Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Kocaeli'de -Bakan Ergün: "Türkiye'de işletme ömürleri…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Kocaeli'de
  -Bakan Ergün:
  "Türkiye'de işletme ömürleri…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Kocaeli'de -Bakan Ergün: "Türkiye'de işletme ömürleri kısa, bazı esnaf ve sanatkarımız bilinçsizce iş açtığında 3 ay sonra kapatıp gitmek zorunda kalıyor. Bunlar yaşanmasın istiyoruz" -"Esnaf ve sanatkarımız daha bebekken ölmemeli"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye'de işletme ömürleri kısa bazı esnaf ve sanatkarımız, bilinçsizce iş açtığında 3 ay sonra kapatıp gitmek zorunda kalıyor. Bunlar yaşanmasın istiyoruz" dedi.
     Bakan Ergün, Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Binası açılış töreninde yaptığı konuşmada, girişimcik bir ülkede ne kadar ileri düzeydeyse o ülkenin ekonomik hayatının o kadar canlı olduğunu kaydetti.
     Esnaf ve sanatkarlığın, girişimciliğin önemli bir noktası olduğunu ifade eden Ergün, esnafın, "Hiç kimseye ihtiyaç duymadan, fırsatlar arayarak hayatını devam ettirmek isteyen insanlar" olduğunu söyledi.
     Kendilerinin KOSGEB vasıtasıyla KOBİ olarak esnaf ve sanatkarları desteklediklerini dile getiren Ergün, KOSGEB'le özellikle girişimciliğe destekler sağladıklarını bildirdi.
     Bakan Ergün, her yıl yaklaşık 100 bin insana girişimcilik eğitimi verdiklerine vurgu yaparak, "İşlerini kurarken yol haritaları belli olsun', diye, 'Bilinçli bir şekilde iş kursunlar, karşılarına neler çıkacak, piyasada ne gibi fırsatlar var' bunları görsünler diye girişimcilik eğitimi veriyoruz. Türkiye'de işletme ömürleri kısa bazı esnaf ve sanatkarımız bilinçsizce iş açtığında 3 ay sonra kapatıp gitmek zorunda kalıyor. Bunlar yaşanmasın istiyoruz" şeklinde konuştu.
    
     -"Esnaf ve sanatkarımız bebekken ölmemeli"-
    
     İşletme ömürlerinin uzaması gerektiğini anlatan Ergün, "Esnaf ve sanatkarımız daha bebekken ölmemeli" dedi. Ergün, esnaf ve sanatkarın küçük bir zorlukta işletmeyi kapatmaması gerektiğini ifade ederek, o zorluğu nasıl aşacağını işletme sahibinin bilmesi gerektiğini dile getirdi.
     Bakan Ergün, bazı işletmelerin ortaklık şeklinde yürütüldüğünü anlatarak, buralarda biraz para kazanıldıktan sonra bazı davranışlar dolayısıyla bu işletmelerde sermayenin eriyebildiğini söyledi.
     Bilinçli girişimciliğin çok önemli olduğunu belirten Ergün, iş planını hazırlayan, bilinçli iş kurmak isteyenlere 30 bin liraya kadar hibe verdiklerini kaydetti.
     Bakan Ergün, kadın girişimcilere söz konusu miktarın yüzde 10 daha fazlasını verdiklerini dile getiren Ergün, 4 yıl vadeli faizsiz kredi verdiklerini, 2 yılı ödemesiz, 70 bin liraya kadar da destek sağladıklarını bildirdi.
     Ergün, "Yeter ki arkadaşlar bilinçli girişimci olsun, destekler hazır. 2 yılda KOSGEB'den eğitimlerini almış, projelerini hazırlamış, 5 bin arkadaşımıza bu destekleri verdik. 2013 yılındaki amacımız, her yıl 5 bin arkadaşımıza bu desteği vermek. 30 bin liraya kadar hibe, 70 bin liraya kadar faizsiz kredi. Çünkü bir insanın kendi işinin sahibi olması kadar güzel bir şey yok" diye konuştu.
     Konuşmanın ardından Bakan Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kurdele keserek Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası binasının açılışını gerçekleştirdi.
     Törende, Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, Bakan Ergün'e plaket verdi.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir