne çıkan bir ülke olarak görülmesi, illerimizin de potansiyelini daha fazla kullanmaya imkan veriyor" dedi.
     Son açıklanan teşvik sistemiyle bazı illerin bazı potansiyelini daha fazla kullanma imkanınına sahip olacağını ifade eden Bakan Ergün, Afyonkarahisar'ında 4. bölge kapsamında en çok teşvik alacak iller arasında bulunduğunu, önemli yatırımları çekmek için değerlendirme yapacaklarını söyledi.
     "Arzu ettiğimiz şey, yalnızca yatırım çekmek, ne olursa olsun üretim yapmak değil" diyen Bakan Ergün, Türkiye'nin yüksek katma değerli, ileri teknolojili ürünler üreten bir ülke haline gelmesi gerektiğini, bu amaçla üniversite-sanayi iş birliğinin çok güçlü hale gelmesi gerektiğini vurguladı.
     Üniversitelerin sadece tahsil yapılan bir yer olmadığını anlatan Bakan Ergün, şöyle konuştu:
     "Üniversite-sanayi iş birliğini nasıl güçlendirebiliriz- Üniversitelerimizi sanayilerimizin sorunlarını çözen, teknoloji geliştiren merkezler haline nasıl getirebiliriz, illerimizin kalkınmasında potansiyeli harekete geçirmek için motive edici güç haline nasıl getirebiliriz- Üniversiteler, çocuklarımızın sadece tahsil yaptığı bir yer değil. Hocalarımızın araştırma potansiyelinden, bilgi potansiyelinden de ülkemizin ve illerimizin istifade etmesi gerekiyor. Ders vermek, öğrencileri yetiştirmek çok önemli görev ama onun yanında üniversitelerimizin araştırmacı potansiyelini sanayiyle, toplumla iş birliğine sokmak, teknoloji üreten bir merkeze dönüştürmek, teknoparkların kurulumunu gerçekleştirmek, teknoloji firmalarının üniversiteyle birlikte çalışmasını sağlamak, öğrenciler arasında girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak da çok önemli. Üniversiteden mezun olan gencimizin, 'ne yapacağım' diye kara kara düşünmesi yerine, daha eğitimleri sürerken girişimci olmayı öğrenmeleri, 'mezun olduğumda şu işi yapacağım, kuracağım' diye fikirlerinin oluşmasının sağlanması gerekiyor. Toplantımızda, toplumda ve üniversitelerde öğrenciler arasında girişimciliği yaygınlaştırmak, bu konuları değerlendirmek, Afyonkarahisar'ın potansiyelini harekete geçirecek bazı adımları atmak, varsa sorunları dile getirmek ve onlarla ilgili kararlar almak istiyoruz."
    
     -İcatçılara, devlet desteği-
    
     "İcatçı"lara, üç yıl önce başlatılan programla "tekno-girişim sermayesi desteği" verdiklerini anımsatan Bakan Ergün, her yıl 100 gence verilen bu desteğin, bu yıl 500 kişiye çıkarıldığını ve her yıl verilmeye devam ettiğini aktardı.
     İcatçıların, bir teknolojik ürün geliştirmeleri ve bunu ticarileştirmek istemeleri halinde, devletin işlerini kurarken 100 bin lira hibe verdiğini, daha sonraki aşamalarda bu hibe rakamını gerekirse 500 bin liraya çıkardığına dikkati çeken Bakan Ergün, "Bu teknolojik ürünü yatırıma dönüştürüp, seri üretime geçecekleri zaman da, hangi miktarlarda ve nerede yatırım yaparlarsa yapsınlar onları 5. bölge teşviklerinden yararlandırıyoruz. İcatçı arkadaşlarımızla bu sabah Ankara'da toplantı halindeydik. Arkadaşlarımızdan yaklaşık 120'si, ürünlerini getirip toplantı salonunun bir başka bölümünde sergiledi. Program kapsamında, Afyonkarahisar'daki üniversiteden 3 gencimiz de 'tekno girişim sermayesi desteği' aldı ve projelerini hayata geçiriyorlar. Özellikle toplumdaki gençlere, üniversitedeki gençlere, hocalarımıza teknoloji geliştirme fikirlerini hayata geçirmeleri için önemli kanallar açtık" diye konuştu.
     Bakan Ergün, yarın, bazı açılışlara katılacağı Denizli'de de benzer bir toplantı gerçekleştireceklerini açıkladı.
     Vali İrfan Balkanlıoğlu keçe üzerine işlenmiş Mevlana figürlü tabloyu, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser ise yine keçe üzerine işlenmiş Atatürk figürlü tabloyu Bakan Ergün'e hediye etti.
     Daha sonra toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti.
    
    
    

Bu haberi 225 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir