Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Yaşanan birçok sıkıntıdan sonra şimdi yeniden bu…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"Yaşanan birçok sıkıntıdan sonra şimdi yeniden bu…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Yaşanan birçok sıkıntıdan sonra şimdi yeniden bu bölgede (Irak'ın kuzeyi) bir hamle yapma, yeni bir zenginlik ve barış ortamı yerine getirme ve herkesi mutlu edecek bir zemin oluşturma imkanı var" -Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Çelebi: -"Türkiye'deki OSB'leri inceleyeceğiz. Bunun dışında, TOKİ'nin çalışmalarını önemsiyoruz. Benzer bir kurumu ülkemize kazandırmak istiyoruz"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Irak'ın kuzeyi ile ilgili olarak, "Yaşanan birçok sıkıntıdan sonra şimdi yeniden bu bölgede bir hamle yapma, yeni bir zenginlik ve barış ortamı yerine getirme ve herkesi mutlu edecek bir zemin oluşturma imkanı var" dedi.
     Bakan Ergün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ile Bakanlık Toplantı Salonu'nda bir araya geldi.
     Görüşmede, karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için atılan adımları önemsediklerini belirten Ergün, şöyle konuştu:
     "Yaşanan birçok sıkıntıdan sonra şimdi yeniden bu bölgede (Irak'ın kuzeyi) bir hamle yapma, yeni bir zenginlik yerine getirme, yeni bir barış ortamı yerine getirme ve herkesi mutlu edecek bir zemin oluşturma imkanı var. Önemli olan bu fırsatları görebilmek ve değerlendirebilmek."
     Türkiye'nin bölgenin geleceğine dair önemli fırsatlar olduğunu gördüğünü ifade eden Bakan Ergün, "Bunun içinde birçok meseleyi bir kenara koyup bu fırsatlara odaklanma ve herkesin mutluluğu için yeni bir zemin oluşturmak mecburiyetine inanıyoruz. Sizlerin de aynı anlayışta ve arayışta olması bizim için son derece önemli" diye konuştu.
    
     -"Bizi bir numaralı dost olarak kabul edin"-
    
     Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Çelebi de Türkiye'nin birçok ülke için sadece dünyaya açılan bir kapı olmadığını, örnek bir ülke de olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin kendilerini bölgedeki bir numaralı dost olarak kabul etmesini isteyen Çelebi, şunları kaydetti:
     "Her konuda Türkiye'yi örnek alıyoruz. Saddam rejiminden sonra ne kadar fakir bir ülke olduğumuzun farkına vardık. Üretim yapan tesislere sahip olmak istiyoruz. Bunun için Türkiye'deki OSB'leri inceleyeceğiz. Bunun dışında, TOKİ'nin çalışmalarını önemsiyoruz. Benzer bir kurumu ülkemize kazandırmak istiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızda oldukça mesafe aldık."
     Kuzey Irak'ın yeniden yapılanmasında çok sayıda Türk müteahhitlik firmasının görev aldığını anımsatan Çelebi, bölgelerinde daha çok Türk işadamını görmek istediklerini dile getirdi.
     Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir